Porezna počinje s oporezivanjem Hrvata koji rade u inozemstvu. Ako se nisu sami javili, dobit će kazne

Kazna za neprijavljivanje primitaka može iznositi od 500 do 30.000 kuna

Porezna uprava je počela pokretati postupke oporezivanja primitaka iz inozemstva hrvatskim rezidentima koji prihode ostvaruju u inozemstvu, a nisu ih dobrovoljno prijavili, javlja Jutarnji list. Njima od dana kada im je upućen poziv počinje teći zakonska zatezna kamata od 5,31 posto, dok kazna za neprijavljivanje primitaka može iznositi od 500 do 30.000 kuna.

Prvo su poslani pozivi građanima koji ostvaruju najveće prihode, a u rujnu slijedi masovno slanje službenih poziva. Prema neslužbenim procjenama, oko 180.000 hrvatskih rezidenata ostvaruje prihode u inozemstvu.

Od toga je za prošlu godinu inozemne prihode prijavilo 126.158 poreznih obveznika. Porezna je u veljači ostalima poslala obrazac za dobrovoljnu prijavu inozemnih prihoda, bez kamata i kazni, a do kraja lipnja se na taj poziv odazvalo 18.375 poreznih obveznika.

Oporezivanje građana koji rade u inozemstvu najavljeno još u veljači

“Porezna uprava na temelju međunarodne razmjene podataka zaprima podatke o ostvarenim primicima hrvatskih rezidenata. Zaprimljeni podaci pokazali su da određeni broj hrvatskih rezidenata nije bio upoznat s obvezom prijave inoprimitaka te nisu ispunili svoju zakonsku obvezu. Stoga im je izmjenama Općeg poreznog zakona omogućena dobrovoljna prijava inozemnih primitaka iz proteklih poreznih razdoblja, pri čemu im se ne obračunavaju kamate”, kazali su u Poreznoj.

Da će porezna krenuti s oporezivanjem ljudi koji rade u inozemstvu pisali smo još u veljači ove godine kada je to najavljeno. Radnici su se tada bunili, tvrdeći da se radi o dvostrukom oporezivanju dok je Porezna tvrdila da se ne radi o tome nego da trebaju platiti razliku poreza na dohodak do iznosa koju bi trebao platiti svaki rezident RH, bez obzira na to gdje je zaposlen.

Ravnatelj Porezne pojašnjavao tko treba platiti dvostruki porez

Ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša tada je pojašnjavao tko treba, a tko ne treba platiti dvostruki porez. Ispričao je da se poreznim rezidentom za porezne svrhe smatra državljanin koji ima prebivalište i boravište te uske životne interese u Hrvatskoj.

“Sama nekretnina ne znači rezidentnost u Hrvatskoj, čak i u slučaju da se takva nekretnina iznajmljuje”, rekao je. Dodao je da članovi cijele obitelji koja je odselila nisu rezidenti Hrvatske posebno ako su otišli prije 2016. kao i da oni nemaju nikakve obveze i da ih Hrvatska neće teretiti za bilo kakve poreze. Dodao je da bi oni ipak od 2016. naovamo trebali odjaviti rezidentnost u Hrvatskoj putem TI obrasca.