Dvostruki porez jedna je od glavnih tema u Hrvatskoj. Ravnatelj Porezne objasnio tko ga je dužan platiti, a tko nije

Uvjeravao je kako neće zvati one koji nisu dugo u Hrvatskoj

FOTO: HRT

Ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša gostovao je u HTV-ovom Dnevniku u kojem je pojasnio tko treba, a tko ne treba platiti dvostruki porez nakon što je Porezna pozvala građane da prijave “inozemne primitke”, odnosno plaću ili mirovinu koju primaju u inozemstvu, kako bi i u Hrvatskoj mogli platiti porez. Ispričao je da se poreznim rezidentom za porezne svrhe smatra državljanin koji ima prebivalište i boravište te uske životne interese u Hrvatskoj.

“Sama nekretnina ne znači rezidentnost u Hrvatskoj, čak i u slučaju da se takva nekretnina iznajmljuje”, rekao je pa pojasnio da, primjerice, Slovenac koji kod nas kupi nekretninu definitivno neće biti rezident Hrvatske nego ostaje rezidentom Slovenije. “No, za iznajmljivanje nekretnine u Hrvatskoj platit će odgovarajući porez”, ispričao je Kutleša.

Rekao je da članovi cijele obitelji koja je odselila nisu rezidenti Hrvatske posebno ako su otišli prije 2016. kao i da oni nemaju nikakve obveze i da ih Hrvatska neće teretiti za bilo kakve poreze. Dodao je da bi oni ipak od 2016. naovamo trebali odjaviti rezidentnost u Hrvatskoj putem TI obrasca.

Neće zvati one koji nisu dugo u Hrvatskoj

Ispričao je i da je Hrvatska sa 66 država sklopila ugovore o sprječavanju dvostrukog načela po dva načela, onom izuzimanja i onom uračunavanja. I jednim i drugim načelom izbjegava se dvostruko oporezivanje. Naglasio je da bi se u porezne svrhe građani trebali odjaviti i u Poreznoj, pojasnivši da sama odjava u MUP-u nije dovoljna kada se radi o poreznoj rezidentnosti.

Na pitanje zašto porezna sve ovo radi sada i zašto baš za proteklih šest godina kazao je da svi podaci poreznih uprava koje primaju iz drugih država stižu sa zakašnjenjem te da ih je trebalo obraditi i biti siguran o kome se točno radi.

“Naglašavam da se radi jedino o rezidentima koji žive i čiji su životni interesi usko vezani za teritorij Hrvatske. Svi oni koji nisu već dugo sa svojim obiteljima u Hrvatskoj, njih Porezna uprava neće ni zvati niti će ih za ikakve poreze dodatno teretiti”, rekao je. Dodao je da su sve informacije o ovoj temi objavljene na stranicama Porezne kao i da se građani ako imaju nejasnoća mogu javiti referentima u ispostavama ili se javiti preko kanala ePorezna ii sustava ‘Pišite nam’.