Priča oko stana Frke-Petešića sve je mučnija. Evo koja su pitanja i dalje neodgovorena

Predstojnik Ureda premijera zbrisao je danas od novinara ponavljajući da je na sve odgovorio. Nije.

Frka-Petešić u svojoj obrani, između ostalog, tvrdi kako je četiri godine plaćao podstanarski stan od 140 kvadrata u kojem je živjela samo njegova starija kćer. Ne kaže, doduše, kolika je bila najamnina, ali veli da više voli ulagati u knjige, nego u cigle

Ništa ne govori “transparentnost” kao državni dužnosnik koji sa slušalicama u ušima, poput sportske zvijezde, prolazi brzim korakom pored novinara. I dobacuje, ne smanjujući brzinu, kako je on sve već odgovorio.

Predstojnik ureda predsjednika Vlade Zvonimir Frka-Petešić možda doista vjeruje u to da je baš sve odgovorio oko načina na koji je stekao pravo na korištenje velikog državnog stana u centru Zagreba. Čak i da je tako, čak i da je doista već odgovorio na sva moguća pitanja o tome slučaju, to, naravno, nije razlog da prošiša pored kamere i odjuri dalje u novi radni dan. Bježanje od javnosti, naime, samo pojačava sumnje da tu nešto ne štima i da Frka-Petešić nešto krije, čak i ako je sve čisto poput državnog stana od 96 kvadrata pred useljenje novog dužnosnika.

Materijalna i kaznena odgovornost

Stvar je, međutim, još gora od (ne)komunikacijskog propusta. Frka-Petešić nije odgovorio na sva pitanja o stanu kojeg koristi, ni blizu. Intervju kojeg je dao za Jutarnji list ovog vikenda je, naime, umjesto da razriješi stvar i stavi točku na cijelu priču – otvorio cijeli set novih pitanja na koja se odgovori, očito, sve teže pronalaze.

Valja početi od onog koje nije ni postavljeno, a koje je prilično bazično. Na obrascu prijave prebivališta, uz sva ostala upozorenja, piše izjava kojom potpisnik “pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljuje da se nastanio” na mjestu u kojem se prijavljuje. Frka-Petešić je, dakle, “pod materijalnom i kaznenom odgovornošću” izjavio da se nastanio u Salima, na Dugom otoku, iako mu selidba tamo nije bila ni na kraj pameti.

Krajnje neobično

Nadalje, krajnje je neobično da i on i cijela vertikala izvršne i zakonodavne vlasti, ustraju na tvrdnji da i oni koji imaju prebivalište u Zagrebu mogu dobiti državni stan – u Zagrebu, a u isto vrijeme među 35 državnih dužnosnika nema niti jednog koji je doista nastanjen u glavnom gradu. No, to je tek početak upitnika za koje Frka-Petešić, brza koraka i sa slušalicama u ušima, vjeruje da ne postoje.

Velike promjene u njegovim stambenim prilikama su nastale u trenutku kad se vraćao s dužnosti veleposlanika iz Maroka. Naime, nije mogao više živjeti u stanu u Dubravi kao podstanar kod kolege, jer se ovaj, baš tad, vraćao s dužnosti u Rimu, pa je Frki-Petešiću krenuo teći otkazni rok za najam. Čovjek koji je “odgovorio na sva pitanja”, međutim, nije objasnio nekoliko stvari oko tog najma stana u kojem je živio do 2011. do 2017. godine.

Podstanarski stan od 140 kvadrata za – jednu osobu?

Kolika je, naime, bila najamnina? S obzirom na to da je već 2018. godine stan završio na Airbnb, s cijenom koja sad iznosi 700 kuna – dnevno! – bilo bi zanimljivo znati koliko je mjesečno morao izdvajati za korištenje ovih luksuznih kvadrata sadašnji predstojnik Ureda premijera. Pogotovo od 2013. – 2017. godine. Naime, tad je Frka-Petešić bio veleposlanik u Maroku. Tamo su, kako je rekao, s njim bili supruga i maloljetna kćer, dok mu je u Zagrebu na studiju ostala starija kći. Znači, Frka-Petešić, koji se pohvalio da više voli ulagati u knjige, nego u cigle, plaćao je četiri godine najam 140 kvadrata stana u Zagrebu – za jednu osobu?

Suvlasnica tog stana, nadalje, supruga je njegovog kolege diplomata, Ilije Želalića, koji je brzo nakon Frka-Petešićevog preuzimanja Ureda premijera, postao veleposlanik u Alžiru. Bilo bi, dakle, iz više razloga dobro vidjeti taj ugovor i koliko je po njemu plaćeno poreza.

Idemo dalje. Frka-Petešić, braneći svoju lažnu prijavu u Salima, kaže da je morao napustiti stan u Dubravi i da ondje više nije mogao imati prebivalište? Zašto nije mogao imati prebivalište? Zato što tamo više nije živio? Pa ne živi ni na Dugom otoku. Uostalom, sve do neki dan su na toj adresi u Dubravi bile prijavljene i njegove kćerke i supruga. S njihovim prebivalištem nije bilo problema?

Ni trajno, ni privremeno na Dugom otoku

Predstojnik Ureda premijera je, želeći se iskopati iz problema, otišao i još malo dalje. Govoreći o tome da je u Jurišićevoj prijavio boravište, pojasnio je: “Službeni je stan po prirodi stvari privremenog karaktera i sigurno se tamo nisam trajno nastanio, pa ni ne može biti moje prebivalište”. Dakle, stan u kojem je privremeno ne može biti njegovo prebivalište, jer se tamo nije trajno nastanio, ali prebivalište mu zato može biti na Dugom otoku, gdje se nije nastanio ni trajno, ni privremeno!

Kako vrijeme ide, ukratko, priča na koju i Frka-Petešić, i ministarstvo Darka Horvata, i MUP, i Vlada, i Državne nekretnine i Andrej Plenković, uporno pokušavaju staviti i zakovati poklopac, djeluje sve mučnije. Baš kao državni dužnosnik koji se brzim korakom udaljava od kamera, sa slušalicama na ušima, nadajući se da je ostavio dojam kako sam vjeruje u to da je, doista, odgovorio na sva pitanja.


Telegram je predstojniku Ureda premijera Zvonimiru Frki-Petešiću ponudio priliku da u razgovoru za naš portal odgovori na sva još uvijek otvorena pitanja o ovom slučaju. Odgovor čekamo.