Kaos zbog masovnih bolovanja nastavnika: osmaši jedne zagrebačke škole od rujna su promijenili šest profesorica matematike

'Ravnatelji slave kad nađu bilo koga motiviranoga za bilo koje radno mjesto', kaže predsjednica udruge ravnatelja

FOTO: Sandro Lendler

Masovniji odlasci nastavnika na bolovanje u koronakrizi i nemogućnosti pronalaska zamjena doveli su do problema u organizaciji nastave, piše u ponedjeljak Jutarnji list. Iako u potrazi za zamjenskim kadrom škole uzastopce raspisuju natječaje, nema potencijalnih kandidata.

Zajedničko svim oglasima, bilo da zapošljavaju nastavnike na određeno ili neodređeno vrijeme, jest napomena: radno iskustvo – nije važno. Najveća je potražnja za nastavnicima informatike, matematike, fizike, stranih jezika, po novome i nastavnika razredne nastave. Jedino gdje nema deficita, kažu ravnatelji, su predmeti povijest i hrvatski jezik.

Eskalirao stari problem

Riječ je o starom problemu na koji su više puta upozoravali i sindikati, no sada je očito eskalirao. U zagrebačkoj Osnovnoj školi Bartola Kašića osmaši su, primjerice, samo od početka ove školske godine promijenili čak šest nastavnika matematike.

Roditelji strahuju da će im djeca, uoči upisa u srednje škole, biti matematički nepotkovana, pogotovo nakon prošle školske godine koju su obilježili štrajk i proljetna online nastava, a sada i nestalnost u poučavanju uslijed konstantne promjene nastavnika.

“Roditelji su nezadovoljni, nezadovoljna sam i ja, no na natječaje nam se nitko ne javlja. Jedna je nastavnica matematike na porodiljnom, druga na bolovanju pa smo početkom školske godine raspisali prvi natječaj za zamjenu do lipnja”, pojašnjava ravnateljica škole Dijana Kopčić.

Perspektiva: nestručan kadar u školama

Javila se profesorica matematike koja je primljena, navodi dalje ravnateljica, no profesorica je dala otkaz nakon tri-četiri tjedna jer je u drugoj školi dobila ugovor na neodređeno. Unatoč takvoj situaciji, učenici nisu izgubili ni sata matematike, dodaje i ističe kako je umijeće to održati.

Ravnateljica zagrebačke XV. gimnazije Ljiljana Crnković kaže kako će se morati stimulirati zapošljavanje mladih ljudi, inače će brzo doći do toga da u školama predaje nestručan kadar. “Već sada nam u škole dolaze ljudi iz susjednih država, a razmišlja se i o povlačenju profesora iz mirovine”, navodi ravnateljica Jutarnjem.

U Udruzi ravnatelja srednjih škola više su puta upozoravali ministarstvo na problem. “Ovo je stari problem. Ravnatelji slave kad nađu bilo koga motiviranoga za bilo koje radno mjesto. Godinama tražimo barem nekakav poticaj za one zaposlenike koji više rade i trude se i ništa”, kaže predsjednica Udruge Suzana Hitrec.

Prilagodba propisa

S obzirom na to da je uočen nedostatak učitelja u STEM području, izmjenama propisa je omogućeno zapošljavanje i osoba koje su završile drugi studijski program s najmanje 55 ECTS bodova iz struke. Na navedeni način mogu se zaposliti učitelji matematike, fizike, kemije, prirode i biologije te tehničke kulture.

Osim toga, u skladu sa Zakonom o odgoju i obrazovanju, ako se na natječaj ne javi osoba koja ispunjava sve propisane uvjete, škola može do pet mjeseci zaposliti osobu koja ne ispunjava propisane uvjete.

Sukladno vrijedećim propisima, ne postoji zakonska mogućnost da učitelji, nastavnici i stručni suradnici rade u školskoj ustanovi nakon završetka školske godine u kojoj su navršili 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža, piše Jutarnji list.