Procesi protiv Sanadera i Hernadija dobili su dvije nove sutkinje; jedna je šefa u HAC-u poslala u zatvor, a druga osudila Klemma

Več početkom idućeg mjeseca očekuje se rasplet afere Hypo

Nakon što je danas odlučeno da protiv bivšeg premijera Ive Sanadera i nekoć mu bliskog poduzetnika Roberta Ježića suđenje u aferi HEP-Dioki još ne može započeti, Sanader će se ipak vrlo brzo morati opet pojaviti na sudu. I to ponovno pred istom sutkinjom pred kojom je bio i danas. Naime, odlučeno je konačno tko će voditi ponovljene procese u aferama Hypo i Ina-MOL, za što je Sanader bio pravomoćno osuđen na osam i pol godina zatvora, ali je tu presudu ukinuo Ustavni sud RH. Sada se čeka početak ponovljenih postupaka.

Budući da sudac Ivan Turudić, koji je prvotno osudio Sanadera više ne može suditi u ovim procesima, optužnica je najprije dodijeljena sucu Ratku Šćekiću. On je pak u međuvremenu izabran na Vrhovni sud RH, a postupak je razdvojen, tako da će se sada zasebno rasplitati slučaj Sanaderove provizije od Hypo banke, a zasebno sumnje u korupciju kod prodaje Ine MOL-u. Za dva sudska predmeta elektronski sustav na Županijskom sudu u Zagrebu odabrao je dvije nove sutkinje – Maju Štampar Stipić i Jasnu Galešić.

Sutkinja koja je osudila Klemma

Sutkinja Štampar Stipić u svibnju 2016. godine imenovana je na Županijski sud u Zagrebu, a do sada je, od značajnijih odluka, njezino vijeće donijelo presudu protiv Josipa Klemma, vlasnika zaštitarske tvrtke Klemm sigurnost. Proglasilo ga je krivim i osudilo na godinu dana zatvora zbog zloporabe u gospodarskom poslovanju odnosno izvlačenja novca iz tvrtke preko fiktivnih računa. Na te račune nije plaćen porez, pa je cifra koja je Klemmu stavljena na teret dosegla 3,6 milijuna kuna.

Presudu mu je sutkinja Štampar Stipić izrekla u srpnju prošle godine, a on ju je popratio šovinističkim komentarom: “Poštujem odluku suda. Drago mi je što me u ovom postupku osudila lijepa i pametna žena”. Ova presuda još nije pravomoćna, a sutkinja Štampar Stipić u međuvremenu je krivnje oslobodila Blažu Petrovića, kojem su se na teret stavljale manipulacije s otkupljenim dugovima Jugoslavenskih željeznica. Petrović je oslobođen zajedno s direktoricom tvrtke Morovnik Vesnom Kvartuč.

Zanimljiva odluka o Bandićevoj tužbi

Trenutno sutkinja Štampar Stipić vodi i proces protiv Željka Dolačkog, bivšeg načelnika u zagrebačkoj krim-policiji, optuženog za krađu zlata i novca iz službenog policijskog sefa. Pred njezinim vijećem nalazi se i optužnica protiv Davora Jelavića, nekoć najbližeg suradnika zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, optuženog da je sudjelovao u izvlačenju novca iz gradskog proračuna preko napuhanih faktura za gradnju nadstrešnica na autobusnim i tramvajskim stajalištima u Zagrebu.

Među njezinim presudama zanimljiva je ona kojom je 2009. oslobodila Munira Podumljaka, predsjednika Udruge partnerstvo za društveni razvoj, optužbi za klevetu Milana Bandića. Bandić je Podumljaka tužio nakon konferencije za novinare na kojoj su spominjane sumnje u korupciju u zagrebačkim staračkim domovima. Nakon te presude sutkinje Špampar Stipić, koju je donijela dok je još bila na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu, zaključeno je kako su u stvari sumnjivi poslovi u gradu dokazani, budući da Podumljak nije kažnjen za klevetu.

No, na mogućnost da počne suditi Sanaderu i Zsoltu Hernadiju, predsjedniku uprave mađarskog MOL-a optuženom da je bivšem hrvatskom premijeru dao deset milijuna eura mita, sutkinja Štampar Stipić morat će još malo pričekati. Naime, još nije konačna odluka hoće li se taj proces prekinuti dok se čeka odluka Suda EU o opravdanosti europskog uhidbenog naloga koji je Hrvatska raspisala za Hernadijem.

Je li afera Hypo u zastari?

Sutkinja Jasna Galešić već početkom idućeg mjeseca ima mogućnost zakazati pripremno ročište u aferi Hypo u kojoj je Sanader optužen za primanje provizije od Hypo banke od tri i pol milijuna kuna još za vrijeme Domovinskog rata. Tu bi se kao ključno moglo postaviti pitanje zastare, jer upravo to proizlazi iz odluke Ustavnog suda kojom je pravomoćna presuda Sanaderu srušena. Sutkinja Galešić Sanadera je pred sobom imala i danas zajedno s Robertom Ježićem, te je optužnicu u aferi HEP-Dioki vratila optužnom vijeću.

Nedavno je pak izrekla osudu bivšoj HRT-ovoj novinarski i vlasnici producentske kuće Dijani Čuljak osudivši ju zajedno s bivšim suprugom Vladimirom Šelebajom zbog malverzacija prilikom prodaje televizijskih emisija. Šelebaj je nepravomoćno osuđen na djelomičnu uvjetnu kaznu od dvije godine i tri mjeseca zatvora, a od dosuđene mu kazne godinu dana ide u zatvor, dok mu se ostatak mijenja uvjetnom kaznom uz rok kušnje od tri godine. Dijana Čuljak također je osuđena na djelomičnu uvjetnu kaznu, a u njezinom slučaju to je dvije godine i pet mjeseci zatvora. Od dosuđene kazne godinu dana ide u zatvor dok joj se ostatak kazne mijenja uvjetom uz rok kušnje od tri godine. Zajedno moraju vratiti 6,1 milijun kuna ilegalne zarade.

Snažna poruka sutkinje Galešić

Sutkinja Galešić vodi i proces u aferi Bankomat, osudila je Josipa Sapunara bivšeg člana uprave HAC-a, dok je njegove nekadašnje suradnike Juricu Prskala i Marija Lovrinčevića oslobodila krivnje. Prije dvije i pol godine donijela je oslobađajuću presudu za Ivana Gotovca, potpredsjednika HFP-a i poduzetnika Svjetlana Stanića u aferi peka.

Tada je javno poručila kako Gotovčev čin, kontakti s potencijalnim kupcem dionica iz portfelja HFP-a, nije bio nezakonit, no nije bio ni moralan ni profesionalan. Bila je i članica sudskog vijeća koje je odobrilo izručenje Josipa Perkovića, bivšeg čelnika Udbe, Njemačkoj. Na Županijski sud u Zagrebu ova sutkinja je imenovana 2013. godine. Do tada je radila na sudu Zlataru.