Pučisti u Nigeru: 'Svrgnutom predsjedniku moglo bi se suditi za veleizdaju'

Kažu da su prikupili potrebne elemente za kazneni progon predsjednika

(FILES) Nigerien President Mohamed Bazoum meets with the French Foreign and Armies ministers during their official visit to Niamey on July 15, 2022. Access to the residence and offices of Niger President Mohamed Bazoum were blocked off on July 26, 2023 by members of the elite Presidential Guard, a source close to Bazoum said, although the reason was unclear. (Photo by BERTRAND GUAY / AFP)
FOTO: AFP

Vojska koja je u Nigeru izvela državni udar 26. srpnja objavila je kasno u nedjelju da bi svrgnuti predsjednik Mohamed Bazoum mogao biti procesuiran za veleizdaju.

Vođe državnog udara zatvorile su Bazouma i raspustile izabranu vladu, što je naišlo na osudu zapadnoafričkih sila koje su aktivirale rezervne vojne snage koje bi mogle intervenirati kako bi ponovno uspostavile Bazouminu vlast.

ECOWAS želi razgovarati s huntom

Pukovnik Amadou Abdramane, glasnogovornik hunte, rekao je na državnoj TV da je nova vlast “prikupila potrebne elemente za kazneni progon svrgnutog predsjednika… za veleizdaju i potkopavanje unutarnje i vanjske sigurnosti Nigera”.

Očekuje se da će glavni regionalni blok Zapadne Afrike ECOWAS u ponedjeljak potaknuti dodatne razgovore s huntom, što signalizira potencijalnu spremnost da se pronađe diplomatsko rješenje za novonastalu situaciju. Parlament tog bloka u subotu je rekao da želi poslati izaslanstvo da se sastane s huntom u Niameyu.

Sedmi državni udar u tri godine

Očekuje se da će se Vijeće za mir i sigurnost 55-člane Afričke unije također sastati u ponedjeljak kako bi raspravljalo o situaciji u Nigeru, što je znak razine zabrinutosti zbog mogućih posljedica sedmog državnog udara u zapadnoj i središnjoj Africi u tri godine.

Na kocki nije samo sudbina Nigera – glavnog proizvođača urana i zapadnog saveznika u borbi protiv islamističke pobune – već i utjecaj rivalskih globalnih sila sa strateškim interesima u regiji.