Pučka pravobraniteljica ide s godišnjim izvješćem u Sabor. Potvrdila je velike propuste u zdravstvu

Ovi slučajevi otvorili su, naglašava Šimonović Einwalter u izvješću, niz pitanja o dostupnosti i pravovremenosti zdravstvene zaštite

15.02.2023., Split - Obiljezavanje Dana Klinickog bolnickog centra Split zapocelo je obilaskom cetiriju uredaja kupljenih iz Nacionalnog plana otpornosti i oporavka, nakon cega je odrzana konferencija za medije na kojoj su za izjave bili dostupni ministar zdravstva Vili Beros i ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrovic. Photo: Milan Sabic/PIXSELL
FOTO: Milan Sabic/PIXSELL

Građani Republike Hrvatske najviše se pritužuju uredu Pučke pravobraniteljice zbog nemogućnosti ostvarivanja prava na zdravlje. Stoji tako u Izvješću Pučke pravobraniteljice Tene Šimonović Einwalter za 2022. godinu koje će službeno biti predstavljeno sutra. U njemu se naglašava da su im se tijekom protekle godine građani obraćali zbog neadekvatnog i nepravodobnog liječenja, propusta u informiranju pacijenata, neadekvatne komunikacije liječnika s pacijentima, kao i nedostatne razmjene informacija među liječnicima.

Pravobraniteljica se posebno osvrnula na medijski praćene slučajeve u kojima je također postupala. Riječ je o slučaju Mirele Čavajde, žene kojoj je onemogućeno pravo na pobačaj u Republici Hrvatskoj, iako je nosila bebu s malignim tumorom koji je brzo napredovao. Drugi slučaj koji Pučka pravobraniteljica naglašava jest tragedija pokojnog novinara Indexa Vladimira Matijanića. Radi se o slučajevima, ističe, koji su otvorili niz pitanja o dostupnosti i pravovremenosti zdravstvene zaštite te načinu postupanja zdravstvenog sustava nakon što dođe do nepravilnosti.

Nesuradnja Beroševog ministarstva

U slučaju Mirele Čavajde, Pučka pravobraniteljica utvrdila je nedostupnost zdravstvene zaštite kod prekida trudnoće nakon isteka 22 tjedna od začeća, kada je prekid zakonom dopušten. Čavajda je zdravstvenu uslugu morala potražiti izvan RH, u Sloveniji. U ovdašnjim bolnicama joj je, naime, rečeno da takav postupak ne rade, usprkos pravima zajamčenima u važećem relevantnom zakonu. Pravobraniteljica je utvrdila i cijeli niz propusta u informiranju Mirele Čavajde.

Ona od zdravstvenog sustava, navodi izvješće, nije dobila adekvatne informacije o proceduri podnošenja zahtjeva za prekid trudnoće po isteku deset tjedana od začeća; Čavajda je, naime, bila u 26. tjednu trudnoće kada je saznala da joj beba ima maligni tumor. Sustav ju nije informirao, nastavlja se u izvješću, niti o ustanovi gdje može dobiti zdravstvenu uslugu niti o pravima iz zdravstvenog osiguranja.

“Gđu. Čavajdu je s mogućnošću podnošenja zahtjeva te ostalim proceduralnim koracima upoznala odvjetnica, što govori o ozbiljnoj manjkavosti sustava i pokazuje kako su u ostvarivanju prava na zdravlje informacije često ključne pa se, kada one nisu dostupne svima, ne može smatrati niti da je to pravo dostupno”, podcrtava izvješće Pučke pravobraniteljice. Naglašava se i nesuradnja Ministarstva zdravstva: “Tijekom ovog ispitnog postupka višekratno smo morali tražiti podatke od MZ-a, jer ih nije dostavljalo u cijelosti niti na vrijeme”.

Nepovjerenje u zdravstveni sustav

Vezano za slučaj novinara Matijanića, koji je tražio pomoć zbog teškoća vezanih uz Covid-19, Pravobraniteljica ističe kako je “jedno od značajnijih pitanja kako bi se stanje Vladimira Matijanića razvijalo da mu je bilo omogućeno uzimanje antivirusnog lijeka”. Taj je lijek prema očitovanju KBC-a Split bio nedostupan, dok je Ministarstvo navodilo da je lijek bio na raspolaganju, ali je KBC Split tvrdio da se ne preporučuje za liječenje Covid-19.

“Ovakve suprotne tvrdnje dovode do nepovjerenja u zdravstveni sustav, ali i način na koji reagira kod navoda o mogućim povredama prava pacijenata”, ističe se u izvješću. Matijanićev slučaj, nastavlja Pravobraniteljica, ukazao je i na važnost razmjene informacija među različitim liječnicima. Matijanića su, naime, iznova i iznova pitali o njegovom stanju, svaki put kad bi zvao hitnu.

Kako se postupa prema pritužbama

“Postavlja se preotegotno očekivanje od pacijenta da u svakom trenutku može dati potpune informacije o svom zdravstvenom stanju i svim zdravstvenim problemima koje ima, posebno kad se osjeća loše i zdravlje mu je životno ugroženo, umjesto da svi koji postupaju imaju uvid u sve relevantne zdravstvene podatke pacijenta”, piše u izvješću. Na slučaju Matijanić, Pučka pravobraniteljica apostrofira i postupanje zdravstvenog sustava prema pritužbama.

Podsjeća kako je zdravstvena inspekcija provela nadzor i imenovala stručnjake koji su donijeli mišljenje o tijeku Matijanićevog liječenja. Upozorava, međutim, kako je ovaj slučaj otvorio pitanje na temelju čega se baziraju zaključci. “Stručno mišljenje stručnjaka (…) sadrži kronološke podatke bazirane isključivo na iskazima liječnika (…), ali nisu uzeli u obzir i druge izvore saznanja, uključujući snimke telefonskih razgovora te iskaz njegove partnerice, što je bila naša preporuka”, zaključuje se u izvješću o slučaju Matijanić.

Temeljem slučajeva Mirele Čavajde i Vladimira Matijanića, Pučka pravobranitelja donijela je šest preporuka Ministarstvu zdravstva, od toga da se osigura informiranost pacijenticama koje zatraže prekid trudnoće do preporuke o edukaciji zdravstvenih djelatnika o pravima pacijenata te ponašanju i komunikaciji prema pacijentima. Pučka pravobraniteljica svoje godišnje izvješće podnosi zastupnicama i zastupnicima u Hrvatskom saboru.