Pučka pravobraniteljica potvrdila je kako je MUP na nju vršio pritiske da prestane pričati o slučaju male Madine

Odbor za Ustav danas je raspravljao o izvješću pučke pravobraniteljice Lore Vidović

Pučka pravobraniteljica Lora Vidović potvrdila je danas na sjednici saborskog Odbora za Ustav da je MUP na nju vršio pritiske kako bi prestala s postupanjima u slučaju tragično stradale djevojčice Madine.

Informaciju o tome prvi je podijelio SDP-ovac Peđa Grbin koji je u razgovoru za Telegram ispričao kako mu je gospođa Vidović naknadno otkrila da je pritiske na nju vršila državna tajnica iz Ministarstva unutarnjih poslova. Obzirom da je u tom ministarstvu na poziciji državne tajnice gospođa Terezija Gras, očito se radi o njoj.

Izrijekom tražili da prestane javno komunicirati

“Radi se o tome da su iz ureda pučke pravobraniteljice izlazili u javnost vezano uz predmet Madine i radnje koje poduzimaju pa je državna tajnica vršila pritiske da se s tim prestane”, kazao je Grbin.

Osim toga, pravobraniteljica je rekla i kako su pritisci kulminirali kada je na sjednici Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost od nje zatraženo da prestane komunicirati što rade po tom predmetu.

Pravobraniteljica tražila da se istraži reakcija MUP-a

Pravobraniteljica je prije četiri mjeseca uputila dopis tadašnjem državnom odvjetniku da istraži okolnosti smrti male Madine Hussiny iz Afganistana. Šestogodišnja djevojčica je stradala u studenom prošle godine u naletu vlaka. Zajedno s obitelji je na području Šida pokušavala ući na teritorij Hrvatske, a onda su, prema tvrdnjama obitelji, protjerani natrag. MUP je takve navode demantirao, a iz policije tvrde i da ne postoje snimke termovizijskih kamera kako bi se točno uvidjelo o čemu se radi.

Pučka pravobraniteljica je, međutim, u svojim dokumentima koje je proslijedila DORH-u u veljači navela kako postoji sumnja da MUP nije proveo učinkovitu istragu o navodima o postupanju prema iregularnim migrantima, zbog čega je potrebno utvrditi postoji li u njima elemenata kažnjivog djela.

USKOK odbacio prijavu protiv policajaca

Međutim, slučaj je, barem za sad, dobio epilog prvog dana ovog lipnja kada je USKOK potvrdio kako je odbacio kaznenu prijavu protiv policijskih službenika koju je podnijelo sedam članova Madinine obitelji.

“Na temelju rezultata provedenih izvida, tijekom kojih je pribavljena relevantna dokumentacija i ispitano više osoba, nije utvrđeno da bi policijski službenici počinili kaznena djela koja im se stavljaju na teret, te je slijedom navedenog doneseno rješenje o odbačaju kaznene prijave”, priopćeno je iz USKOK-a.

Europski sud za ljudska prava pokrenuo postupak protiv Hrvatske

Prijavom je graničnim policajcima na teret bilo stavljeno prouzročenje smrti iz nehaja, zlouporaba položaja i ovlasti, povredu djetetovih prava i nanošenje teške duševne boli i patnje članovima Madinine obitelji zbog njihovog društvenog položaja, s obzirom da pripadaju ranjivoj izbjegličkoj populaciji.

Međutim, koji dan prije od ove odluke USKOK-a, Europski sud za ljudska prava pokrenuo je postupak protiv Hrvatske. Nakon što je postupak pokrenut, od Hrvatske je zatraženo očitovanje o tom slučaju