Put do ostavke Obuljen Koržinek popločen je bračkim kamenom na vikendici profesora s Geodezije

Obnova od potresa postaje sumanuti serijal koji povremeno djeluje kao križanac alanfordovske parodije i - bunike

FOTO: Pixsell

Napad ministrice medija na medij koji je upravo otkrio ozbiljan kriminal pod kapom njenog resora, nešto je što sebi ne bi dopustila ni zemlja koja se bar trudi simulirati da je demokratska

U master planu HDZ-a za predizbornu kampanju sljedeće godine, posebno mjesto imala je obnova. Jer je, kao, super krenula otkad je u siječnju resorni ministar postao Branko Bačić. Evo, više nema nikog u kontejnerima – a još nisu prošle ni pune tri godine od potresa na Baniji!

Master plan će, doduše, možda morati pretrpjeti određene izmjene. Slika koja se posljednjih dana počinje risati o tome kako se, zapravo, obnova u Hrvatskoj odrađivala i odrađuje, pomalo već prelazi granice između stvarnosti i groteske.

Alan Ford i bunika

Nije, doduše, da se oko te granice nije vrtjela od samog početka. Jedan ministar zadužen za obnovu je dao ostavku iz Remetinca. Drugi je potrajao skoro kao prosječan trener Hajduka (dobro, malo duže – devet mjeseci). Šef Fonda za obnovu Zagreba je pao u nemilost kad je odbio biti kandidat HDZ-a za gradonačelnika glavnog grada Hrvatske. A bivši šef Središnjeg ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje se, po razrušenim selima Banije vozao u službenom Audiju Q7, vrijednom preko 50 tisuća eura. Kojeg je država prethodno zaplijenila dileru kokaina.

Nova epizoda u ovom sumanutom serijalu koji povremeno djeluje kao križanac alanfordovske društvene parodije i bunike, dolazi nam iz majstorske radionice ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek i Geodetskog fakulteta koji je snimao zgrade oštećene u potresu.

Prokleti problemčić

Kad se preskoče tehnički detalji, sporazumi, izvođači, podizvođači, podizvođači podizvođača – ispada da su stotine tisuća eura namijenjenih obnovi završili, između ostalog, u vanjskim podnim pločicama, demontaži utičnica i stropnih lampi, bračkom kamenu, te strojarskim radovima na vikendicama uglednih profesora. Kupio se, tvrde istražitelji, i pokoji frižider ili televizor, a bilo je, hvala Bogu, izgleda i klasične podjele keša.

Prokleti problemčić je samo u činjenici da su euri došli iz Fonda solidarnosti EU, pa je otpala klasična domaća pjesmica o tome kako treba “pustiti institucije da rade svoj posao”. Godinama i desetljećima.

Najbolja verzija raspleta

A kako je reagirala ministrica (kulture i) medija na Telegramovu priču o tome da je preplatila posao iz kojeg je višak novca završavao, između ostalog, u opremanju vikendica na moru ili ljupkom zelenilu Zagrebačke županije? Napala je novinarku koja je o tome pisala i medij koji je priču objavio. Na dan kad su majstori s Geodezije sa svojim suradnicima, ukupno 29 ljudi, završili iza rešetaka. Zbog, između ostalog, malverzacija s novcem koji im je ona osobno odobrila.

U najboljoj verziji raspleta za nju, ministrica kulture i medija zrela je za ostavku iz dva ozbiljna razloga. Prvo, jer je svojim naivnim povjerenjem (još smo na najboljoj verziji raspleta za Obuljen Koržinek!) omogućila još jednu iz serija ozbiljnih blamaža vladajućih na obnovi od potresa. I drugo, napad ministrice medija na medij koji je upravo otkrio ozbiljan kriminal pod kapom njenog resora, nešto je što sebi ne bi dopustila ni zemlja koja se bar trudi simulirati da je demokratska.

U Hrvatskoj, zasad, sve prolazi rutinski, mirno i bez problema. Zasad.