Putin se nadao da će general Zima poraziti Ukrajinu i Europu. Sve je izglednije da će zapravo slomiti Rusiju

Više nije nimalo vjerojatno da će nestašica plina i hladnoća ozbiljno ugroziti Zapad

Stari ruski aforizam kaže da će, čak i ako ostali časnici zakažu u bitki, neprijatelje Majke Rusije na kraju uvijek poraziti general Zima. Točnost te mudrosti praksa je dokazala nekoliko puta kroz povijest. Opće je prihvaćeno kako je zima bila jedan od odlučujućih faktora u propasti dvije najveće invazije koje su sa zapada ikada pokrenute protiv Rusije, one Napoleonove Velike armije 1812., te Hitlerovog nacističkog ratnog stroja 1941. godine.

Ruski povjesničari dodaju kako su hladnoća i snijeg porazili i tada moćne Šveđane u Velikom sjevernom ratu 1709. godine. Mnogi drže kako je 1919. zima pomogla Crvenoj armiji da spasi novoosnovanu komunističku državu od intervencije zapadnih saveznika koji su podržavali Bijele monarhiste. S obzirom na takva povijesna iskustva, nimalo ne čudi što je Putinov režim, nakon teških jesenskih neuspjeha na bojišnici, s mnogo nade očekivao dolazak generala Zime.

Zima je izdala Putina

Doduše, u ovom slučaju Rusi su nešto više nade polagali u učinke zime na stanovnike europskih saveznika daleko od linija ukrajinskog fronta, nego na vojnike u neprijateljskim rovovima. Prema teoriji popularnoj među zagovornicima ruske agresije na Ukrajinu, poteškoće u opskrbi plinom, odnosno posljedični hladni stanovi i ugašeni industrijski pogoni, trebali su izazvati pobunu Europljana.

Nezadovoljstvo naroda prisililo bi vlade država članica EU i NATO-a da ublaže sankcije uvedene Rusiji, te da natjeraju Kijev za pregovarački stol, nadali su se u Kremlju. To bi dovelo do dogovora koji bi Rusiji omogućio zadržavanje većeg dijela okupiranih teritorija koje će inače, sve je izvjesnije, izgubiti na bojnom polju, te da spasi vlastito gospodarstvo koje nagrizaju kaznene mjere Zapada.

No, Moskvi je račune pomrsila netipična efikasnost koju su europski birokrati pokazali u pronalasku alternativnih izvora plina. Prema posljednjim podacima, skladišta najvećeg europskog potrošača Njemačke gotovo su puna, a odlično stoji i većina ostalih europskih država – čak je i zapunjenost hrvatskih rezervi plina trenutno na 96,83 posto. Kremlju na ruku ne ide ni neočekivano topla jesen koja će se, ako je vjerovati meteorolozima, preliti u natprosječno toplu zimu, barem na zapadnom dijelu europskog kontinenta.

Pred Ukrajinom su hladni, mračni mjeseci

Kako je postalo izgledno da general Zima neće slomiti zapadnu i srednju Europu, Putinu je preostalo nadati se da će valovi sibirske hladnoće zamrznuti barem Ukrajinu. Baš je s tim planom na umu ruska vojska nedavno počela veliku kampanju napada na ukrajinsku energetsku mrežu. Ako rakete i (uglavnom iranske) bespilotne letjelice unište dovoljno elektrana i toplana, deseci milijuna Ukrajinaca bit će osuđeni na nekoliko hladnih, mračnih mjeseci.

Posebno teško bit će ukrajinskim braniteljima na prvim linijama, zaklonjenima u rovovima i ruševnim zgradama. Održavanje topline u zemlji u kojoj zimske temperature mogu pasti i do -30 C jest najveći, ali nikako nije jedini problem. U tako ekstremima uvjetima postaje teže upravljati opremom, a ispod snijega je lakše sakriti nagazne mine i druge zamke koje Rusi posljednjih dana intenzivno postavljaju na pravcima iz kojih očekuju napade.

Osim toga, potrebno je više goriva za generatore, zalihe se moraju premještati noću jer je dnevno kretanje na otvorenom, snijegom pokrivenom terenu izuzetno rizično, a navigacijski sustavi nekih dronova se smrzavaju, zbog čega te letjelice postaju beskorisne. Čak i meci sporije putuju zbog toga što je hladan zrak gušći od toplog, a to utječe na njihovu preciznost.

Nevjerojatan lopovluk u ruskoj vojsci

Prema teoriji kojom se rukovode ruski stratezi, njihovi vojnici lakše će odolijevati hladnoći zbog toga što ih je većina iz krajeva u kojima su zime još strašnije nego u Ukrajini. Takvi vojnici, opet u teoriji, navikli su kretati se, voziti i obavljati sve ostale funkcije u visokom snijegu, pri ekstremno niskim temperaturama. No, zapadni i ukrajinski stručnjaci smatraju kako je usprkos tome ukrajinska vojska trenutno bolje pripremljena za zimu nego ruska.

Svijet je nedavno obišla vijest da je iz vojnih skladišta nestalo nevjerojatnih milijun i pol zimskih uniformi namijenjenih ruskim vojnicima na ukrajinskom bojištu. S obzirom na razmjere kriminala i korupcije u ruskoj vojsci, vjerojatno je da su uniforme rasprodane na crnom tržištu. Sasvim je lako moguće i da uniforme zapravo nikada nisu postojale, odnosno da je neki časnik zadužen za logistiku novac namijenjen njihovoj nabavi naprosto spremio u džep.

Samo nekoliko dana nakon što je objavljeno da ruski vojnici neće dobiti odjeću na koju su njihovi zapovjednici računali u pripremama za zimu, objavljeno je kako Kanada daje Ukrajini pola milijuna zimskih uniformi. Ranije ovog mjeseca održan je samit NATO-a na kojem se intenzivno raspravljalo baš o tome kako pomoći Ukrajini u hladnijim mjesecima, pa se uskoro očekuju i nove pošiljke konkretne zimske opreme sa Zapada.

Ukrajinskim vojnicima pomaže narod

“Rusi očekuju da će im zimska sezona pomoći, barem u energetskom ratu… Ali ukrajinskim vojnicima bit će puno bolje”, rekao je Oleksej Melnik, bivši potpukovnik ukrajinskog ratnog zrakoplovstva, sada direktor think-tanka Centra Razumkov u Kijevu. Melnik ističe da se ukrajinski vojnici, uz ostalo, mogu osloniti i na materijalnu potporu lokalnog stanovništva. Spomenuo je svoj nedavni posjet odredu smještenom u blizini Kijeva, gdje je vidio mještane kako vojnicima dijele čisto rublje, hranu i brinu se da ovi imaju sve ostalo što im zatreba.

Časnik specijalnih snaga Taras Berezovec, koji je raspoređen na prvoj liniji fronta u gradu Bahmutu u istočnoj Ukrajini, potvrđuje da su ukrajinski vojnici spremni za zimu: “Imamo puno stvari koje smo dobili od volontera. Imamo zalihe plina. Imamo autonomne izvore energije… Dobili smo zapovijed: pripremite se!”, kazao je, prenosi Financial Times.

I Kremlj priznaje probleme

Ruske trupe ne uživaju ni približno jednaku razinu podrške u novookupiranim područjima. Da stvari za Ruse budu još gore, mnogi od desetaka tisuća nedavno mobiliziranih vojnika koje je Moskva žurno poslala na ukrajinsku crtu bojišnice nemaju ni osnovnu opremu. “Dobivam mnogo poruka iz kampova za obuku u koje šalju regrute”, rekao je Pavel Gubarev, bivši vođa separatista u Donjecku, jednoj od četiri ukrajinske regije pod ruskom kontrolom koje je Putin anektirao u rujnu.

“Nema vojne obuke i uvjeti su strašni”, dodao je Gubarev. Da ta izjava nije daleko od istine potvrđuje i vijest kako je Putin prošlog tjedna održao prvi sastanak novog vladinog vijeća zaduženog za osiguranje vojne opskrbe. Nakon sastanka, Kremlj je objavio da “problemi s opremom i dalje postoje”. Ako je Moskva priznala tako nešto, očito je da su problemi golemi.

Što ako zima u Ukrajini bude topla?

S druge strane, ako zimske temperature budu netipično visoke i na istoku Europe, zaraćene armije susrest će se s drugom vrstom izazova. U slučaju da zima ne zamrzne ukrajinsku zemlju, produžit će se sezona rasputice, ponekad od milja zvane general Blato, još jednog fenomena koji je zagorčao život vojskama koje su osvajale prostranstva istočne Europe.

Nakon jesenskih kiša putovanje neasfaltiranim cestama i poljima otežava duboko blato. Takvi uvjeti prisiljavaju teške kamione da se drže većih cestovnih pravaca kako se ne bi zaglavili. To omogućava Ukrajincima da pojačano napadaju ruske opskrbne linije i logistiku, a posebnu efikasnost u takvim udarima ukrajinskoj vojsci omogućava pametno streljivo zapadne proizvodnje.

Ključno je održati moral

No, blato bi također ograničilo sposobnost Ukrajine da nastavi protuofenzivu. Ministar obrane Oleksij Reznikov rekao je prošlog tjedna da jaka kiša i težak teren otežavaju pokušaje ukrajinske vojske da oslobodi veliki južni grad Herson, te da je rasputica jedan od razloga zbog kojih je Kijev imao više uspjeha u ofenzivi na sjevernijem, manje vlažnom dijelu fronta. Duboko zamrzavanje tla omogućilo bi kretanje vojne tehnike izvan asfaltiranih cesta i tako otvorilo prostor za pojačana ukrajinska ofenzivna djelovanja.

Očito, iduća faza rata u Ukrajini umnogome ovisi o oštrini nadolazeće zime, odnosno o tome hoće li temperatura ostati iznad nule, što znači mnogo kiše i blata, ili će pasti ispod -10 stupnjeva kada se sve smrzava. Mikola Bjeleškov, analitičar na ukrajinskom Nacionalnom institutu za strateške studije, istaknuo je kako je “održavanje morala tijekom zime najvažnija zadaća za obje strane”, dodavši: “Postoji stvarna mogućnost da će ruske snage na terenu prijeći točku s koje nema povratka, ako ne budu pravilno pripremljene i opskrbljene za zimu.”