Putin u Siriji pokušava sličnu taktiku kao u Ukrajini i mogao bi proći sasvim dobro

Ruski borbeni zrakoplovi nadlijeću pobunjeničku pokrajinu Idlib

FOTO: AFP/AFP

Tijekom ljeta ruske snage u istočnoj Ukrajini nastavljale su s napadima na ukrajinsku vojsku nanoseći Ukrajini značajne gubitke, a pritom izbjegavajući reakciju zapadnih vlada. Nakon novog prekida vatre 1. runa, oružje je odjednom utihnulo. Optimisti su nagađali da je Vladimir Putin odustao, piše jedan od urednika Washington Posta.

Onda su došla izvješća iz Sirije o tome da ruski borbeni zrakoplovi nadlijeću pobunjeničku pokrajinu Idlib. U novoj se bazi gradila vojarna, Brodovi su iskrcavali nova oklopna vozila. Putin se, pokazalo se, nije povukao već je zamijenio fronte i napravio još jedan od svojih manevara za koje Obamina administracija nikad ne bude spremna.

Pokušava slični scenarij na drugoj pozornici

Još uvijek nije jasno kakve su ruske namjere u Siriji, ali ni u Ukrajini u kojoj je i dalje raspoređeno 9.000 redovnih vojnika i 240 tenkova zajedno s više od 30.000 neregularnih vojnika. Neki analitičari tvrde da se Putin upliće u borbu na Bliskom istoku iz očaja što mu ponuda za Ukrajinu nije uspjela. Međutim, može se stvar gledati i na drugi način: Putinova uporaba sile uspjela je u tome da Zapad prihvati ruske zahtjeve oko Ukrajine i sad on pokušava ponoviti svoj trijumf na drugoj pozornici.

Dakako, nitko nije bio više prevaren ovim potezom od američkog državnog tajnika Johna F. Kerryja. U svibnju je Kerry otputovao u Soči posavjetovati se s Putinom oko Irana, Ukrajine i Siirje. Kad je sastanak završen Kerry je ponovno rekao da se zalaže za prijedlog da se ratovi u Ukrajini i Siriji riješe američko-ruskom suradnjom. Za početak je uspostavljen poseban diplomatski kanal između Moskve i Washingtona oko Ukrajine s ciljem okončanja sukoba do kraja godine.

Veliki pritisak SAD-a na Ukrajinu da prihvati pogodbu

https://www.youtube.com/watch?v=u6fTNQSgJYE

Tijekom ljeta, dok je Washington bio preokupljen iranskim nuklearnim sporazumom, američki i europski diplomati oslanjali su se na demokratski izabranu pro-zapadnu ukrajinsku vladu Petra Porošenka. U Sočiju je Kerry dao punu potporu SAD-a implementaciji sporazuma znanog kao Minsk2 – sporazum koji je donesen posredstvom Njemačke i Francuske u veljači, u trenutku kad su regularne ruske trupe nadjačale ukrajinske snage. Pogodba je za Kijev bila strašna: propisano je da Ukrajina mora usvojiti ustavnu reformu koja če područjima pod ruskom okupacijom jamčiti izvanredne ovlasti te da te reforme moraju zadovoljiti ruske opunomoćenike, piše Washington Post.

Iako Rusija nije razmatrala prvu točku sporazuma, tj. prekid vatre, Obamina administracija radila je veliki pritisak na Porošenka da podnese ustavni amandman ukrajinskom parlamentu. Učinio je to i dobio preliminarno odobrenje upozorivši parlamentarce da njegova krhka administracija u suprotnom riskira gubitak američke potpore. Cijena je bila visoka: nasilni prosvjedi pred parlamentom završili su s nekoliko smrtnih slučajeva. Činilo se da je SAD održao Kerryjevo obećanje Putinu.

Zapad obećava nova popuštanja

Putin je, međutm, odbacio koncesiju. Reforma, javno se požalio, nije bila razrađena s njegovim opunomoćenicima i nije “promijenila suštinu ukrajinskih struktura moći”. Njegov zahtjev za diktiranjem ukrajinskog političkog sustava nije mogao biti očitiji. Ipak, umjesto da odbace njegove zahtjeve, zapadni čelnici obećavali su dodatna popuštanja.

https://www.youtube.com/watch?v=fzoI0Qp2-XY

“Nužno je da prevladamo te razlike” s Rusijom, izjavila je njemačka kancelarka Angela Merkel nas vom zadnjem sastanku s Porošenkom. Nad Kijevom se sad vrši pritisak da dopusti izbore u okupiranim područjima sljedeći mjesec, iako ta područja i dalje ostaju pod kontrolom ruske vojske i iako je većina ukrajinskog stanovništva raseljena.

Rusi bi mogli obavljati napade u ime Assadova režima

Kako se ovo može povezati sa Sirijom? Tamo Putin također ima plan koji je jasan koliko je i štetan. Želi spriječiti svaki pokušaj Zapada u svrgavanju Bašara al-Asada i prisiliti njegov režim na partnerstvo u novoj “koaliciji” protiv Islamske države. Putin je navodno rekao tu ideju tijekom telefonskog poziva u lipnju. Obama je, poput Kerryja, pogrešno zaključio da je Putin spreman na suradnju, piše Washington Post.

Sad se odjednom ruske trupe pojavljuju u Assadovom etničkom uporištu Latakiji. Neki analitičari kažu da bi se ruski avioni i dronovi mogli koristiti za obavljanje napada u ime režima. Moža Putin usitinu improvizira ili blefira iz očaja. Međutim, možda kalkulira da će Obamina administracija odgovoriti na njegov ratobornost u Siriji na isti način na koji je to učinila u Ukrajini: popuštajući njegovim zahtjevima i tjerajući svoje sirijske i arapske saveznike da ga prihvate. Naravno, Putin još ima posla u Ukrajini i teško da će uspjeti spasiti Assada, Ali ako je jedan od njegovih ciljeva bio dokazati da može dominirati na SAD-om, prilično mu dobro ide.