Putin uzdrman nakon strahovitog ukrajinskog udara koji nisu prešutjeli čak ni njegovi mediji

U Moskvi raste gnjev zbog jednog od najsmionijih ukrajinskih napada

This photo shows the M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) firing during the Combined Arms Live Fire Exercise (CALFEX) as part of the annual naval exercises between the Philippine Marine Corps and US Marine Corps at Capas, Tarlac province on October 13, 2022. (Photo by JAM STA ROSA / AFP)
FOTO: AFP

U jednom od svojih dosad najsmrtonosnijih napada, ukrajinske snage iskoristile su rakete američke proizvodnje, kojima su ubili desetke, a možda i stotine ruskih vojnika. U Kijevu tvrde da su u novogodišnjem napadu na vojarnu u Makejevki ubili oko 400 vojnika, dok je rusko Ministarstvo obrane u izvješću objavljenom na svom Telegram kanalu jučer službeno priznalo da su u napadu život izgubila 63 ruskih vojnika. Među njima je bio i veliki broj novomobiliziranih vojnika, ustvrdili su Ukrajinci.

Priznanje da su u napadu HIMARS raketama ubijena 63 ruska vojnika u okupiranom gradu Makejevki je prilično neobično za rusku vojsku, koja nema običaj priznavati ozbiljne gubitke, a od početka invazije su tek u dva navrata spomenuli broj dosad poginulih vojnika. Bivši ruski paravojni zapovjednik u Ukrajini Igor Girkin, poznat po nadimku Strelkov, napisao je na Telegramu da je “mnogo stotina” mrtvih i ranjenih, te da su mnogi “ostali pod ruševinama”, čime je praktički potvrdio tvrdnje Ukrajinaca o smrti “oko 400” ruskih vojnika. Ukrajinci, doduše, nisu priznali da stoje direktno iza napada.

Putin očito nije ispravio greške

New York Times piše kako se niti jedna tvrdnja, ni ruska ni ukrajinska, nije mogla neovisno provjeriti. No, čak i najmanji navedeni broj ruskih gubitaka bio bi jedan od najvećih u ratu, što naravno predstavlja veliku sramotu za ruskog predsjednika Vladimira Putina.

On je u niz navrata obećavao da će ispraviti očigledne pogreške i slabosti u svojim oružanim snagama koje je rat razotkrio, a u govoru u novogodišnjoj noći snimljenom u vojnoj bazi u Rostovu na Donu, Putin je obiteljima vojnika poginulih u borbama poručio: “Dijelim vašu bol svim srcem”.

Proratni ruski blogeri i neki vladini dužnosnici rekli su da je debakl uzrokovan ponovljenim i skupim pogreškama same vojske, poput gusto koncentriranog garnizona u dometu ukrajinskog topništva i činjenice da su vojnici boravili u istoj zgradi u kojoj je i skladište streljiva, a pritom im je bilo dozvoljeno korištenje mobilnih telefona, čije signale Ukrajinci mogu pratiti za ciljanje svoje mete. “Naše generale u načelu nije moguće obučiti”, napisao je na Telegramu ruski vojni veteran i bivši KGB-ovac Girkin.

Ili istraga i kazne zbog ‘strahovitog udarca’ ili ‘kraj Rusije’

Neki proratni zastupnici ruske Dume zahtijevali su istragu, a jedan od njih, Sergej Mironov, čelnik prokremaljske stranke “Pravedna Rusija”, pozvao je na kazneni progon svih odgovornih dužnosnika, “imali oni čin ili ne”. “Očito ni obavještajna, ni protuobavještajna služba, kao ni protuzračna obrana, nisu radili kako treba”, rekao je.

Napad je bio “strahovit udarac”, rekao je glasnogovornik marionetske vlade koju je postavila Rusija u ukrajinskoj Donjeckoj oblasti, Danil Bezsonov. “Neprijatelj nam je nanio najteže poraze u ovom ratu ne zbog svoje hladnokrvnosti i talenta, već zbog naših grešaka”, napisao je u objavi na Telegramu.

Grigorij Karasin, član ruskog Senata i bivši zamjenik ministra vanjskih poslova, ne samo da je zahtijevao osvetu protiv Ukrajine i njezinih saveznika u NATO-u, već i “preciznu internu analizu”. Andrej Medvedev, potpredsjednik moskovske Gradske skupštine koji ujedno radi i kao novinar na državnoj televiziji, rekao je da vlasti, bilo civilne ili vojne, moraju cijeniti ruske živote. “Ili je osoba najveća vrijednost – a onda treba kazniti odgovorne za glupe gubitke osoblja jednako kao za izdaju domovine – ili je našoj državi kraj”, napisao je Medvedev na Telegramu.

Blogeri: ‘Zapovjednicima je baš svejedno’

“Ono što se dogodilo u Makejevki je užasno”, napisao je Arhangel Spetznaz Z, ruski vojni bloger s više od 700.000 pratitelja na aplikaciji za razmjenu poruka Telegram. “Tko je došao na ideju da ljudstvo smjesti u velikom broju u jednu zgradu, gdje i budala razumije da će, ako gađaju topništvom, biti puno ranjenih ili mrtvih? Zapovjednicima je baš svejedno”, napisao je.

Više od deset mjeseci nakon invazije za koju su Rusi – a kako piše NYT – i mnogi Ukrajinci, mislili da će dovesti do brze ruske pobjede, svaka je strana pretrpjela više od 100.000 ubijenih i ranjenih, prema zapadnim procjenama. Sukob je prerastao u rat iscrpljivanja, bez ikakvih naznaka da je kraj na vidiku. Neke od najžešćih nedavnih borbi opustošile su Donjecku oblast, jednu od četiriju koje je Kremlj u rujnu anektirao, iako su njegove trupe tamo već u to doba gubile tlo, odustajući od gradova koje su zauzeli ranije u ratu. Od tada se borba u regiji usporila. Ukrajinci traže mjesta na kojima bi mogli iskoristiti svoju prednost, dok Rusi kopaju rovove i grade utvrde duž prve linije i pokušavaju zauzeti grad Bahmut.

Ruska osveta novim rojem iranskih dronova

Rusija je u ponedjeljak lansirala cijeli roj eksplozivnih bespilotnih letjelica iranske proizvodnje na Ukrajinu, nastavljajući svoju baražnu paljbu na gradove i civilnu infrastrukturu, posebno elektroenergetsku mrežu. No, čini se da je sve učinkovitija protuzračna obrana Ukrajine ponovno umanjila štetu.

Ukrajinska vojska priopćila je u ponedjeljak da su 22 drona oborena iznad Kijeva u ranim jutarnjim satima, ali su se u gradu čule najmanje dvije jake eksplozije. Gradonačelnik Vitalij Kličko rekao je da su neki objekti energetske infrastrukture oštećeni, što utječe na grijanje zgrada. Za sada nije jasno jesu li eksplozije izazvale bespilotne letjelice koje su izbjegle protuzračnoj obrani, bespilotne letjelice koje su oborene pa su detonirane pri udaru o tlo ili rakete protuzračne obrane.

Ukrajinska vojska rekla je da je oborila svih 45 iranskih bespilotnih letjelica Shahed lansiranih tijekom vikenda, iako su neke krstareće rakete probile njezinu obranu. U svom jučerašnjem noćnom obraćanju, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski upozorio je kako Ukrajina ima informacije da Rusija planira dugotrajni napad Shahedima. Cilj takvih napada je, tvrdi on, iscrpljivanje ukrajinske obrane i njezine sposobnosti da izdrži nove napade. “Sada je vrijeme kada svi uključeni u zaštitu neba trebaju biti posebno pažljivi”, poručio je ukrajinski predsjednik.

Vojni blogeri bijesni na ruske zapovjednike

U smrtonosnom napadu na ruske snage u Makejevki korištena je američka raketna artiljerija HIMARS, kojom je pogođena zgrada strukovne škole u kojoj su bile smještene trupe, priopćila je Moskva. Rusko ministarstvo obrane izvijestilo je da su četiri rakete HIMARS pogodile zgradu, a da je druge dvije oborila ruska protuzračna obrana.

Dara Massicot, viša istraživačica u američkom think-tanku RAND Corporation, primijetila je da ruski dužnosnici “obično ne daju ovu vrstu informacija nakon velikog gubitka, što sugerira da žele kontrolirati priču o ovom događaju.”

Sve veći arsenal sofisticiranog zapadnog oružja

HIMARS, koji ispaljuje satelitski navođene rakete iz mobilnih lansera, dio je sve većeg arsenala sofisticiranog zapadnog oružja koje je pomoglo Ukrajini da promijeni tijek sukoba. Otkako ga je administracija američkog predsjednika Joea Bidena počela isporučivati u lipnju, HIMARS je uvelike povećao domet i preciznost napada Ukrajinaca. Koristili su ga za gađanje ciljeva daleko iza linije bojišnice, poput glavnog mosta koji povezuje grad Herson s teritorijem pod ruskom kontrolom, što je pridonijelo ruskoj odluci da napuste grad. Sjedinjene Američke Države do sada su isporučile Ukrajini najmanje 20 HIMARS sustava, koje proizvodi Lockheed Martin.

Prošli mjesec, ukrajinski napad HIMARS-om uništio je hotel u gradu Kadivki u Luganskoj oblasti. Tada su likvidirani pripadnici paravojne skupine Wagner koja je povezana s Kremljem i koja je koristila hotel kao bazu, prema navodima ukrajinskih vlasti u regiji. Sustav HIMARS je najučinkovitiji kada se koristi protiv stacionarnih ciljeva koji se mogu unaprijed identificirati i točno odrediti, kao što su skladišta streljiva, infrastruktura ili koncentracije trupa.

Ukrajina gotovo nikada javno ne preuzima odgovornost za napade na teritorij pod kontrolom Rusije u Ukrajini, a predsjednik Zelenski nije se osvrnuo na napad na Makejevku u svom noćnom govoru u ponedjeljak, ističe Reuters.

Glavni krivac su mobiteli novih regruta?

Čini se da su mnogi vojnici koji su ondje stradali bili novi regruti. U jednom izvješću u ruskim državnim medijima navodi se da je “aktivna uporaba mobitela od strane novopristiglih vojnika” bila glavni krivac za napad, što je pomoglo ukrajinskim snagama da točno odrede njihovu lokaciju. Tijekom cijelog rata ruski vojnici u Ukrajini razgovarali su nezaštićenim mobilnim telefonima, često otkrivajući svoje položaje i razotkrivajući rasulo u svojim redovima.

Iako nastavak korištenja mobilnih telefona, unatoč razornim posljedicama, razotkriva propust vojnog zapovjedništva, vojni blogeri ističu da ovo objašnjenje prebacuje krivnju na žrtve. Nema govora o tome zašto su ruski zapovjednici smjestili toliko vojnih obveznika u nezaštićenu zgradu nadomak raketa američke proizvodnje. “Nitko ne preuzima odgovornost za bespotrebne smrti”, napisala je jedna blogerica Anastasija Kaševarova na Telegramu.