Putinu uskočio stari prijatelj; mađarski državni mediji šire rusku propagandu i pišu da je Zelenskij kao Hitler

Iako je Orban službeno osudio ruski napad, njegovi mediji vrijedno šire Putinove poruke

Russian President Vladimir Putin (R) and Hungarian Prime Minister Viktor Orban attend a joint press conference following their meeting at the Novo-Ogaryovo state residence outside Moscow, on February 17, 2016. AFP PHOTO / POOL / MAXIM SHIPENKOV (Photo by MAXIM SHIPENKOV / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Europska unija zabranila je ruske državne medije, koje su nazvali “propagandom mašinerijom Kremlja” na svom teritoriju, no službeni narativ Moskve građani EU-a i dalje mogu čuti u jednoj državi članici – Mađarskoj. Mediji naše susjedne države, državni i oni bliski vladajućoj stranci premijera Viktora Orbana, ovih dana su naklonjeni Rusiji kada izvještavaju o ratu u Ukrajini, a mogu se čuti i teorije zavjere, navodi Politico.

“CIA je pomogla trenutnoj ukrajinskoj vladi da dođe na vlast”; “SAD je isprovocirao ruski napad na Ukrajinu”; “ukrajinsko oružje bi moglo biti prodano teroristima u Francuskoj”; “Volodimir Zelenskij se ponaša kao Adolf Hitler pri kraju Drugog svjetskog rata”…, sve se to moglo čuti i vidjeti u mađarskim medijima ovih dana, naravno bez dokaza koji bi potvrdili te navode.

Istovremeno tisuće ukrajinskih izbjeglica stiže u Mađarsku kako bi pobjeglo od rata, a Mađari su se u velikom broju odazvali kako bi im pomogli i suosjećaju sa svojim susjedima. Volonteri na željezničkim postajama izbjeglicama dijele hranu, lijekove i druge potrepštine. Starije građane Mađarske sukob u Ukrajini podsjeća na događaje iz 1956., kada je Sovjetski Savez brutalno ugušio mađarsku revoluciju.

Orban osuđuje, njegovi saveznici relativiziraju

Sve se to događa uoči parlamentarnih izbora u Mađarskoj, dosad najneizvjesnijih za Orbana i njegov Fidesz. S manje od mjesec dana do otvaranja birališta ruska invazija na Ukrajinu je postala jedna od glavnih tema predizborne kampanje.

Orban se pridružio ostatku Zapada u osudama ruske invaziju na Ukrajinu, podržao je i masovne europske sankcije protiv Rusije, a čak je rekao i da će dozvoliti da NATO snage budu raspodijeljene na zapad Mađarske. Međutim, unutar granica svoje zemlje njegova stranka Fidesz šalje drugačije poruke – kroz medije bliske vlasti – analitičari, gosti i voditelji šire teorije zavjere o ratu i relativiziraju rusku agresiju.

Ljudi bliski vladi za invaziju krive SAD, ne Rusiju

Prvih dana rata na državnoj televiziji M1 “stručnu analizu” je iznosio Georg Spöttle, teoretičar zavjere poznat po tome da istražuje NLO-e. Između ostalog on je usporedio Zelenskog s Hitlerom i ustvrdio da su ruske snage zauzele Černobil kako bi ga “zaštitili od napada”. Jedne od vodećih dnevnih novina, koje su bliske vlasti, Magyar Nemzet, promovirale su prošlog vikenda teoriju zavjere da je CIA postavila Zelenskog i njegovu vladu.

I analitičari i političari bliski Fideszu su za rat krivili Washington, a ne Moskvu. “SAD je zbog vojnih, političkih, gospodarskih i sigurnosnih razloga stvorio izazov Rusiji kroz Ukrajinu. Po mom mišljenju Rusija je tragično loše odgovorila na taj izazov, ali je on došao iz SAD-a”, ustvrdio je za vikend Gábor Bencsik, analitičar blizak Orbanu, na provladinoj televiziji HírTV. “Nisam protiv Amerike”, tvrdio je i ocijenio kako je, za vrijeme Donalda Trumpa, s kojim je Orban bio jako blizak, “svijet išao prema miru, a sada SAD ima vodstvo koje ga vodi prema sukobu”.

Jedan provladin portal, čiji je članak prenijelo više medija bliskih Fideszu, čak je optužio jednog američkog diplomata u regiji da radi na destabilizaciji Ukrajine. Ustvrdili su da je SAD isprovocirao Rusiju. Američko veleposlanstvo u Budimpešti je odbilo komentirati jesu li s Orbanovom vladom razgovarali o osobnim napadima na svoje diplomate, ali su priopćili da je “u demokratskom društvu važno da mediji održavaju visoke novinarske standarde” te da je to još i važnije u trenutnoj situaciji. Mađarska vlada Politicu nije odgovorila na upite.

‘Mađarski mediji su glavni izvor ruske propagande’

U nedjelju navečer stotine podržavatelja oporbenih stranaka prosvjedovale su ispred zgrade državne televizije u Budimpešti protiv “ruske propagande”. “Emitiranjem ruske propagande postajete sudionici u ratnim zločinima”, pisalo je na jednom od natpisa kojima su mahali prosvjednici.

Medijski analitičari smatraju da su javni mediji u Mađarskoj trenutno glavni izvor ruske propagande u Europi nakon što su ugašeni RT i Sputnik. Naravno, mađarski mediji to odbacuju. “Ljevica ponovno napada nezavisne mađarske javne medije. Sada žele određivati što će biti u vijestima vezano za rusko-ukrajinski sukob”, nedavno je ustvrdilo vodstvo državnog medija.

Direktor nezavisnog instituta Political Capital iz Budimpešte Péter Krekó je rekao da je mađarska vlada zbog invazije na Ukrajinu krenula preispitivati svoju vanjsku politiku. “Mislim da je Mađarska shvatila da je ovo nešto sasvim novo i da su NATO i EU zajedništvo ključni”, kazao je, ali je istaknuo da se unatoč tome “proruske dezinformacije ne mogu odvojiti od vladinog informacijskog ekosustava”. Smatra da i postoji veliki val relativizacije sukoba te da neki članovi Orbanovog Fidesza više mrze Zapad nego Rusiju.

Suprotne poruke Orbanove vlade mogle bi utjecati na izbore

Nejasno je koliki će utjecaj ruska invazija na Ukrajinu imati na nadolazećim mađarskim izborima, ali i prije početka rata Orban je prepoznao da bi sukob u Ukrajini mogao ugroziti njegov ostanak na vlasti. Jedan član Fidesza, koji je htio ostati anoniman, je rekao da je sredinom veljače na stranačkom sastanku Orban, govoreći o tome što bi moglo ugroziti izbornu pobjedu, spomenuo rat kao najnepredvidljiviji element.

Nakon početka invazije Orban je počeo govoriti kako se Mađarska ne smije uključiti u rat, a on i njegovi saveznici su često govorili da oporba želi poslati mađarske snage u Ukrajinu – što nije istina. Budimpešta je također jedna od rijetkih članica EU-a koja Ukrajini nije ponudila vojnu pomoć. Iako je Orban podržao sankcije protiv Rusije, jedan dužnosnik iz njegove vlade ovog je tjedna za pad vrijednosti mađarske valute okrivio “briselske sankcije”.

Većina Mađara za rat u Ukrajini krivi Moskvu, ali postoji zbunjenost zbog kontradiktornih poruka Orbanove vlade, zaključio je Krekó za Politico.