Reakcija HUP-a na članak: Treba li Hrvatska dati milijarde za dugove u zdravstvu ili za borbene avione?

'Trenutačno stanje u zdravstvenom sustavu nije povoljno za veledrogerije'

FOTO: Pixsell/Tomislav Metelko

U članku „Analiza: Treba li Hrvatska dati milijarde za dugove u zdravstvu ili za borbene avione“ neistinito se navodi kako je trenutačno stanje u zdravstvenom sustavu povoljno za veledrogerije kao sudionike tzv. „kartela“ koji participira i uživa od tzv. „dogovorne ekonomije“. Veledrogerije nisu organizirane ni u kakav „kartel“, niti sudjeluju u bilo kakvoj „dogovornoj ekonomiji“, budući da ne sudjeluju niti imaju bilo kakav utjecaj na formiranje cijene lijekova pa čak ni vlastite marže. Cijene lijekova i marže veledrogerija određene su pravilnicima koje propisuje Ministarstvo zdravstva.

S time u vezi, veledrogerije kontinuirano upozoravaju upravo na neizdrživa dugovanja bolnica, koja sada već prelaze 4,2 milijarde kuna. Tim više što se kašnjenju bolnica pridružio i HZZO uplatama prema ljekarnama čime je dodatno ugrožena likvidnost veledrogerija. Da je takvo stanje za valedrogerije povoljno, kao što se neistinito iznosi u članku, veledrogerije ne bi upozoravale na probleme nagomilanih dugova.

Naprotiv, veledrogerije su uslijed neplaćanja sudionika zdravstvenog sustava dovedene u situaciju u kojoj sve teže ispunjavaju svoje obveze prema dobavljačima, budući da su iscrpile sve kreditne mogućnosti. U takvoj situaciji je izravno ugrožena redovita isporuka lijekova, cjepiva i zaštitne opreme. Veledrogerije su i u doba krize kao odgovoran partner zdravstvenog sustava Republike Hrvatske izbjegavale obustavu isporuke lijekova unatoč nagomilanim dugovima te osiguravale kontinuiranu opskrbu bolničkih sustava, a to čine i sada, iako im dugovanja prelaze sve granice izdržljivosti.”

HUP – Koordinacija veledrogerija

Diana Percač, predsjednica Koordinacije