Recite da nam država nije kao crtić: HEP išao ovršiti MORH za 216 kuna, ali nisu sudu dostavili račune pa sad moraju platiti troškove

Na kraju ih je sve skupa koštalo gotovo četiri puta više od iznosa koji su namjeravali utjerati

Bila bi to još samo jedna u nizu rutinskih ovrha, kakve HEP Elektra godišnje provodi na stotine prema svima koji ne plate svoje račune. No parnica koja je nedavno okončana na zagrebačkom Općinskom građanskom sudu poprimila je tragikomične obrise, ne samo zato što je u ovom slučaju cilj ovrhe bilo Ministarstvo obrane, od kojeg je Elektra pokušala naplatiti punih 216 kuna i 28 lipa s kamatama.

Iako po iznosu mizeran, slučaj je zapravo anegdotalan: državna tvrtka neuspješno je pokušala naplatiti, ispalo je, neosnovani dug od državnog tijela – ministarstva; pritom je sve skupa koštalo gotovo četiri puta više od iznosa koji se namjeravao utjerati, a iskazalo se i učinkovito domaće pravosuđe kojem je trebalo godinu dana da donese odluku u slučaju.

Akontacije za struju po 19,66 kuna

Telegram je već izvještavao o neobičnom slučaju MORH-ova odbijanja plaćanja komunalija, kada je ministarstvo odbilo platiti odvoz četiri kontejnera otpada Zagrebačkom holdingu, pa završilo na sudu i izgubilo, a pritom se radilo o računu od sedam i pol tisuća kuna. Sada je Ministarstvo obrane opet završilo na sudu, ali ovaj put zbog navodno neplaćenih računa za struju.

Kako su u zagrebačkoj Elektri zaključili uvidom u poslovne knjige, MORH im je ostao dužan ukupno jedanaest akontacija za električnu energiju u razdoblju od veljače do prosinca 2020. godine. Svaka je iznosila po 19,66 kuna, a kako im nisu plaćene, kod javnog bilježnika su pokrenuli ovrhu. Naglasimo, troškovi postupka ovrhe iznosili su 243,75 kuna za iznos navodnog duga od 216,18 kuna s kamatama.

Spis otišao na krivi sud

Ministarstvo je potom u zakonskom roku podnijelo prigovor, osporavajući u cijelosti rješenje o ovrsi; tako je u svibnju prošle godine javni bilježnik spis proslijedio Trgovačkom sudu u Zagrebu na daljnje postupanje. Ali taj se sud pak proglasio nenadležnim, pa je nakon nekog vremena slučaj konačno stigao na Općinski građanski sud u Zagrebu, gdje je proveden dokazni postupak.

U tom trenutku, sve je pošlo po zlu. Za Elektru. Sud je, naime, zaključio kako “temeljem dokumentacije dostavljene u spis, nije mogao utvrditi osnovanost tužbenog zahtjeva, a obzirom na istaknute prigovore tuženika”. Čini se, dakle, da su u sudskom postupku iz Elektre dostavili samo izvode iz poslovnih knjiga, iz čega sud nije mogao utvrditi “visinu i dospijeće tužbenog zahtjeva”.

Sudu nisu dostavili račune

Konkretno, Elektra nije dostavila sudu konkretne račune ni “druge relevantne dokaze na okolnost opravdanosti svog zahtjeva”. Tu se otvaraju dvije, podjednako neugodne mogućnosti: ili je riječ o gafu Elektre koja je zaboravila priložiti račune kao ključni dokaz ili tih računa zapravo i nema. Naime, MORH već godinama nabavlja električnu energiju putem javne nabave, od tvrtke HEP Opskrba. Koja, suvišno je i napomenuti, nije tvrtka HEP Elektra.

Prema problematičnim slučajevima o pogrešno obračunatim računima koji posljednjih godina svako malo izlaze u javnost, ovo ne bi bilo prvi put da je netko u Elektri pobrkao stvari. Što god bila istina, zbog nedokazanog duga od 216 kuna, Elektra će sada platiti 500 kuna troškova parničnog postupka MORH-u.