Rektor Boras krši sve što može. Kako provodi javnu nabavu? Evo čuveni film o Počasnim doktorima naručio je telefonom

Tvrdi kako mu se žurilo iako je poziv upućen godinu dana prije nego je film trebao biti emitiran

FOTO: screenshot N1

Emisija Radio Studenta ‘Strah od slobode’ (SOS) nastavlja istraživati i donositi nove detalje o spornim javnim nabavama na Sveučilištu u Zagrebu. U posljednjoj objavi osvrnuli su se na upitnu zakonitost nabave filma ‘Počasni doktori Sveučilišta u Zagrebu’. Kako navode iz ‘Straha od slobode’ u srpnju 2018. Sveučilište je, protivno propisima o javnoj nabavi, poziv ponuditeljima na dostavu ponuda za izradu filma uputilo telefonom.

U obrazloženju koje potpisuje rektor Damir Boras stoji da je poziv tako upućen zbog skorašnjeg obilježavanja 350. obljetnice Sveučilišta, iako je ono bilo predviđeno tek za studeni 2019., dakle više od godinu dana nakon slanja poziva.

Uz to, prema Pravilniku o jednostavnoj nabavi Sveučilište je poziv moralo uputiti na pet ponuditelja i to na dokaziv način, gdje se pod dokazom podrazumijeva povratnica, dostavnica ili izvješće o pročitanoj elektroničkoj pošti. Budući da su ih zvali telefonom dokaza da je poziv uistinu poslan – nema.

Dubioze kod slanja poziva na ponude

Pravilnik doduše dozvoljava da se u slučaju žurnosti poziv na ponudu šalje na samo tri adrese, ali to i dalje mora biti na dokaziv način. Boras u objašnjenju navodi se kako zbog prirode svoga posla izvršitelji veliki dio vremena provode na terenu „zbog čega je komunikacija putem elektroničke pošte s istima otežana ili nemoguća, a što usporava pravovremeno izvršenje usluge.“

Pozivi su upućeni tvrtkama Opis film i FX LAB, te udruzi Unimedia. Financijski najpovoljniju ponudu, na spomenuti iznos od 198.750 kuna s PDV-om, uputila je tvrtka Opis film vlasnika Darija Bajurina. Datum ove ponude je 11. srpanj 2018. godine. Druga dva ponuditelja svoje su ponude, nepotpisane i bez žiga, sastavili 23. srpnja, istog dana i samo dan prije isteka roka. “Dubioze kod slanja poziva na ponude opravdane su žurnosti, ali čini se da je nakon telefonskih poziva na žurnost zaboravljeno”, naglašeno je u objavi ‘Straha od slobode’. Naime, odluka o odabiru izvršitelja donesena je 25. srpnja 2018., a Ugovor Sveučilišta i tvrtke Opis film s kojim počinju teći rokovi isporuke potpisan je tek 3. rujna.

Boras nije aktivirao penale iako je film kraći

U članku 2. izričito je navedeno da je predmet Ugovora „nabava usluge – produkcija promotivnog dokumentarnog filma naziva ‘Počasni doktori Sveučilišta u Zagrebu’, scenarista Hrvoja Hitreca i redatelja Jakova Sedlara u trajanju od 20 minuta“. Određen je rok za isporuku filma od 120 dana. Unatoč tome film je, prema navodu Sveučilišta, koji nije potkrijepljen nikakvim dokazom, isporučen nakon više od 350 dana.

U mailu koji je ‘Strah od slobode’ dobio od Sveučilišta stoji kako je „uvidom u predmet utvrđeno da je film preuzet od tvrtke 22. kolovoza 2019.“ Dakle gotovo godinu dana od potpisivanja ugovora, čime je ugovoreni rok višestruko probijen. A iako je specificirano trajanje filma od 20 minuta, javno dostupni uradak traje tek nešto više od 10 minuta.

Pod pritiskom javnost, film je prvi put objavljen u rujnu 2020., više od dvije godine od narudžbe i godinu od datuma navodne isporuke. Iako u Ugovoru stoji da Sveučilište ima pravo tražiti naknadu štete ili sniženje cijene ako Izvršitelj ne izvrši uslugu u skladu s ponudom te penale Boras nije aktivirao. O kvaliteti isporučenog filma, koji je plaćen 198.750 kuna, detaljno smo pisali.

Film je ismijan čim je objavljen

Na službenom YouTube kanalu Sveučilišta prva verzija filma objavljena je 8. rujna 2020., više od dvije godine nakon potpisivanja ugovora. Prva verzija trajala je 9:11 minuta, bila je nedovršena, puna pogrešaka i nedostataka. Naknadno su stavljene dvije, kao, poboljšane verzije filma, a trajanje filma naraslo je na sadašnjih 10:12 minuta. Inače u Planu nabave Sveučilišta u vrijeme raspisivanja nabave za Sedlarov film, ta stavka uopće nije bila predviđena već se pojavila nekoliko mjeseci kasnije u Izmjenama i to nakon što je ugovor već potpisan.

“Tu je i neuredna, nepotpuna dokumentacija, ugovor s potpisom, ali bez žiga, ponude bez potpisa i žiga, dokumenti bez datuma i slično. Sve u svemu, hrpa nepravilnosti u samo jednom postupku javne nabave”, navode iz SOS-a i kažu kako se sve što su naveli temelji na dokumentaciji za nabavu koju su dobili putem Zakona o pravu na pristup informacijama. Napominju da su dokumentaciju zatražili u listopadu 2020., a dobili je daleko nakon zakonskih rokova i to na nalog Povjerenika za informiranje.

Za kraj dodaju i kako je zanimljivo da se rektor Boras poziva na beznačajne formalne detalje u nekim drugim situacijama, primjerice kada je u pitanju zlostavljana studentica. Njezinu izjavu da ju je seksualno uznemiravao profesor kojeg je usprkos tome upravo on nagradio, Boras obezvređuje jer „inače nije predana preko urudžbenog ureda, nije razvidno kada je dana, kome je i s kojom svrhom upućena“. “Dvostruka mjerila i licemjerje su standard kojeg se Boras dosljedno drži”, zaključuju u objavi iz Straha od slobode.

Je li javna nabava za Sedlarov film o počasnim doktorima provedena zakonito? Budući da institucije ne rade svoj posao,…

Objavljuje Strah od slobode u Utorak, 2. veljače 2021.