Renomirani geostrateg: 'Prešli smo točku bez povratka, ovo je Putinov kraj. Ali, strah me što slijedi u Rusiji'

'Slaba Rusija ostavlja mnoga otvorena pitanja', navodi ratni stručnjak

Russian President Vladimir Putin looks through the porthole while aboard the presidential plane during the approach to the Russian air base in Hmeimim in the northwestern Syrian province of Latakia on December 11, 2017. - Russian news agencies reported that Putin gave an order for partial withdrawal of Russian troops from Syria during a press conference at Hmeimim on December 11. (Photo by Mikhail KLIMENTYEV / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Ukrajinske snage su munjevitom protuofenzivom u proteklih nekoliko dana nanijele veliki poraz ruskoj vojsci natjeravši je na povlačenje i pritom su vratili, prema britanskim službama, oko 3000 kvadratnih kilometara teritorija, uključujući i dva ključna grada – Izjum i Kupjansk.

“Generacije budućih vojnih časnika i povjesničara će proučavati ovu ukrajinsku protuofenzivu”, smatra ratni stručnjak Mike Martin, gostujući profesor ratnih studija na Kraljevskom sveučilištu u Londonu. Martin, u članku za Telegraph, ističe da bi ovo za Ukrajinu moglo predstavljati početak potpunog protjerivanja ruskih snaga sa svog teritorija, ali i kraj Vladimira Putina što bi, po njemu, stvorilo nove probleme.

‘Ukrajinci će vjerojatno zadržati teritorij’

Martin smatra da će Ukrajinci najvjerojatnije uspjeti zadržati kontrolu nad vraćenim teritorijem, koji je po veličini isti ukupnom teritoriju koji je Rusija zauzela od travnja. “Rusi se teško mogu braniti, a kamoli izvesti protunapad”, navodi stručnjak ističući nedostatak opreme i iznimno nizak moral, a uz te probleme, koje su imali i ranije, navodi da Rusi sada strahuju i da će ih Ukrajinci okružiti.

“Možda će uspjeti privremeno stabilizirati svoje linije, ali prešli smo točku bez povratka”, rekao je Martin. Uvjeren je kako su male šanse da će Putin posegnuti za nuklearnim oružjem dok god Ukrajinci ostanu unutar ukrajinskih granica, jer “Putin zna da bi to bio kraj za njega, ali moguće i za Rusiju”.

Protuofenzivom, ističe Martin, ukrajinska vojska odvaja ruske snage u male džepove s kojima će se pojedinačno obračunati. Najteži od tih džepova bit će ruske snage na Krimu, ali Martin vjeruje da je i to pitanje vremena, nakon što ih Ukrajinci izoliraju uništenjem Krimskog mosta.

‘Jedino gore od jake Rusije, je slaba Rusija’

“Rusi ovo neće moći preokrenuti. Svjedočimo vojsci koja je u brzom opadanju i samo je pitanje kojom će se brzinom raspasti”, naglasio je Martin istaknuvši da za Ukrajinu ova protuofenziva znači da su sve bliži svom strateškom cilju – uklanjanju svih ruskih snaga sa svog teritorija.

Za Rusiju, pak, ova protuofenziva mogla bi predstavljati kraj Vladimira Putina, vjeruje ratni stručnjak. “Ovo je bio njegov rat. Ne samo da nije uspio nego je ostvario suprotno od onoga što je obećao. Rusija je sada izopćena, sankcionirana, ujedinila je svoje neprijatelje i uskoro će biti poražena na bojnom polju”, rekao je Martin.

Međutim, naglasio je da iako se to čini kao dobra stvar, jedino gore od jake Rusije, je slaba Rusija. “Slaba Rusija, s defenestriranim vođom ostavlja mnoga otvorena pitanja. Može li doći do puča? Tko će naslijediti Putina? Hoće li Rusija ostati cijela? Što će se dogoditi s nuklearnim oružjem, s više od 5000 bojevih glava koliko ih imaju, dok to sve traje? Dok su svi usredotočeni na Ukrajinu nadam se da netko razmišlja o tome što bi se uskoro moglo događati u Rusiji”, zaključio je ratni stručnjak.