Rezultati inspekcije po dućanima: trgovci najviše muljali na mlijeku, svaki četvrti nije dvojno iskazivao cijene

Za dvojno iskazivanje cijena u trgovinama obavili su 6934 inspekcija

14.07.2022., Zagreb - Konzum je od ovog tjedna poceo prikazivati cijene u kunama i u eurima te iznos fiksnog tecaja konverzije, koji iznosi 7,53450 kuna za euro. Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL/Ilustracija

Početkom rujna prošle godine na snagu je stupila Vladina odluka koja je ograničila maloprodajne cijene pojedinih artikala. Tako, primjerice, litra jestivog suncokretovog ulja ne smije biti veća od 15.99 kuna, odnosno 2,12 eura, a trajno mlijeko o s 2,8 % mliječne masti ograničeno je na cijenu od 7,39 kuna (0,98 eura) po litri.

Koliko se trgovci tog ograničenja pridržavaju provjerio je Državni inspektorat, piše N1. Obavili su 965 inspekcijskih nadzora, a u njih 36 pronašli su povredu vladine odluke. Pronašli su ukupno 51 slučaj gdje je cijena proizvoda bila iznad najviše dopuštene, a najviše se odnosilo na mlijeko.

Prijestupi za brašno

U 29 slučajeva mlijeko je bilo skuplje nego što bi smjelo biti, a njih devet odnosilo se na glatko brašno tipa T-550. Zabilježeno je sedam slučajeva gdje je oštro brašno tipa T-440 imalo cijenu višu od dopuštene, a tri su se slučajeva odnosila na bijeli kristalni šećer. Jedna je povreda zabilježena za suncokretovo ulje, jedna povreda za svinjski vrat s kostima te jedna za svježe cijelo pile.

Osim povrede visine cijene, državni inspektori provjeravali su jesu li trgovci cijene prikazivali i u eurima i kunama, što su morali raditi od 5. rujna prošle godine. Ondje su pronašli mnogo više prekršaja: Od 6934 inspekcija povredu dvojnog iskazivanja cijene pronašli su u 1738 slučajeva, odnosno oko 25 posto.

Nisu iskazali cijene

“Najveći broj povreda odnosio se na to da poslovni subjekt nije dvojno iskazao cijene, da poslovni subjekt nije istaknuo cijene na jasan, vidljiv, čitljiv i lako uočljiv način te na neisticanje i nepravilno isticanje fiksnog tečaja konverzije te neiskazivanje dvojnog iznosa na računu uz prikaz fiksnog tečaja konverzije”, odgovorili su za N1 u DIRH-u.

Za kraj, provjerili su jesu li poslodavci svojim radnicima prikazivali isplatne liste i ostale podatke o plaćama i radu u dvojnim iznosima. Od 1085 inspekcija, pronašli su samo šest slučajeva gdje se to nije dogodilo.