Rusi su prvi put od početka rata upotrijebili ovu razornu bombu. Ako svijet nešto ne poduzme, mogla bi biti 'game changer'

Ruska masovna primjena planirajućih bombi mogla bi imati ozbiljan negativan učinak na frontu

Ogromna 'gljiva' digla se gotovo jedan kilometara iznad mjesta Velika Pisarivka, u pokrajini Sumi na sjeveroistoku Ukrajine. Po prvi put u ratu u Ukrajini, na šest kilometara od ruske granice, Zračne snage Ruske Federacije upotrijebile su aerosolnu bombu najvećeg kalibra ODAB-1500.

Ruska masovna primjena planirajućih bombi mogla bi imati ozbiljan negativan učinak na frontu. Njihova primjena uopćena je od krajnjeg juga pa do sjevera linija sukoba između Ukrajine i Rusije.

Ogromna „gljiva“ digla se gotovo jedan kilometara iznad mjesta Velika Pisarivka, u pokrajini Sumi na sjeveroistoku Ukrajine. Po prvi put u ratu u Ukrajini, na šest kilometara od ruske granice, Zračne snage Ruske Federacije upotrijebile su aerosolnu bombu najvećeg kalibra ODAB-1500.

Rusi masovno koriste ovu vrstu naoružanja. Pojavljuju se i pod nazivom vakuum bombe, a nekad u varijanti termobaričkog oružja. Ova ubojna sredstva dizajnirana su prvenstveno za uništavanje žive sile. Postoje različiti načini primjene. Baca se iz zrakoplova, višecijevnih bacača raketa čak i ručnih bacača za eliminaciju posada bunkera ili utvrđenih zgrada.

Ubojiti učinak

Način djelovanja ove vrste ubojnih sredstva poznat je još od Drugog svjetskog rata. Eksplozivno punjenje iznad tla „otvori“ kontejner s visoko zapaljivom smjesom. Stvara se aerosolni oblak koji se miješa s kisikom iz atmosfere. Aerosolni oblak prodire u sve otvore. Drugo eksplozivno punjenje detonira smjesu goriva i kisika što izaziva snažnu eksploziju. Primarni ubojiti učinak ostvaruje udarni val, zatim visoka temperatura i na kraju vakuum koji nastaje nakon izgaranja ogromne količine kisika.

Do sada su ruske zračne snage koristile ODAB-500 trostruko manjih kalibara. Međutim, ovo je prva dokumentirana upotreba ovako velikog kalibra i to s upotrebom UMPK kompleta. To je dodatak, na klasične avionske bombe, koji povećava njihov domet do 60 kilometara, a preciznost pogađanja dovodi unutar nekoliko metara.

Ruska namjenska industrija uspjela je razviti UMPK komplete koji se sastoje od sklopivih krilaca, koja osiguravaju dodatni aerodinamički uzgon za povećanje dometa bombi, te jednostavnog satelitskog uređaja za navođenje. Za razliku od američkih i francuskih bombi povećanog dometa, Rusi ne koriste skupe inercijalne navigacijske sustave. Zbog toga su ruska ubojna sredstva više osjetljiva na elektroničke protumjere koje smanjuju preciznost. No, izgleda da se u Moskvi previše baš i ne brinu hoće li ubojni teret umjesto na vojni cilj pasti na neki obližnji civilni objekt.

Serijska proizvodnja

UMPK kompleti najviše su korišteni na razornim FAB-500 i FAB-1500 te kazetnim RBK-500 avio bombama. Metoda koncentriranih udara planirajućim bombama bila je presudna za probijanje obrane Avdiivke. Kao učinkovit nosač ovih bombi pokazao se taktički bombarder Suhoj Su-34 “Fullback”. No to ne znači da Suhoj dizajnerski biro ne radi na modernizaciji hladnoratovskog taktičkog bombardera Suhoj Su-24 „Fencer“ . Naime, ranija upotreba ovog aviona pokazala se ne baš korisna. Zbog toga je potrebna modernizacija za učinkovitu upotrebu planirajućih avio bombi. Rusko ratno zrakoplovstvo, prema procjenama, u naoružanju raspolaže s preko 200 komada „Fencera“.

Prema izvješćima ruskih medija u Nižnji Novgorodu otpočela je serijska proizvodnja bombi FAB-3000. U stvari, radi se o preinakama stare bombe, razvijane 1946. godine, za ruski bombarder Tu-4, ruske kopije B-29 „Supertvrđave“. Bombi se poboljšava aerodinamički oblik radi smanjenja čeonog otpora. Iz toga se da zaključiti očita nakana upotrebe planirajuće verzije FAB-3000.

Učinak FAB-1500, punjenog s 900 kilograma eksploziva, bio je zastrašujući. Niti jedna zgrada u Avdiivki, niti jedno poljsko utvrđenje nije moglo izdržati udar FAB-1500. Kakav je tek učinaka masa od 1400 kilograma eksploziva koja se nalazi ispod čelične košuljice bombe FAM-3000 može se tek pretpostaviti.

Odgovor na prijetnju

Još nije poznata koja će leteća platforma biti korištena za lansiranje ovako velikih bombi mase preko tri tone. Zbog gabarita ubojnog sredstva za sada je najozbiljniji kandidat supersonični bombarder Tupoljev Tu-24M. Moguća je i upotreba nekog od jurišnika tipa Suhoj. Ipak, to bi zahtijevalo ozbiljne konstrukcijske prilagodbe. Ništa nije isključeno.

Koji je odgovor na brojne upotrebe planirajućih bombi? Ukrajinci su privukli na liniji fronta svoj najbolji protuzrakoplovni sustav MIM-104 Patriot. Početkom godine, u samo 13 dana oborili su 13 zrakoplova tipa Suhoj. Uspješan niz obaranja ruske taktičke avijacije prekinut je početkom ožujka. Na maršu, 50 kilometar od linije fronta, ruski izvidnički dron otkrio je kolonu sustava MIM-104 Patriot. Sustav MIM-104 Patriot, koji inače uspješno obaraju rakete Iskander-M, u ovom slučaju bio je nemoćan jer nije bio na borbenom položaju.

Reakcija Rusa bila je munjevita. Taktičkim balističkim projektilom Iskander-M uništena su dva lansirna uređaja Patriot protuzračnog sustava naoružana raketama PAC-2, dometa 150 kilometara. Sreća u nesreći je da nije uništen zapovjedni informativni centar, niti mobilna radarska postaja. Lansirni uređaj najfiniji je dio sustava i lakše ga je nadomjestiti.

Najefikasnija obrana

Način obrane od napada planirajućim bombama nije nikakva tajna. Putanja bombe može se poremetiti ekonomičnim protumjerama ometanjem satelitskog signala za navođenje. Presretanje same bombe potpuno je neekonomično. Bomba, s kompletom za planiranje, vrijedi nekoliko tisuća dolara. Vrijednost radarskog navođenja rakete za presretanje doseže i do milijun dolara. Pored toga, Vojska Ruske Federacije ima na raspolaganju stotine tisuća bombi.

Najefikasniji način je uništenje aviona nosača. Nažalost, Ratnom zrakoplovstvu Ukrajine nedostaje suvremenih zemaljskih protuzrakoplovnih sustava kao što je Patriot. Za uspješno odbijanje ruskih napada na cijeloj dužini fronta potrebno je mnogo više baterija ovih sustava.

Najbolje i najefikasnije sredstvo je upotreba lovačkih zrakoplova. Za razliku od zemljanih PZO sustava, lovački avioni imaju neusporedivo veći manevar pokretom. U usporedbi s jednom baterijom PZO sustava, eskadrila lovaca uspijevaju braniti višestruko veći teritorij od napada iz zraka. Za očekivati je da bi dolazak F-16 mogao značajnije poboljšati borbene sposobnosti Ratnog zrakoplovstva Ukrajine. Sve ovisi o mogućnostima radara na F-16 MLU, tipu raketa zrak-zrak, kao i opreme za elektroničko protudjelovanje koja se isporučuje uz zrakoplov.

U svakom slučaju, ako se ništa ne poduzme, ruska masovna upotreba jeftinih i ubojiti planirajućih bombi mogla bi se pokazati kao „game changer“ rata u Ukrajini!