Ruski predsjednik Vladimir Putin je prvi puta Sjedinjene Države nazvao prijetnjom nacionalnoj sigurnosti

Dokument o Strategiji nacionalne sigurnosti potpisao je na Staru godinu

Russian President Vladimir Putin holds his annual press conference in Moscow on December 17, 2015. AFP PHOTO / NATALIA KOLESNIKOVA / AFP / NATALIA KOLESNIKOVA
FOTO: AFP

Najbolji dokaz u kojoj su mjeri pogoršani odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije sadržan je u dokumentu o Strategiji nacionalne sigurnosti koji je na Staru godinu potpisao Vladimir Putin, piše Reuters, a u kojemu su po prvi puta Sjedinjene Američke Države i NATO savez proglašeni prijetnjom nacionalnoj sigurnosti Rusije.

Nova strategija nacionalne sigurnosti zamjenujuje verziju iz 2009. godine koju je tada potpisao tadašnji predsjednik, a sadašnji premijer Dmitri Medvedev, u kojoj se ne spominju ni SAD niti NATO.

No zato se u novoj strategiji, između ostalog, navodi kako je Rusija uspjela osnažiti svoju ulogu u rješavanju globalnih problema i međunarodnih konflikata, te da je ovo jačanje ruske uloge izazvalo reakciju Zapada.

“Provođenje nezavisne politike, vanjske i unutarnje, dovelo je do reakcije SAD-a i njezinih saveznika, koji nastoje zadržati dominantnu ulogu u globalnim međunarodnim odnosima. To će kao rezultat dovesti do “političkog, ekonomskog, vojnog i informacijskog pritiska na Rusiju”, navodi se u dokumentu.

Širenje NATO-a predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti

Odnosi između Rusije i Zapada su se pogoršali nakon što su ruske snage u ožujku 2014. anektirale Krim. Aneksiji Krima je prethodio niz prosvjeda u Ukrajini koji su natjerali tadašnjeg proruskog predsjednika Viktora Janukoviča da pobjegne u Rusiju. Zapad je optužio Rusiju da aktivno pomažu pobunjenicima u istočnoj Ukrajini, a Moskva je opovrgnula ove optužbe.

U međuvremenu su Sjedinjene Američke Države i Europska unija uvele sankcije Rusiji, a Moskva je odmah odgovorila restrikcijama na uvoz hrane iz zemalja Europske unije.

Vladimir Putin i Barack Obama
Vladimir Putin i Barack Obama AFP/AFP

Osim toga, nova strategija tvrdi da širenje NATO saveza predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti te navodi da su Sjedinjene Države proširile svoju mrežu vojno-bioloških laboratorija po zemljama susjednim Rusiji.

U strategiji se ne spominje Sirija

U dokumentu se tvrdi da su Sjedinjene Države i Europska unije podržale “protuustavni državni udar u Ukrajini”, što je dovelo do duboke podjele u društvu i vojnog konflikta.

U dokumentu koji inače služi kao platforma za planiranje strategija povezanih s nacionalom sigurnosti raznih državnih tijela, nema spomena Sirije, u kojoj je Rusija 30. rujna krenula sa zračnim napadima nad pobunjenicima protiv režima sirijskog predsjednika Bašara al-Assada, inače ruskog saveznika.