Ruski prihodi od prodaje nafte luđački rastu. Trenutno zarađuju oko 20 milijardi dolara mjesečno

Kina i Indija preuzimaju naftu koje se Zapad djelomično odrekao

Ruski prihodi od prodaje nafte porasli su za 50 posto ove godine, usprkos trgovinskima ograničenjima nametnutim toj zemlji nakon invazije na Ukrajinu, priopćila je Međunarodna energetska agencija. Moskva je ove godine zarađivala otprilike 20 milijardi dolara svaki mjesec od prodaje oko 8 milijuna barela sirove nafte i naftnih prerađevina dnevno, navodi IEA u svom mjesečnom tržišnom izvješću.

Azija je i dalje veliko tržište za Rusiju, pa Kina i Indija preuzimaju naftu koje se Zapad djelomično odrekao. IEA procjenjuje da se situacija na tržištu nafte uglavnom neće mijenjati. Navode kako bi u narednim mjesecima tržište mogla dodatno opteretiti kineska potražnja, koja bi se trebala povećati nakon prestanka niza blokada uzrokovanih širenjem Covida u toj zemlji, navodi se.

Dogovor članica EU-a trebao bi teško bi pogoditi Rusiju

Smanjeni protok ruskih rafiniranih proizvoda kao što su dizel, loživo ulje i nafta pogoršali stanje na globalnim tržištima, napominje agencija. No, unatoč svim poremećajima, Moskva je nastavila uživati ​​u financijskim dobitcima većim od onih tijekom prva četiri mjeseca 2021. Štoviše, ruski ukupni prihodi od izvoza nafte ove su godine porasli su za 50 posto, prenosi Bloomberg.

Ipak, postoje znakovi da je otpornost Rusije na zapadne mjere počela slabiti. Sankcije EU protiv ruskih državnih poduzeća kao što je proizvodni div Rosneft PJSC stupit će na snagu 15. svibnja, dok Unija ide prema potpunoj zabrani uvoza ruske nafte. “Ako se Europljani dogovore, novi embargo prisilit će ruske naftne kompanije da zatvore više bušotina”, priopćila je IEA.