Saborska oporba zgranuta novim Zakonom o medijima koji gura HDZ. Marijana Puljak: 'Žele izvesti direktan udarac na Telegram'

Saborski zastupnici opozicije žestoko se protive nacrtu Zakona o medijima

14.06.2023., Zagreb - Sabor 16. sjednicu nakon slobodnih govora zastupnika nastavlja raspravom o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Saborski zastupnici komentirali su tijekom izvanredne sjednice radni nacrt novog Zakona o medijima, koji je Hrvatsko novinarsko društvo nazvalo “nezapamćenim državnim uplitanjem u slobodu medija” i “izravnim državnim udarom na pravila novinarstva u demokratskim državama”.

Vlada se u radnom nacrtu zakona obrušila na novinarsku struku, slobodu izražavanja, strukovne udruge i neovisne medije, a u jednoj odredbi odlučili su posebno napakostiti Telegramu.

HDZ-ovo Ministarstvo kulture predlaže da država osigura poticaje na dnevnoinformativne portale koji imaju pretplatu, ali samo ako pritom izdaju i novine. Time je, od svih općih news portala u državi s pretplatom, isključen doslovno samo Telegram.

Mega Fimi Media

O toj problematici danas je govorila zastupnica Centra Marijana Puljak koja je kazala kako se ovaj zakon iz radionice Ministarstva kulture i medija može nazvati “lex Telegram”, “lex Index” ili “lex N1”. “Novim zakonom planira se ozakoniti i značajno proširiti trenutna HDZ-ova operacija financiranja medija, mega Fimi Media.

Namjerava se žestoko kazniti zločeste i neposlušne, a posebno one koji su smjenjivali i hapsili ministre, u medije uvesti dosad neviđenu razinu državne kontrole i obilato nagraditi sve one koji na naslovnicama drže dovoljno lijepe premijerove slike”, kazala je Puljak.

‘Jačanje demokracije’

“Najplastičniji primjer i dokaz povezanosti vlade s medijima vidio se na nedavnoj proslavi 80 godina Slobodne Dalmacije kada je na proslavu došla cijela Vlada s predsjednikom vlade, svi ministri, zamjenici, a naslovi u tom tiskanom mediju su bili oduševljeni građani klicali premijeru”, kazala je.

“Spominjući novi zakon o medijima tijekom govora na proslavi rođendana Slobodne Dalmacije premijer je najavio da država želi ojačati tiskane medije jer tako, citiram, jačamo hrvatsku demokraciju”, kazala je.

‘Izašli su iz ormara’

Puljak je čestitala Slobodnoj Dalmaciji na uvođenju prakse koja je, kako je kazala, dugo poznata u liberalnim demokracijama diljem svijeta, “gdje mediji otvoreno deklariraju svoju pripadnost i podršku određenoj političkoj opciji”. “To je nedavno napravila Slobodna Dalmacija, valja im čestitati na izlaženju iz ormara i uvođenju nove prakse u Hrvatsku, to pozdravljam”, kazala je.

Osvrnula se i na najavu uvođenja famoznog Upisnika novinara te kazala kako Vlada kroz njega želi odlučivati tko može, a tko ne može biti novinar. “Prije 20 godina UN je to žestoko osudio kao ilegalnu prasku prema međunarodnim zakonima, nezamislivu za bilo koju drugu demokraciju”, ustvrdila je.

‘Ovo je udarac na Telegram’

Komentirala je i dio zakona prema kojem će država propisati da sva javna tijela i poduzeća Republike Hrvatske moraju davati najmanje 20 posto promidžbenih budžeta tiskanim medijima. “Pravi postotak bit će i veći, ali sada bar ne moraju organizirati fiktivne konferencije kao pokriće, a na kojima će ministar Malenica raspredati o radu ministra Malenice”, kazala je.

Puljak je ustvrdila i da država želi izvesti direktan udarac na Telegram. “Država će iskeširati dodatan novac odabranim dnevnim listovima u obliku poticaja za distribuciju novina u aranžmanu s Hrvatskom poštom. Država će iskeširati dodatan novac za razvoj digitalne pretplate, ali samo onim izdavačima koji imaju i dnevni tisak.

To je direktan udarac na Telegram. Uvesti novi poseban porez od 10 posto na internetsko oglašavanje s idejom da se novac od toga prebaci odabranim tiskanim izdavačima zvuči totalno logično”, rekla je Puljak.

Nacrt na popravni ispit

Posebno skandaloznim drži dio zakona prema kojem bi novinari morali otkriti svoje izvore. “HDZ je uoči izbora odlučio do kraja zdrobiti neovisne medije, afirmirati ovisne, odabrati izdavače koje će darivati i kazniti te se bezočno osvetiti medijima i portalima koji su raskrinkali lopovluk HDZ-a”, kazala je.

Nacrt Zakona Ministarstva kulture komentirala je i Jelena Miloš iz Možemo! koja je kazala kako nacrt mora na popravni ispit jer bi se njime znatno unazadile medijske slobode i položaj novinara u Hrvatskoj.

“Što se tiče procedure, HND navodi da im je Ministarstvo ponudilo dokument oko kojeg nije bilo konzultacija, a kamoli usuglašavanja s HND-om, što je neprihvatljivo jer se radi o krovnom medijskom zakonu, a HND i drugi relevantni dionici trebaju biti konzultirani. HND naglašava probleme nacrta i njih ima dosta”, kazala je Miloš.

Put prema cenzuri

Ističe kako je sporan dio nacrta prema kojem nakladnik može bez ikakvog obrazloženja ne objaviti novinarski prilog. Time se, tvrdi Miloš, otvara put prema cenzuri. “Jedan od prepoznatih problema novinarstva jest taj da nakladnici mogu ili utječu na urednike kako bi cenzurirali novinare, a ovaj prijedlog otvara takvu mogućnost”, kazala je.

Također je komentirala Upisnik novinara te kazala kako se njegovo pokretanje može interpretirati kao pokušaj državne kontrole nad medijima i novinarima.

“Nije mi jasno koja je njegova svrha, uvodi li se upisnik da bi se licencirali novinari ili to znači da profesionalni novinar ne može biti netko tko nije završio studij novinarstva, a znamo da su neki od najistaknutijih novinara u Hrvatskoj ljudi koji nisu završili studij novinarstva”, kazala je.

‘To je neprihvatljivo’

I Miloš ističe kako je neprihvatljivo da novinar uredniku otkrije izvor informacija. “To posebno zabrinjava u svjetlu nedavne izjave predsjednika Vlade da će se kazneno procesuirati curenje informacija.

HND napominje da prema Kodeksu časti hrvatskih novinara novinar ima pravo ne otkriti izvor informacija ako za objavljeni podatak snosi odgovornost i zato što ne smije zloupotrijebiti povjerenje uspostavljeno izvorom informacija. Takva odredba da se novinaru nalaže da otkrije izvor informacija je isto neprihvatljiva”, kazala je Miloš.

‘To je odgovor na afere’

Skandalozni nacrt Ministarstva kulture jučer je u Saboru komentirao i šef SDP-a Peđa Grbin, koji smatra kako vlada novim nacrtom Zakona želi spriječiti neovisne medije da pišu o aferama. “Ova Vlada je po onoj staroj zaustavite Reuters odlučila na sve ove afere odgovoriti nacrtom Zakona o medijima. Nacrtom koji predstavlja legalizaciju cenzure. Nacrtom koji predviđa Upisnik novinara.

Ova Vlada želi odobriti i tko će moći pisati o njenim aferama, sve u nadi da će se one pogurati pod tepih, ali neće. Svemu dođe kraj, pa tako i ovoj nesposobnoj i korumpiranoj Vladi, i to puno prije nego što mislite”, kazao je Grbin.