Osvetničke udare izveli su moćni bombarderi koji su poletjeli s američkog tla. Biden je poslao jasnu poruku Iranu

Za krizu na Bliskom istoku ne postoji vojno rješenje. Ugled Teherana raste, a to moglo dovesti do ozbiljnih posljedica za Ameriku

FOTO: NurPhoto via AFP

Koliko god se vlade arapskih država trudile distancirati od politike Sjedinjenih Država, a time posredno i Izraela, ugled Teheran u očima arapskih masa neprestano raste. Nastavak takvog trenda mogao bi situaciju dodatno zakomplicirati s vrlo ozbiljnim posljedicama. U takvim previranjima ne pomaže ni B-1 Lancer, pa makar nosio i atomsko oružje.

Sjedinjene Države ne žele rat s Iranom. Ranije izjave iz Bijele kuće potvrđuje i prvi odgovor Sjedinjenih Država na nedavnu pogibiju trojice američkih rezervista u Jordanu. Izvedeni zračni udari više su simbolična demonstracija već poznatih borbenih sposobnosti, nego pokušaj rješavanja korijena problema oružanim putem.

Iako je odgovornost za napad na američku bazu Tower 22 preuzeo Islamski otpor u Iraku, potpuno je jasno da iza tih napada zapravo stoji Teheran. Islamski otpor krovna je skupina koja uključuje nekoliko milicija povezanih s Iranom. Uključenost Irana nedvojbeno je potvrdila i Bijela kuća.

Međutim, koliko je god moguće, Bijela kuća želi izbjeći izravnu konfrontaciju s Islamskom Republikom Iran jer bi to značilo novi veliki rat. To je politički neprihvatljivo i zbog činjenice da je u tijeku izborna godina za novog predsjednika Sjedinjenih Država.

Biden je morao reagirati na ubijanje vojnika

Od listopada prošle godine, kad je došlo do razbuktavanja sukoba na Bliskom Istoku, militantne skupine koje podržava Teheran izvršile su više od 150 napada na američke vojne ispostave u Iraku i Siriji. Ipak, ukoliko se želi kandidirati za sljedeći mandat, pogibija tri pričuvna inženjerca 926. inženjerijske brigade iz Džordžije, i ranjavanje oko 40 vojnika, nikako nije moglo proći bez snažnijeg odgovora sadašnjeg predsjednika.

U zračnoj bazi Dover u Delawareu, predsjednik Joe Biden sa suprugom Jill osobno je prisustvovao dopremi posmrtnih ostatka troje poginulih američkih vojnika u Jordanu. Već sljedeće noći uslijedio je napad na ciljeve u Siriji i Iraku. Očito je odgovor programiran u cilju stvaranja slike brižnog, ali i jakog vrhovnog zapovjednika.

Prvi zračni udari obuhvatili su sedam lokacija u Siriji i Iraku. S najmanje 125 krstarećih projektila izvršen je udar po 85 unaprijed odabranih ciljeva. Kao lansirna platforma krstarećim projektilima poslužili su supersonični strategijski bombarderi B-1B Lancer, koji su na tu misiju poletjeli iz Sjedinjenih Država.

Avion koji ispaljuje rakete poput revolvera

Napad je trajao svega tridesetak minuta. Intenzitet napada u tako kratkom vremenu postignut je s relativno malim brojem lansirnih platformi. Bombarder B-1 Lancer, u tri rotirajuća spremnika za ubojni teret, nosi ukupno 24 krstareće rakete. Na principu spremnika revolvera, koji rotira sa svakim pucnjem, tako se okreće i spremnik krstarećih raketa unutar trupa bombardera, i pojedinačno ispušta projektile.

Za izvršenje ove misije američki bombarderi morali su, u oba smjera, preletjeti preko 20.000 kilometara. Kao podršku napadu Ratno zrakoplovstvo Sjedinjenih Država moralo je prebaciti desetke aviona-cisterni na različite pozicije duž rute od Sjedinjenih Država do Bliskog istoka.

Bombarderi B-1B morali su obaviti najmanje četiri dopune goriva u zraku za svaku pojedinačnu letjelicu. Broj lansiranih krstarećih projektila ukazuje na angažman najmanje pet bombardera B-1B Lancer i minimalno 10 cisterni za dopunu goriva u zraku.

Simbolična demonstracija američke vojne moći

Sjedinjene Države imaju dovoljno kapaciteta u tom dijelu svijeta za izvršenje napada krstarećim projektilima. Na raspolaganju su brodovi Pete flote, koja operativno pokriva Perzijski zaljev, Crveno i Arapsko more.

Također snage Šest američke flote, stacionirane u Mediteranu, mogle su djelovati po ciljevima u Iraku i Siriji. Uz to snage Američkog ratnog zrakoplovstva stacionirane u Europi, i pored krize u Ukrajini, imaju dovoljno kapaciteta za izvršenje ovih udara.

Prema nekim tumačenjima, razlog angažmana strategijske avijacije s teritorija Sjedinjenih Država jest zadržavanje borbenih sposobnosti snaga u regiji u slučajnu daljnje eskalacije. Ipak mislim da se ovdje radi o simboličnoj demonstraciji dosega američke „ruke pravde“ bilo gdje u svijetu. Za izvođenje takvih napada nisu im nužno potrebne baze u kriznim žarištima. Mogu udariti bilo gdje i bilo kad.

Militanti nemaju uređenu vojnu infrastrukturu

Koji je učinak američkih udara? Napad je izvršen po stacionarnim, unaprijed odabranim lokacijama. Cilj je bio uništenje infrastrukture, zapovjednih mjesta, skladišta i opskrbnih linija militanata koji napadaju američke snage u regiji.

Međutim, za razliku od regularnih vojnih formacija militantne skupine koje podržava Iran, kao i lokalne milicije, uglavnom ne koriste namjenski uređenu vojnu infrastrukturu. Uglavnom su raspršeni u manjim skupinama i izmiješani s lokalnim stanovništvom. Koriste civilne objekte i prijevozna sredstva. Nemaju centralizirani sustav logistike. Uz to, američka očekivana osveta najavljena je i iz Bijele kuće.

Iz tih razloga, militantne skupine i njihove vođe imali su dovoljno vremena za dodatnu disperziju snaga i sredstva. Mogli su dislocirati ključne ljude na rezervne lokacije. Iz tih razloga, ovaj udar nije mogao postići uspjeh u smislu značajnijeg degradiranja borbenih sposobnosti snaga koje napadaju američke vojnike u regiji. Snimak s jedne lokacije dokazuje sekundarne eksplozije spremišta streljiva, nastale nakon udara američkih projektila. Međutim, vrlo vjerojatno militanti imaju na desetke takvih skladišta.

Ugled Teherana raste među arapskim svijetom

Kakav je daljnji mogući razvoj događaja teško je predvidjeti. Iran sigurno ne želi otvoreni rat sa Sjedinjenim Državama. Međutim, uz pomoć svojih proxyija stvaraju neodržive uvjete za oružano prisustvo američkih snaga u regiji. Već su najavljeni pregovori između Bagdada i Washingtona o povlačenju američkih snaga iz Iraka.

Dugoročni konačni cilj vođa Islamske Republike Iran jest dominacija u regiji i stavljanje Izraela u okruženje, s krajnjim ciljem nestanka židovske države. Javnom podrškom Hezbolahu u Pojasu Gaze, ugled Teherana raste među arapskim svijetom.

Svima je jasno da stotine, pa ni deseci tisuća krstarećih projektila ne rješavaju situaciju na Bliskom istoku. Štogod poduzeo američki predsjednik Joe Biden, bit će izložen žestokim kritikama republikanaca. Sadašnji način odgovora na posredne provokacije i napade Teherana njegovi politički protivnici proglasit će slabošću i nedovoljnom odlučnošću.

Za sadašnju situaciju nema rješenja

U slučaju izravnog udara na teritorij Irana, Joe Biden će biti optužen za uvlačenje Sjedinjenih Država u novi rat. Za sadašnju situaciju na Bliskom i Srednjem istoku ne postoji trenutno vojno rješenje. Mogući put ka deeskalaciji sadašnje situacije vodi preko stišavanja krvavog rata u Pojasu Gaze i otvaranja mogućnosti za političko rješenje palestinskog pitanja.

Koliko god se vlade arapskih država trudile distancirati od politike Sjedinjenih Država, a time posredno i Izraela, ugled Teheran u očima arapskih masa neprestano raste. Nastavak takvog trenda mogao bi situaciju dodatno zakomplicirati s vrlo ozbiljnim posljedicama. U takvim previranjima ne pomaže ni B-1 Lancer, pa makar nosio i atomsko oružje.