Sada smo sasvim sigurni da suđenje gospodinu Bandiću neće početi tako skoro; jako teško da će uopće ove godine

USKOK se žalio na odluku suda kojom je gradonačelniku Zagreba odblokirana imovina pa taj detalj ide na Vrhovni

USKOK je podnio žalbu na deblokadu imovine gradonačelniku Zagreba Milanu Bandiću i ostalim optuženima u aferi Agram. Odluku o deblokadi donio je Županijski sud u Zagrebu još u veljači ove godine, jer do tada nije bila potvrđena optužnica ni protiv njega ni protiv njegovih suoptuženika za malverzacije teške gotovo 30 milijuna kuna. Prema Zakonu o kaznenom postupku, imovina okrivljenika može biti pod blokadom maksimalno dvije godine bez pravomoćne optužnice, a taj rok je u Bandićevom slučaju istekao još u listopadu 2016. godine. Godinu i pol kasnije, odnosno ukupno tri i pol godine od početka blokade, sud je ipak donio odluku kojom se Bandiću i ostalima imovina odmrzava. Jednostavno, takav je zakon.

Imovina je svima nakon uhićenja bila blokirana kako bi, u slučaju da im se na kraju procesa izrekne osuđujuća presuda, država mogla naplatiti štetu. Samom Bandiću na teret je optužnicom stavljeno 3,7 milijuna kuna nezakonite imovinske koristi.

Prisjetimo se što je sve Bandiću bilo blokirano

Zbog toga mu je blokiran stan u Bužanovoj ulici u Zagrebu, zajedno s parkirnim mjestom, vikendica u Strimini s pašnjakom i osobni automobil marke Mercedes. Njegovom bratu blokiran je također stan u Bužanovoj ulici i parkirano mjesto na istoj adresi. Pod blokadom su se našla i dva stana, na Gračanskoj i Horvaćanskoj cesti, s dvije garaže u vlasništvu tvrtke Geoprojekt za koje USKOK vjeruje da su vlasništvo Milana Bandića, kao i stan u Remetama koji je upisan na tvrtku Paron. Bandić tri i pol godine nije mogao raspolagati ni svojom kolekcijom od 45 umjetničkih slika i skulptura koje je sud također, po nalogu USKOK-a, proglasio zamrznutom imovinom.

No, kako je tek početkom ožujka potvrđen dio optužnice u slučaju Agram, nova blokada imovine prema Zakonu o kaznenom postupku jednostavno više nije bila moguća. Zato je vijeće Županijskog suda u Zagrebu, gotovo automatizmom, donijelo odluku o deblokadi, a nakon potvrđivanja optužnice očekivao se početak sudske rasprave.

O slučaju će sada odlučivati Vrhovni sud RH

Međutim, na Županijskom sudu u Zagrebu smo doznali, a sada nam je i iz USKOK-a potvrđeno, da se slučaj neće moći tako skoro nastaviti jer o žalbi na deblokadu odluku mora donijeti Vrhovni sud Republike Hrvatske. Teško je prognozirati kada će to biti, no malo je vjerojatno da će vrhovnim sucima trebati manje od šest mjeseci da riješe ovaj slučaj.

Iz USKOK-a nam je odgovoreno kako je žalba podnijeta po službenoj dužnosti, na što prema Zakonu o kaznenom postupku imaju ovlast i dužnost. Prije podnošenja žalbe USKOK je predlagao da se Bandiću samo djelomično odmrzne imovina, no sud je to odbio. Sada je cijeli slučaj ponovno prekinut, bez imalo izvjesnosti kada bi mogao biti nastavljen.

I da se ne zaboravi za što je Bandić optužen

Pisali smo da je Bandić pravomoćno optužen zbog sumnjive zamjene zemljišta između Grada Zagreba i tvrtke Bramgrad na čemu je zagrebački proračun oštećen za 20,3 milijuna kuna. Naime, Grad je s tom tvrtkom u siječnju 2012. zamijenio zemljište na Trnju za parcelu na Peščenici koje, kako stoji u optužnici, nisu bile ni približno iste vrijednosti. Potvrđen je i dio optužnice za nezakonito zapošljavanje u gradskoj upravi, što je Bandić sa svojim suradnicima omogućavao iako se radilo o zaposlenicima koji nisu zadovoljavali uvjete za radna mjesta koja su dobili. Mimo pravila, i na štetu gradskog proračuna, Bandić je dopuštao i korištenje gradskih službenih vozila.

Suđenje je trebalo započeti i za Bandićev pokušaj da utječe na jednu od ključnih svjedokinja, Vidu Demarin, koja je bila predsjednica Upravnog odbora Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelima od cerebrovaskularnih bolesti. Nju je Bandić nakon što je istraga zbog ostalih malverzacija već otvorena, u veljači 2015. godine tražio da potpiše dokument prema kojem bi njegove umjetnine, što ih je USKOK trebalo blokirati, postale navodna imovina njezine Zaklade. No, na Bandićev zahtjev ugledna profesorica nije pristala. Tu su i sumnje o malverzacijama prilikom zbrinjavanja otpada za što je uz Bandića i optužen i vlasnik C.I.O.S.-a Petar Pripuz