Sanaderovi odvjetnici će na Ustavnom sudu rušiti pravomoćnu presudu za Planinsku. Doznali smo kakav im je plan

Bivši premijer tvrdit će kako nije imao pravedno suđenje te da mu je prekršeno pravo na privatnost

Zagreb: Na Županijskom sudu nastavljeno suđenje Ivi Sanaderu u aferi INA-MOL 25.02.2019., Zagreb -  Na Zupanijskom sudu nastavljeno je sudjenje Ivi Sanaderu u aferi INA-MOL. 
Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Branitelj Ive Sanadera, odvjetnik Čedo Prodanović potvrdio je danas da će njegov klijent podnijeti tužbu Ustavom sudu protiv presude kojom je u slučaju Planinska pravomoćno osuđen na šest godina zatvora. Zbog te presude Sanader je prošli tjedan završio u zatvoru, a danas je doveden na nastavak suđenja u aferi Ina-MOL.

Upravo je u slučaju Ina-MOL Ustavni sud RH 2015. godine srušio već pravomoćnu presudu od osam i pol godina zatvora na koju je bivši premijer bio osuđen. Sanader je tada osuđen zbog primanja deset milijuna eura mita od Zsolta Hernadija, predsjednika uprave mađarskog MOL-a kako bi toj tvrtki prepustio upravljačka prava u Ini. Zašto je Ustavni sud srušio tu presudu možete se prisjetiti OVDJE.

Evo zbog čega će Sanader podnijeti tužbu

Telegram doznaje da će Sanader i njegova obrana u novoj ustavnoj tužbi navesti kako Sanader nije imao pravedno suđenje u slučaju Planinska. Prije svega tu misle na građevinsko vještačenje kojim je procjenjivana vrijednost zgrade u Planinskoj.

Tijekom procesa provedeno je nekoliko vještačenja, a Sanader i njegovi odvjetnici smatraju kako je sud u konačnici uzeo iz svakog vještačenja ono što mu je odgovaralo. Tako je prihvaćena metodologija izračuna koju je primjenjivao građevinski vještak Davorin Štengl, dok je vrijednost zgrade uzeta iz vještačenja što ga je po nalogu suda napravio Institut građevinarstva Hrvatske (IGH).

Prema pravomoćnoj presudi Ministarstvo poljoprivrede, što ga je tada vodio Petar Čobanković, preplatilo je zgradu u Planinskoj 15,1 milijun kuna. Za taj iznos, utvrđeno je, oštećen je državni proračun. Kao proviziju za prodaju te zgrade Sanader je primio 17 milijuna kuna.

Povrijeđeno mu je i pravo na privatni život

Uz nepravedno vještačenje, Sanader će u ustavnoj tužbi navesti i, po njemu, problematičan način ispitivanja svjedoka. Naime, kako što je do sada u nekoliko navrata istaknuo, svjedoci, a posebno Petar Čobanković, uoči davanja iskaza posebno su pripremani od strane USKOK-a. Čobanković je tako imao papir na kojem su bile bilješke, no Sanader vjeruje da se u stvari radilo o odgovorima pripremljenima na pitanja što ih je, baš tim napisanim redoslijedom, u sudnici postavljao zastupnik USKOK-a.

Doznajemo i da će Sanader pravomoćnu presudu pokušati srušiti argumentima o ugrožavanju vlastite privatnosti. Naime, uvjeren je kako mu je privatnost bila ugrožena činjenicom da je u zatvor, nakon pravomoćnosti presude, odveden pred brojnim novinarima. Navest će u tužbi i činjenicu da su mediji prije njega doznali za pravomoćnost presude. Budući da je kazna stroža od pet godina, uslijedilo je njegovo odvođenje u Remetinec što je bilo popraćeno iznimnim medijskim interesom. Time mu je, tvrdit će Sanader, dovedeno u pitanje pravo na poštivanje privatnog života koje uz hrvatski Ustav štiti i Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava.