Saudijski krunski princ misli da svijet nepotrebno histerizira oko ubojstva novinara pa je krenuo u napad na medije i Zapad

Njegov ministar hoda okolo i predstavlja zemlju kao 'moralni bljesak Bliskog istoka'

Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman arrives at the Future Investment Initiative FII conference in the Saudi capital Riyadh on October 24, 2018. - The summit, nicknamed "Davos in the desert", has been overshadowed by growing global outrage over the murder of a Saudi journalist inside the kingdom's consulate in Istanbul. (Photo by GIUSEPPE CACACE / AFP)
FOTO: AFP

Saudijski krunski princ Mohammed bin Salman, koga čak i američki predsjednik Donald Trump u posljednje vrijeme drži odgovornim za ubojstvo novinara Jamala Khashoggija, krenuo je u žestoku protuofenzivu protiv svjetskih političara i medija. Preko svog ministra vanjskih poslova Adel al-Jubeira osudio je medije i političare širom svijeta zbog, kako je istaknuo, histerije koju su stvorili oko ubojstva novinara Khashoggija. Ministar al-Jubeir predstavio je pak svoju zemlju kao “moralni bljesak Bliskog istoka.”

“Sada imamo dvije vizije na Bliskom istoku. Jedna je vizija svjetlosti, koju nudi Saudijska Arabija, a druga je iranska vizija tame koja širi sinkretizam diljem regije. Povijest nam govori da svjetlost uvijek pobjeđuje protiv mraka,” istaknuo je Jubeir na sigurnosnom summitu u Bahreinu. Zaključio je kako njegova zemlja odbacuje zahtjev turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana da se 18 osumnjičenih za ubojstvo ispita u Turskoj, istaknuvši da će oni odgovarati na sudu u Rijadu.

Saudijski mediji uopće se ne osvrću na pritiske iz svijeta

Glavni turski tužitelj Mehmet Akarca zatražio je službeno izručenje osumnjičenih od svog saudijskog kolege Sheikha Saud Al-Muajabaha. “Pravosudni sustav u Turskoj spremniji je i iskreno je zainteresiran za traženje istine o ubojstvu Khashoggija, za razliku od saudijskih vlasti.”

Takvo bahato i ignorantsko ponašanje saudijske kraljevske obitelji, koja je već nekoliko puta mijenjala verziju događaja u konzulatu u Istanbulu dok na kraju nisu priznali ubojstvo, ne treba čuditi jer je njihova vlast u zemlji apsolutistička i zapravo diktatorska. Zbog toga se svi saudijski mediji i cijela politika uopće ne osvrću na pritiske iz svijeta te poduzimaju sve kao bi zaštitli krunskog princa Mohammeda bin Salmana od optužbi da je upleten u likvidaciju novinara.

Performans krunskog princa sa sinom ubijenog novinara

Tako je, primjerice, list Al Riad objavio fotografiju kralja Salmana i njegovog nasljednika s popratnim tekstom kako izražavaju sućut obitelji Khashoggija. Pri tomu su naveli da se obitelj “srdačno zahvalila” na “toj plemenitoj gesti kraljevske obitelji”. Međutim samo dan kasnije sin Khashoggija, koji je očito bio ucijenjen i prisiljen da se fotografira s princom Mohammedom, dobio je putovnicu i napustio zemlju.

Potpuno je jasno da je krunski princ Mohammed izražavanjem sućuti želio demonstrirati saudijskoj javnosti da on nema nikakve veze s ubojstvom novinara. U prvom javnom komentaru ubojstva, princ Mohammed je to nazvao “golemim incidentom” te je obećao da će počinitelji biti izvedeni pred lice pravde. Ugledni New York Times izvijestio je da su najmanje devet od petnaest osumnjičenih, identificirani kao pripadnici saudijskih vojnih i državnih sigurnosnih službi.

Jedina zadaća medija je hvaliti politiku kraljevske obitelji

Budući da su svi mediji pod izravnom ili posrednom kontrolom kraljevske obitelji ne čudi što svi unisono ponavljaju “da se sigurnosnim službama dogodila pogreška”. I pri tomu objašnjavaju: “Naše mudro vodstvo dokazalo je dovoljnu hrabrost i volju za transparentnošću time što je objavilo pojedinosti događaja i prije nego su turske vlasti dale svoje službeno objašnjenje.” Što je, dakako, bezočna laž jer su sve detalje ubojstva najprije otkrili turski istražitelji.

Mediji također uvjeravaju saudijsku javnost da se od početka se znalo da će “brojni neprijatelji” iskoristiti slučaj kako bi oblatili Kraljevstvo pa je “naša obveza i dužnost upoznati svjetsku javnost s istinom”. U Saudijskoj Arabiji ne postoji nikakva sloboda govora i medija, njihova je isključiva zadaća dizati u nebesa kraljevsku obitelj i veličati svaku njihovu odluku. Ako netko pokuša na najmanji način dovesti u pitanje politiku kraljevske obitelji ili sustava, završava u zatvoru na više godina. Jedini je spas pobjeći iz zemlje kako je to učinio upravo Jamal Khashoggi.

Saudijske vlasti ne dopuštaju da se pregled vrt konzulata

Saudijska javnost, primjerice, nema pojma da su njihove vlasti u Rijadu više puta mijenjale verziju ubojstva nesretnog kolumnista američkog dnevnog lista Washington Posta. Premda su na kraju, pritisnute sa svih strana, pa i iz Bijele kuće, priznale ubojstvo Khashoggija, saudijske vlasti nastavljaju bezočno lagati. Pa, primjerice, tvrde da tijelo ubijenog Khashoggija ne mogu izručiti Turskoj jer su ga ubojice predale jednom “lokalnom suradniku”.

Također tvrdoglavo odbijaju dopustiti turskim istražiteljima da pregledaju vrt konzulata i bunar u njemu. Zbog toga su turski policajci robotom koji je nosio kameru pregledali kanalizacijsku mrežu na istanbulskoj ulici gdje se nalazi konzulat Saudijske Arabije. Privata turska televizijska postaja Haber objavila je pak intervju s vozačem taksija koji je prevozio dio saudijskog ubilačkog eskadrona.

Taksist ispričao kako je izgledala akcija saudijskih ubojica

“Devet osoba koje su stigle u zračnu luku Ataturk u Istanbulu uzelo je tri taksija, a u moj je automobil ušao, kasnije sam ga prepoznao na fotografijama, Maher Abdulaziz Mutreb za kojeg se tvrdi da je blizak princu Mohammedu. Odveo sam ih u hotel, pričekao i potom odvezao u konzulat. Dok sam ih čekao vidio sam tri kombija sa zatamnjenim staklima kako ulaze i izlaze iz konzulata.

Ugledao sam i Khashoggijevu tursku zaručnicu ispred konzulata koja je jednako dugo čekala kao i ja. Cijelo to vrijeme saudijski zaštitari nikome nisu dopuštali ulazak u konzulat govoreći da je “unutra inspekcija”. Jedan od putnika potom me nazvao i kazao da odem u hotel te da ih tamo pričekam. U taksi su pred hotelom ušla trojica koje prije nisam vidio te su zatražili da ih najprije odvezem do mjesta gdje se dobro jede, a potom u zračnu luku. Nakon što su se očito dobro nahranili, bili su vrlo veseli, pušili su i pili alkohol.”

Erdogan još malo pojačao pritisak na Saudijsku Arabiju

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan pojačao je u petak pritisak na Saudijsku Arabiju upozorivši da je “prikupljeno još dokaza o ubojstva novinara Jamala Khashoggija”. U obraćanju članovima svoje Stranke pravde i razvoja u Ankari, Erdogan je ponovno zatražio od Rijada da otkrije mjesto gdje je tijelo Khashoggija te identitet navodnog lokalnog suradnika.

Istodobno direktorica Središnje obavještajne agencije, CIA-e Gina Haspel izvijestila je po povratku iz Istanbula predsjednika Trumpu o svom putovanju u Tursku te ga upoznala sa sadržajem audio snimke za koju Turci tvrde da otkriva kako je mučen i ubijen saudijski novinar. Nakon toga predsjednik Trump naglo je prestao braniti princa Mohammeda te je kazao kako je malo vjerojatno da se ubojstvo moglo dogoditi bez njegova znanja.