Saudijski princ, po receptu Istočne Njemačke, kroz vrhunski sport pere imidž svoje satrapije. I čini se da mu dobro ide

Svi danas, kad se spomene Saudijska Arabija, pričaju o nogometnim transferima i golfu, sramotno stanje ljudskih prava otišlo je u zavjetrinu

FOTO: AFP, Pixsell

Šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća Njemačka Demokratska Republika, DDR ili Istočna Njemačka, zapanjila je svijet nevjerojatnim sportskim postignućima. DDR je doslovce preko noći postao sportska velesila koja je stala uz bok Amerikancima i Rusima, posebno u atletici, plivanju, veslanju, klizanju, gimnastici, biciklizmu. Do pada komunizma na ljetnim i zimskim Olimpijskim igrama sportaši DDR-a osvojili su 203 zlatne, 192 srebrne i 177 brončanih medalja. Njihovi sportaši neprekidno su rušili svjetske rekorde u atletici i plivanju.

Uspjesi u sportu potpuno su promijenili percepciju DDR-a u svijetu. Dok su svi nakon Drugog svjetskog rata tu državu doživljavali kao umjetnu tvorevinu i prirepak Sovjetskog Saveza u kojoj je zavedena strahovlada komunističke partije, nakon sportskih uspjeha počeli su je tretirati posve drugačije, s ozbiljnim respektom.

A upravo je to istočnonjemačka propagandna mašinerija željela. Naprosto su iskoristili sportske uspjehe kako bi se nametnuli svijetu i promijenili negativan politički imidž. Osim toga, na unutarnjem planu sportski uspjesi ojačali su samosvijest građana te učvrstili jedinstvo koje je prikrivalo opće nezadovoljstvo stanjem u zemlji.

Nevjerojatni nogometni transferi

Sličnim modelom koristi se sada saudijski prestolonasljednik Muhamed bin Salman. I on nastoji iskoristiti sport kako bi promijenio percepciju svoje satrapije na globalnoj pozornici. Sve je počelo 2022. godine kad je saudijski nogometni klub Al-Nassr potrošio više od 200 milijuna dolara da bi doveo u svoje redove portugalskog nogometaša Cristiana Ronalda, pet puta igrača godine u svijetu. Bila je to rekordna svota koja je plaćena za jednog nogometaša i ta je vijest obišla cijeli svijet. Stoga se sa zanimanjem očekivao ovogodišnji ljetni prijelazni rok.

I počeo je spektakularno. Prvo je s Al-Ittihadom, klubom iz luke Džeda i najvećem rivalu Al-Nassra, potpisao ugovor jedan od najboljih napadača svijeta i golgeter Real Madrida, Karim Benzema. Cijeli transfer daleko je nadmašio onaj Ronaldov i iznosio je čak 321 milijun dolara, dok će Benzema godišnje zarađivati nevjerojatnih 107 milijuna dolara. Odmah iza njega u klub je stigao i 32-godišnji francuski reprezentativac N’Golo Kanté za kojeg su Saudijci platili londonskom Chelseaju 50 milijuna dolara.

Ponude dobili i Modrić i Brozović

Ni Al-Nassr ne sjedi skrštenih ruku: objavljeno je da je hrvatski reprezentativac i igrač milanskog Intera Marcelo Brozović dobio ponudu kluba iz Rijada za ugovor snova prema kojemu bi godišnje zarađivao 20 milijuna eura.

Jedini je za sada od igrača zovu petrodolara odolio 37-godišnji Luka Modrić: navodno su Saudijci namjeravali platiti za njega 200 milijuna dolara. Najveći saudijski klub Al Hilal htio je na svoju klupu dovesti Massimiliana Allegrija kojem su po sezoni ponudili 20 milijuna eura i razne bonuse. Međutim, Allegri ih je odbio.

Na popisu saudijskih klubova nalazi se i cijeli niz drugih nogometaša tako da će ovaj prijelazni rok biti posve u njihovu znaku. Zbog tih enormnih dolara koje su potrošili već na početku prijelaznog roka očekuje se da će njihovi superbogati klubovi stvoriti dodatni kaos na tržištu.

Prinčev put je brži i lakši od DDR-ovog

Prestolonasljednik bin Salman vidi sport kao vitalni dio svoje strategije za promjenu međunarodnog političkog i ekonomskog položaja zemlje. Za razliku od DDR-a koji je uložio golem trud i vrijeme kako bi proizveo vrhunske natjecatelje, princ Salman odlučio se za puno lakši i brži, ali skuplji put: ulaže enorman novac u razvoj sporta. Već je investirao više od šest milijardi dolara kako bi izgradio sportske objekte te privukao najveće sportaše svijeta, prije svega u nogometu i golfu.

Saudijska Arabija na taj način pokušava oprati svoj ugled koji je teško narušen eklatantnim primjerima kršenja ljudskih prava, zbog sramotnog odnosa prema ženama i spram svakoga tko se usudi nešto reći o autokratskoj vladavini princa Salmana. Za sada se pokazuje da je ta operacija iznimno uspješna.

Khashoggija danas više nitko ne spominje

Danas se više nitko, primjerice, ne zgraža nad činjenicom da se po ulicama saudijskih gradova ljudima javno odrubljuju glave, da se žrtve kamenuju do smrti ili ih se vješa na dizalice i onda vozi kroz grad i naselja.

Također, više nitko ne spominje da je po naredbi princa Muhameda u Turskoj brutalno ubijen, i to nakon užasnog mučenja, novinar Jamal Khashoggi, čije je tijelo raskomadano u saudijskom konzulatu u Istanbulu. Zbog toga je čak i američki predsjednik Joe Biden nazvao Saudijsku Arabiju parija državom. Takav izraz koristi se za zemlje čija se politika ili zakoni smatraju nespojivima sa standardima civiliziranog svijeta.

Ipak, princ je zahvaljujući milijardama dolara uspio odvratiti pozornost svjetske javnosti od brutalnog načina na koji upravlja zemljom. Stoga nije čudno što se sada Saudijska Arabija spominje samo po tomu koji je njezin uspio klub uspio dovesti boljeg, skupljeg i popularnijeg nogometaša.

Messi kao turistički ambasador

Ovih dana New York Times je objavio detalje ugovora između Lionela Messija, najboljeg nogometaša svijeta i turističke agencije Saudijske Arabije. Predviđeno je da će Messi dobiti 22,5 milijuna eura tijekom tri godine za malo stvarnog rada: nekoliko komercijalnih pojavljivanja, nekoliko objava na društvenim mrežama i nekoliko plaćenih putovanja s obitelji i djecom u kraljevinu. Očekuje se da će dijeliti slike s putovanja po Saudijskoj Arabiji i tako reklamirati njezin turizam.

U ugovoru se detaljno opisuju Messijeve obaveze i novčane nagrade. Oko 1,8 milijuna eura dobit će za minimalno jedan obiteljski odmor godišnje koji traje pet dana ili, alternativno, dva godišnja odmora od tri dana. Troškove putovanja i smještaja u hotelu s pet zvjezdica plaćat će saudijska vlada za Messija i do 20 članova obitelji i prijatelja. Dodatnih dva milijuna dolara Messi će dobiti za promoviranje Saudijske Arabije na svojim društvenim mrežama deset puta godišnje, odvojeno od promocije njegovih putovanja u kraljevinu.

Za sudjelovanje u godišnjoj kampanji turizma Messi će biti nagrađen s dva milijuna dolara te s još dva milijuna dolara za dobrotvorne aktivnosti i javne nastupe. Messi na Instagramu ima 470 milijuna pratitelja i na njemu će se redovito pojavljivati vijesti i fotografije iz Saudijske Arabije.

Bitna klauzula Messijevog ugovora

No, dokument također sadrži i jednu iznimno važnu klauzulu za saudijsku stranu: Messi ne smije reći ništa što bi moglo naštetiti ugledu Saudijske Arabije. Kritičari Saudijske Arabije rugaju se toj strategiji nazivajući je “pranje sportom”. To podrazumijeva korištenje sporta i sportskih zvijezda kako bi se prikrila loša reputacija zemlje.

Samo državni investicijski fond Saudijske Arabije, PIF, kojim upravlja princ bin Salman, već je potrošio više od četiri milijarde dolara na nekoliko novih dugoročnih ugovora o sponzorstvu s nogometnim klubovima i golf natjecanjima, u organizaciju svjetskih natjecanja visokog profila, od tenisa, automobilizma i golfa, do biciklizma, boksa i nogometa. Samo tijekom prvih osam mjeseci prošle godine, prema pisanju Financial Timesa, Fond je uložio 2,3 milijarde dolara u partnerstvo s nekoliko domaćih nogometnih klubova.

Žele biti domaćini niza velikih manifestacija

Međutim, ambicijama princa Muhameda nema kraja: Saudijska Arabija, s mlađim partnerima Egiptom i Grčkom, najavila je kandidaturu za organizaciju svjetskog nogometnog prvenstva 2030. godine. Nedavno je objavljeno da Saudijska Arabija želi biti domaćin Zimskih azijskih igara 2029. godine, ali i jednih od budućih Zimskih olimpijskih igara. Također, najavljeno je da će se kandidirati za organizaciju Svjetske izložbe EXPO 2030. godine.

Glavni pokretač svih tih akcija je javni investicijski fond PIF, koji se hvali da je najutjecajniji investitor na svijetu. Njegova imovina procjenjuje se na 600 milijardi dolara, no iz kompanije najavljuju da će za dvije godine imati imovinu vrijednu tisuću milijardi dolara, a do 2030. i dvije tisuće milijardi dolara.

Fond je vlasnik i kluba engleske Premier lige

Fond je, među ostalim, prije dvije godine preuzeo Newcastle United, klub engleske Premier lige, koji je ove godine, nakon što se prošle jedva spasio ispadanja, u strašnoj konkurenciji osigurao mjesto u Ligi prvaka sljedeće sezone. Saudijci su za Newcastle platili 331,2 milijuna dolara, a odmah su uložili još 220,8 milijuna dolara za kupnju novih igrača te angažiranje trenera i operativnih šefova kluba.

Osim toga, Noon, platforma za internetsku trgovinu koju podržava PIF, nedavno je postala novi partner kluba. Tvrtka je također službeni partner engleskog nogometnog prvaka Manchester Cityja, koji je u vlasništvu Mansoura bin Zayeda bin Sultana Al Nahyana, člana kraljevske obitelji Abu Dhabija.

Želi stvoriti jednu od najboljih liga na svijetu

Muhamed bin Salman namjerava pretvoriti saudijsku nogometnu ligu u jednu od najboljih na svijetu. Želi što je moguće prije povećati prihod lige sa 120 milijuna dolara na više od 480 milijuna dolara godišnje te tržišnu vrijednost profesionalne lige podići s 800 milijuna dolara na više od 2,1 milijarde dolara. Zbog toga, tvrdi se u Rijadu, Saudijci su spremni ove godine kupiti dvadesetak vrhunskih igrača i za njih platiti milijardu dolara.

Princ je međutim odlučio uvesti i jednu revolucionarnu novinu. Razmatra mogućnost centralne koordinacije većih transfera kako bi se najbolji inozemni igrači ravnomjerno rasporedili među najuspješnijim timovima. Cilj projekta nije samo da saudijska liga postane ravnopravna s vrhunskim europskim natjecanjima, već i da se poveća saudijski utjecaj u svjetskom sportu kako bi ojačao šanse Saudijske Arabije za dobivanje Svjetskog nogometnog prvenstva 2030. godine.

Po tom modelu četiri najveće momčadi dobile bi po tri vrhunska strana igrača, a ostalih osam igrača, iz ovogodišnjeg prijelaznog roka, rasporedila bi se među preostalih 12 momčadi u ligi. Dakako, o svemu tomu odlučivao bi osobno princ bin Salman.

Stvaraju ozbiljno natjecanje u golfu

PIF je već potpisao 20-godišnje komercijalne ugovore vrijedne desetke milijuna dolara s četiri najpopularnija kluba u saudijskoj Premier ligi. Ti ugovori zahtijevat će da timovi, dva iz Rijada i dva iz luke Džeda, igraju utakmice na novim arenama u zabavnim kompleksima koje grade podružnice PIF-a.

Kompanija Roshn, koja se bavi nekretninama i koja je također dio portfelja PIF-a, također je nedavno potpisala petogodišnji ugovor o generalnom sponzoru saudijske profesionalne lige, najboljeg nogometnog natjecanja u zemlji.

Istodobno, PIF je uložio tri milijarde u stvaranje LIV-a, natjecanja u golfu koje je postalo konkurencija etabliranim turnirima u Sjevernoj Americi i Europi. Tim novcem plaćeno je povezivanje s američkom serijom golf turnira PGA pa je tako saudijski LIV lansiran u sam vrh svjetskog golfa.

Personifikacija prinčevih ambicija

Ovaj je dogovor jedan od najupečatljivijih primjera rastuće moći i utjecaja PIF-a pod vodstvom prestolonasljednika Muhameda bin Salmana. Taj sporazum postao je personifikacija prinčevih ambicija, i mijenja način na koji investitori gledaju na Saudijsku Arabiju.

Do sada su oklijevali poslovati s njim zbog kršenja ljudskih prava, no sada su ta pitanja gurnuta u drugi plan. Ovo ulaganje daje Saudijskoj Arabiji pravo da ima udio u novom entitetu koji će ujediniti komercijalne operacije svjetskih golf turnira, PGA, europske golf DP svjetske turneje i LIV-a. Saudijac Yasir al-Rumayyan, guverner PIF-a i fanatik golfa, bit će, očekivano, predsjednik te udruge. Kritičari opisuju vlasnike i menadžere PIF-a kao mafijaše u maloj ulici koji ucjenama preuzimaju male trgovine.

Tvrde da sve to rade zbog narodnog zdravlja

Uz Newcastle United, Saudijci su još vlasnici španjolskog kluba Almeria, koji je kupio Turki Al-Sheikh, saudijski poduzetnika koji je vlasnik i kluba Granade. Klub Eibar u vlasništvu je nekoliko saudijskih ulagača, uključujući i princa Khalida Al Sauda. Vlasnik nogometnog kluba Sheffield Uniteda je saudijski princ Abdullah bin Mosaad bin Abdul Aziz Al Saud.

Saudijski dužnosnici energično opovrgavaju optužbe o političkoj zloporabi sporta tvrdeći da je motivacija njihova ulaska u globalni sport poticanje veće tjelesne aktivnosti u zemlji gdje su pretilost i dijabetes jako rašireni. Tvrde da princ bin Salman također želi poboljšati kvalitetu života svojih građana te ih poticati da se bave sportskim aktivnostima, jer je oko 75 posto stanovništva mlađe od 35 godina.