Šef Hrvatskih šuma: 'U nevremenu u Hrvatskoj stradalo više od milijun stabala. Moramo hitno djelovati'

Područje Vukovarsko-srijemske županije posebno je teško stradalo, a ukupna šteta iznosi 140 milijuna eura

Screenshot: HRT
FOTO: Screenshot: HRT

Prošli tjedan, u srijedu i petak, Hrvatsku je pogodilo snažno nevrijeme, a šteta koja je nastala još uvijek se procjenjuje. Više od milijun stabala stradalo je od Istre do Iloka, što ukupno iznosi milijun i pol kubika drva.

Nediljko Dujić, novi predsjednik Uprave Hrvatskih šuma, tijekom razgovora za HRT najavio je hitno usklađivanje planova za obnovu šuma.

Šteta više od 140 milijuna eura

Područje Vukovarsko-srijemske županije posebno je teško stradalo, a ukupna šteta na šumama iznosi 140 milijuna eura. Dujić je dodao kako su se Hrvatske šume građanima i stožerima Civilne zaštite stavile na raspolaganje odmah nakon oluje. Čistile su se prometnice, a održan je i sastanak s ministarstvima.

Plan Hrvatskih šuma, koji je donesen početkom godine, sada se hitno mora prilagoditi kako bi se osigurala obnova zdravih šuma i sanacija šuma pogođenih nevremenom. “Moramo hitno djelovati da uskladimo planove za obnovu šuma”, istaknuo je.

Damir Miškulin, voditelj zagrebačke ispostave Hrvatskih šuma, iznio je preliminarne procjene štete na području Zagreba, gdje je stradalo oko 75 tisuća kubika, odnosno tridesetak tisuća stabala. Međutim, stvarni podaci bit će poznati nakon što se očisti prometnice.

‘Ne posjećujte Sljeme i druge šume’

Miškulin je dodao kako je oluja Teodor 2013. bila do sada najgora oluja na području Zagreba. “Teodor je uništio pedesetak tisuća kubika na području Grada Zagreba. Znači, Medvednica i park-šuma Grada Zagreba, oluja Rea bila je nešto blaža – dvadesetak tisuća kubika, a ova od prošle srijede malo je bolja za nas, desetak tisuća kubika je stradalo. Medvednica je prošla puno bolje, međutim park-šume Grada Zagreba su na nivou Ree, to je oko šesto, sedamsto stabala na području Grada Zagreba, i to dosta krupnih stabala”, poručio je.

Građanima se preporučuje da ne posjećuju Sljeme i druge šume i parkove zbog nesigurnih uvjeta, a situacija će biti dodatno pojašnjena na konferenciji za novinare. Unatoč štetama, naglasili su da situacija nije katastrofalna.