Šef KBC-a Zagreb: 'Ako je itko kriv onda je to Sveti Duh. Feticid je ubojstvo. Nimalo ugodno za onoga tko ga radi'

O slučaju Mirele Čavajde večeras se raspravlja u HRT-ovoj emisiji Otvoreno

FOTO: HRT screenshot

Trudnici Mireli Čavajdi, koja nosi dijete s malignim tumorom, četiri zagrebačke bolnice odbile su obaviti prekid trudnoće, iako zakonski na to ima pravo. Nakon što je u petak predala žalbu na te odluke, danas joj je drugostupanjsko povjerenstvo KBC-a Zagreb odobrilo zahvat. Istu odluku još jučer je donijela slovenska drugostupanjska komisija.

Njezin slučaj podijelio je struku i javnost, a za sutra su u više hrvatskih gradova najavljeni skupovi podrške. Središnji prosvjed solidarnosti počinje u 18 sati na Trgu bana Jelačića. Prekid trudnoće i zakonska regulativa u Hrvatskoj tema su večerašnje HRT-ove emisije Otvoreno, a gosti su ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić, Marija Selak Raspudić (Most), Sandra Benčić (Možemo!), Arsen Bauk (SDP) i pročelnik Katedre za ginekologiju i porodništvo Medicinskog fakulteta u Splitu, Marko Vulić.

‘Brutalan postupak’

Ravnatelj KBC-a Zagreb rekao je da misli da će se dogoditi sljedeće: “Koliko je meni poznato, u Hrvatskoj nitko nije educiran i ne radi feticid niti ima s tim iskustva. Vjerujem da će kolege iz Petrove nju poslati u Sloveniju, s tim da će troškove pokriti HZZO”.

Rekao je da je doslovni prijevod feticida “ubojstvo ploda”, i da se “u Hrvatskoj ne radi, kao u mnogim zemljama”. Potom je govorio o postupku, koji je kaže “pomalo brutalan”. “Gdje se siglom ulazi u trbuh trudnice, maternicu i probijaju se plodovi ovoji”. Rekao je kako se “radi o ubojstvu”. “Potom ide “komadanje ploda velikim kalibrom vakuum ekstraktora”, dodao je. “Nimalo ugodno za nekoga tko to radi”, tvrdi.

“Sve ono što su prije dva tjedna rekli slovenski liječnici, danas je drugostupanjsko povjerenstvo napokon utvrdilo”, kazala je, pak, Benčić. Za ministra Beroša rekla je da je “pozivao i činio nezakonitosti” jer još je znamo “što je bilo povjerenstvo koje je osnovao”. Kaže, “on je citirao to povjerenstvo, koje je utvrđivalo može li se taj plod operirati ili ne”.

‘Ekspertni tim’

Poručila je kako je u ovom primjeru nadležna pravna struka. Ćorušić se nadovezao, rekavši da to nije bilo povjerenstvo, već ekspertni tim.

“Ako je itko kriv za ovu situaciju, onda je kriva bolnica Sveti Duh. Zašto se tamo nalaz magneta čekao devet dana, ako je to tako dobra bolnica? A prvo je došla k njima, nama je došla u zadnji čas”, dodao je. “Kada je na tom magnetu, kojeg smo mi interpretirali, nas sedam, zaključeno da se na toj snimci radilo o tumoru 5×4,3 cm, nije bilo naznaka hidrocefaluca. Nije bilo moguće procijeniti je li to dijete sposobno preživjeti. Zato smo zatražili drugi magnet”, kazao je.

Dodao je da s takvom neočekivanom progresijom tumora i takvom malformacijom te budućom hermijacijom moždanog debla, vrlo vjerojatno dijete ne bi preživjelo idućih četiri do pet tjedana.

Bauk postavio pitanje Ćorušiću

Bauk je govorio o oporbenom prijedlogu zakona o medicinskom postupku prekida trudnoće. “Kada već Vlada neće poštivali rješenja Ustavnog suda, onda ćemo mi”, kazao je. Ćorušiću je postavio pitanje: “Je li se temeljem prvog magneta sa Sv. Duha moglo zaključiti da se može očekivati da će plod imati teška tjelesna oštećenja?”

Na to mu je ravnatelj KBC-a rekao: “Na temelju nalaza, naš sedam je, češljajući literaturu i imajući nekakva iskustva u pogledu kirurškog liječenja, zaključilo da nismo sigurni koliko je tumor agresivan da bi mogli sasvim sigurno reći da on neće biti operabilan i da se djetetu neće moći pomoći. Zato smo zatražili drugu magnetnu rezonancu”.

“Po meni su u tom slučaju bili zadovoljeni uvjeti da se trudnici odobri prekid trudnoće i bez ovog drugog nalaza jer niste otklonili mogućnost da će plod biti zdrav i trebalo je tad odobriti trudnici prekid trudnoće po zakonu i dati joj sve elemente da može odlučiti”, rekao je na to Bauk.

‘Prejudiciranje u javnosti’

Mostova Selak Raspudić rekla je kako je “bilo puno institucionalnih propusta”. “Od toga da je ministar rekao da je njega trebalo nazvati, do toga da trudnica nije dobila psihološko savjetovanje”, rekla je.

Dodala je kako u samom slučaju “stvar nije tako jednostavna”. “Naime, Članak 22. postojećeg zakona govori o prekidu trudnoće. Dogodila se jedno prejudiciranje u javnosti da prekid trudnoće nužno znači smrt ploda. No, u ovoj situaciji mi imamo prekid trudnoće i gdje plod može preživjeti. Ne postoji zakon koji regulira feticid”, nastavila je.

“Ne razumijem zašto se povezuje prijevremeni porod koji je ovdje način prekida trudnoće s nužnošću umorstva tog ploda”, kazala je. “Temeljni problem je nedovoljno precizno reguliranje pitanje kasnih prekida trudnoće”, smatra Selak Raspudić.

‘Negativne zakonske konotacije’

“Kada bismo raspravljali o tome samo da se zbog teške malformacije plod usmrćuje nakon poroda, mi bismo de facto kakvu poruku poslali – da postoje životi koji nisu vrijedni življenja? Što bismo rekli osobama s invaliditetom u ovoj situaciji?, upitala se Selak Raspudić.

Marko Vulić je rekao da je ova situacija ukazala na čitav niz problema. Kazao je i da “osjeća olakšanje što je agonija gospođe Čavajde prestala”. “Možda treba početi razmišljati o tome kako zakonski regulirati prekid trudnoće nakon 22. tjedna”, rekao je. “Dakle, o reguliranju tog dijela sive zone. Nakon 22 tjedna, fetus je sposoban za samostalan izvanmaternični život. Prekidanje srčane akcije takve osobe, odnosno fetusa, vrlo vjerojatno bi po meni donijelo neke negativne zakonske konotacije”, dodao je.

“Da je ova anomalija ustanovljena prije navršena 22 tjedna trudnoće, gospođa Čavajda bi vjerojatno podnijela zahtjev za prekid trudnoće na Sv. Duhu, povjerenstvo bi tu zamolbu odobrilo”, rekao je dodavši da je “prekid trudnoće, tehnički, puno lakše napraviti u ranijim fazama trudnoće”.

‘Osoba se postaje rođenjem’

Sandra Benčić je rekla da fetus u hrvatskom pravu i velikoj većini zemalja svijeta nije osoba. “Osoba i čovjek se i u Hrvatskoj, kao i u velikoj većini zemalja, postaje rođenjem”, dodala je.

Benčić je rekla i da je pobačaj, bez obzira na dob kad je izvršen, i dalje pobačaj te da se ne može smatrati prijevremenim porodom, na što je Ćorušić rekao da “to nije točno” te da se radi o obmanjivanju hrvatske javnosti.

Benčić se također upitala kako je moguće da se po istom zakonu koji imamo mi, takav prekid trudnoće može izvršiti u Sloveniji, a u Hrvatskoj ne može. “Radi se samo o tome da hrvatske institucije pod vlašću HDZ-a u mnogočemu, pa tako i u ovome, nisu sposobne provoditi zakon”, poručila je.


Uskoro opširnije…