Šef sindikata u Ini u otvorenom pismu pobrojao sve grijehe mađarskih vlasnika

Predrag Sekulić poslao je otvoreno pismo predsjedniku Uprave Ine Zoltanu Aldottu

28.02.2014., Rijeka - Ina Rafinerija nafte Rijeka u Urinju. Potpisivanje ugovora izmedju INA-e i tvrtke Bechtel Hydrocarbon Technical Solutions. Ugovor potpisuju Zoltan Aldott predsjednik uprave INA-e i Dan Olsen predsjednik BHTS. Nazocili su i gradonacelnik Vojko Obersnel, zupan Zlatko Komadina i mnogi drugi.
Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

SISAK – Nezadovoljan stanjem u kompaniji, predsjednik Radničkog vijeća Ine Predrag Sekulić poslao je otvoreno pismo predsjedniku Uprave Ine Zoltanu Aldottu, u kojemu mu zamjera što mu je pismom preporučio da bude diskretan jer javni istupi navodno štete ugledu kompanije, a Sekulić navodi kako bi njegova šutnja značila da odobrava loše postupke Uprave.

“Ne štetim ja ugledu naše kompanije, nego Vi, gospodine Aldott”, piše Sekulić i Aldottu odaje priznanje na školama koje je završio te izražava žaljenje što se tim znanjem ne koristi kako bi unaprijediio Inu, nego, kako navodi, radi nešto sasvim suprotno.

MOL nije poštovao obveze

“2003. godine ste se obvezali temeljnim ugovorom kao strateški partner Ine proširiti maloprodajnu mrežu, proširiti tržišta na zemlje u okruženju, povećati istraživanje i proizvodnju nafte i plina te modernizirati rafinerije u Rijeci i Sisku. Nepoštovanjem svega navedenog, kašnjenjem s izvršenjem obveza, propustili ste ubiranje koristi za kompaniju, Hrvatsku, sve njezine građane, a isto tako i za cijelu MOL grupu”, stoji u Sekulićevu pismu.

Predsjednik Radničkog vijeća i koordinator Stožera za obranu Rafinerije nafte Sisak Sekulić ističe kako je “istraživanje i proizvodnja nafte i plina pala za 50 posto, rafinerijska prerada u Hrvatskoj za više od 50 posto” iako je u istom razdoblju u Europi u prosjeku potražnja pala za desetak posto.

Izgubili tržište Srbije, BiH i Slovenije

“Izgubili ste gotovo potpuno tržište Srbije, a u dobrom dijelu Bosne i Hercegovine, Slovenije (sve su to tradicionalno bila tržišta Ine) te veliki dio domaćih ‘velikih’ kupaca, smanjili ste broj radnika u zadnjih nekoliko godina za više od 5000, a i danas svakodnevno otpuštate radnike iz svih dijelova Ine (samo Vi to nazivate ‘analize’, ‘reorganizacije’, ‘restrukturiranja’ itd.).

To su činjenice koje su poznate svima u Ini, a koje nitko na ovome svijetu ne može pobiti. To ste Vi, gospodine Aldott napravili mojoj Ini i nije Vam dosta, idete dalje. Cijeli niz menadžera i rukovoditelja izvršavaju Vaše naloge nadajući se da će baš oni ostati u Vašoj milosti danas-sutra i zadržati posao, ističe Sekulić u pismu. On poziva Aldotta da navede je li ijedan izvršni direktor unaprijedio koji segment poslovanja osnovnih djelatnosti i tako zaslužio bonus.

Jedine uštede zbog otkaza

Jedine su uštede ostvarene smanjenjem broja zaposlenih, otkazima te uštedama za održavanje, unaprjeđenja i projekte.

“Vi se dičite reklamom najpoželjniji”, piše Sekulić i pita Aldotta koliko je mladih inženjera željnih rada i znanja već napustilo kompaniju u zadnje dvije godine. “Osobno ih poznajem sedmero”, ističe Sekulić.

Bez zapošljavanja mladih stručnjaka

“Vi godinama niste zaposlili nijednoga mladog radnika u rafinerijama ni na poljima, što je još jedan dokaz da ne mislite o budućnosti Ine. Zatvarate ‘nerentabilne’ benzinske postaje, a niste otvorili ni jednu novu”, stoji u otvorenom pismu.

Sekulić postavlja pitanje Aldottu i zašto u Ini, kao u drugim kompanijama u svijetu, nisu iskorištene dosad najniže cijene nafte na svjetskom tržištu kako bi se stvorile zalihe za preradu i povećala dobit. “Radi li se to svjesno da se uništi Ina?” pita na kraju otvorenog pisma Sekulić.

Odgovor iz Ministarstva Telegramu

Podsjetimo, Telegram je danas izvijestio da u hrvatskoj Vladi nitko nema pojma o ugovoru koji je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak predložio MOL-u (novi dioničarski ugovor Ine).

Iz Ministarstva gospodarstva su na naš upit odgovorili kako mogu potvrditi da je prijedlog novog dioničarskog ugovora o INA-i poslan MOL-u, ali za sada kako kažu, prije nego se o tome razgovara s mađarskom stranom, ne mogu govoriti o predloženim izmjenama.

“Osnovni okvir prijedloga novog dioničarskog ugovora napravljen je prije nekoliko mjeseci. No, zbog procedure uključivanja podupiratelja u cijeli proces pregovaranja Vlade RH i MOL-a, koji je morao biti upoznat sa svim detaljima procesa, prijedlog je poslan sada uoči skorog novog kruga pregovora, a koji je predložen mađarskoj strani. Ukoliko MOL prihvati prijedloge novog dioničarskog ugovora, to bi bio krupan korak u brzom okončanju procesa pregovaranja, ali i završetku arbitražnih postupaka koji su u tijeku”, napisali su u odgovoru iz Ministarstva.