Širi se slika netaknute zgrade usred ruševina u Turskoj. Navodno je to Komora inženjera građevine

Pretpostavlja se da je više od 12.000 zgrada srušeno

This aerial view shows collapsed buildings during the ongoing rescue operation in Kahramanmaras, the epicentre of the first 7.8-magnitude tremor five days ago, in southeastern Turkey, on February 10, 2023. - Rescuers pull children out from the rubble of the Turkey-Syria earthquake as the toll approaches 23,000 and a winter freeze compounds the suffering for nearly one million people estimated to be in urgent need of food. (Photo by OZAN KOSE / AFP)
FOTO: AFP

Iz Turske cijeli tjedan stižu fotografije razrušenih zgrada koje su stradale u katastrofalnom potresu koji je pogodio jug te zemlje. Procjenjuje se kako je više od 12.000 zgrada posve srušeno, a prema trenutnim informacijama poginulo je 24.000 ljudi, dok je ozlijeđeno njih 80.000. Premda su nade za pronalazak preživjelih sve manje, čuda se i dalje događaju pa se među ruševinama još uvijek nalaze živi ljudi.

Usred pustoši u gradu Kahramanmarşu jedna od zgrada ostala je gotovo netaknuta. Navodno se radi o predstavništvu Komore inženjera građevine. Fotografija zgrade, koja se izdiže nad ruševinama okolnih građevina, postala je viralna na društvenim mrežama. Velik broj ljudi pita se kako je moguće da je nadležno tijelo dopustilo nekvalitetnu gradnju koju je uništio potres, dok je sebi osiguralo očito vrlo stabilnu zgradu.

Problem je i u tipu betona

Među srušenim zgrada ima građevina koje su starije gradnje, ali je i značajan broj novijih zgrada, od kojih su neke izgrađene prije šest mjeseci. Pojedine zgrada potpuno su se spljoštile. Paralelno s brojem stradalih, raste i broj bijesnih stanovnika kojima nije jasno kako je moguće da su građevine u Turskoj, zemlji koja se nalazi na nekoliko linija rasjeda zbog kojih ima dugu povijest velikih potresa, toliko loše kvalitete da se raspadaju poput papira.

Stručnjaci napominju kako zemlja ima propise za sprječavanje takve katastrofe, no građevinske tvrtke ih se ne drže, a mnoge od najvećih tvrtki su bliske predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu. Uzrok čestog rušenja može se pronaći i u lošijoj kvaliteti betona, koji je ponekad pomiješan s previše vode i šljunka, a premalo cementa, objasnio je Zihni Tekin, konzultant na Tehničkom sveučilištu u Istanbulu.

Američki stručnjaci smatraju kako je problem i u tome što je riječ o neelastičnim betonskim zgradama koje imaju neadekvatnu konfiguraciju željeznih armaturnih šipki što omogućuje da beton postane krt i eksplodira prema van, prenosi njemačka agencija dpa.