Sirijske izbjeglice koje u Europu dolaze preko Norveške suočavaju se s jednim neobičnim problemom

Zakon brani prelazak granice pješke ili u autu, ali ne i na biciklu

This June 6, 2013 picture show Storskog Boris Gleb border crossing between Norway and Russia near the Norwegian town of Kirkenes in the far north of the country. A group of intrepid Syrian migrants have found a new, albeit long, way into Europe --  through Russia and into Norway's Arctic, some of them cycling across the border. AFP PHOTO / Cornelius Poppe / NTB scanpix   --NORWAY OUT--
FOTO: AFP

Nedostatak bicikla novi je problem za izbjeglice koje preko norveške granice iz Rusije dolaze u Europu. Naime, broj izbjeglica koje su pronašle vrlo domišljat način da se domognu Europe od četvrtka je znatno opao, javlja Reuters.

“Više od 500 Sirijaca je sada ovdje. Oni su zatočeni u Nickelu,” rekao je Reutersov izvor. Nickel je grad koji se nalazi u neposrednoj blizini od granice s Norveškom.

Legalni prelasci samo na biciklima

“Lokalne trgovine su ostale bez bicikala. Sirijske izbjeglice ne idu autobusom ili taksijem za Norvešku jer nemaju valjane vize, a vozačima je zabranjeno da ih prevoze. Norveške vlasti bi ih za to novčano kaznile,” priča upućeni izvor za Reuters.

Migranti koji su se tu zatekli zato borave u hotelima i udomiteljskim domovima, jer su vani uvjeti prilično nepovoljni, temperatura je stalno oko nule, a došlo je i do mećave.

Neki su se ipak ohrabrili i pokušali ilegalno prijeći granicu, ali ih je policija uhvatila i vratila u Nickel.

Grupe su iskoristile zakonsku rupu koja zabranjuje prelazak norveško-ruske granice pješacima i motornim vozilima, ali ne govori ništa o prelascima biciklama. Ruta je u zadnje vrijeme postala jako popularna, naročito zadnjih tjedana.

Glasine o ruti se brzo proširile

Prve izbjeglice koje su se koristile ovom rutom stigle su već u veljači, podrijetlom su bili Sirijci, no tada je njihov broj bio bezazlen.

“Mislim da su se glasine o ovoj ruti proširile,” rekao je Hansen koji je zadužen za registriranje tražitelja azila za CNN. “Svi koji na ovaj način stignu do Norveške telefoniraju svojima obiteljima i pozivaju ih da mogu krenuti istom rutom,” priča Hansen.

Pedaliraju samo pola kilometra

Oni sretnije ruke koji dobiju rusku vizu ili boravište, mogu iz Moskve krenuti prema Murmansku na sjeveru Rusije. Od tamo idu prema Nickelu gdje kupuju bicikle i kreću prema granici.

Od norveške granice dijeli ih samo pola kilometra, a odmah nakon što je prijeđu odbacuju bicikle. Zbog toga je na norveškoj strani nastao doslovno krkljanac zbog velikog broja bicikala.

U kolovozu je ukupno 420 ljudi prošlo ovom rutom. Zadnjih tjedana broj se povećao na oko 500 svakoga tjedna. To je razumljivo, jer ovaj način im daje puno veću sigurnost od vožnje prenatrpanim brodovima preko Sredozemnog mora.