Sisačka gradonačelnica ne želi USKOK-u dati dokumente i što sad? Ugledni odvjetnik kaže da će morati

Sud je Ikić Baniček već kaznio s 10 tisuća kuna

Županijski sud u Zagrebu kaznio je sisačku gradonačelnicu Kristinu Ikić Baniček zbog toga što je USKOK-u uskratila podatke zatražene kako bi se istražile sumnje u kriminal u njezinom gradu, prvi je objavio Telegram. Gradonačelnici je izrečena novčana kazna od 10 tisuća kuna, a ako nakon ove kazne odbije dati istražiteljima ono što traže, Ikić Baniček mogla bi završiti u zatvoru. Iz sudskog dokumenta proizlazi da je Uskok od Ikić Baniček tražio podatke u sklopu izvida koji su u ovom trenutku tajni.

U razgovoru za Telegram Kristina Ikić Baniček nazvala je zahtjev da dostavi podatke USKOK-u „nalogom HDZ-ovog pravosuđa”, dodavši kako smatra da nije obavezna ispuniti ga. “S obzirom da su se pozvali na članak Zakona o kaznenom postupku 206. g, stavak 2., koji obvezuje banke i državna tijela na dostavu dokumenata, a nikako jedinice lokalne samouprave, i s obzirom da su transkripti sjednica javno objavljeni, a da kolegij gradonačelnika ne postoji, pa tako niti zapisnici s nečega što se naziva kolegij, niti sam mogla, niti htjela ispuniti zahtjev HDZ pravosuđa”, kazala je gradonačelnica.

Ikić Baniček dodala je kako ne poštuje HDZ-ov sud, objasnivši kako smatra da je odluka da ju se kazni donesena “na kavi”. Zaključila je kako je izvjesno da je USKOK izvide pokrenuo temeljem “lažne prijave Kluba vijećnika HDZ-a, koji su to javno najavili na konferenciji za medije.”

Podatke se mora predočiti

No, poznati zagrebački odvjetnik Veljko Miljević s kojim smo razgovarali o ovom slučaju uvjeren je da će sisačka gradonačelnica na koncu morati predati dokumente USKOK-u. Argumente Kristine Ikić Baniček kako prema Zakonu o kaznenom postupku ne mora dati tražene podatke smatra ništavnim. Odvjetnik pritom naglašava kako je hrvatski Zakon o kaznenom postupku nedovoljno jasan, pa je moguće da ga gradonačelnica pogrešno tumači.

„No, ona će na kraju morati predati što iz USKOK-a traže, jer se dokazi moraju prikupiti u svrhu kaznenog postupka. Ikić Baniček se iz nekog razloga tome opire, ali tijela gonjenja imaju ovlast tražiti i prikupljati dokaze“, uvjeren je.

Miljević ističe da postoje slučajevi kada se traženi podaci mogu uskratiti USKOK-u i drugim tijelima, ali ne vjeruje da je ovo takva situacija. „Ona se jedino može pozivati na državnu tajnu, ili na širi pojam tajnih podataka. Ali u tom slučaju mora prezentirati gdje je po Zakonu o tajnosti podataka to definirano kao tajni podatak. Ne može tek tako odbiti predati dokumente. Ako su ti podaci potrebni tijelima istrage, moraju se predočiti“, jasan je odvjetnik.

Gradonačelnica bi mogla u zatvor

Kaznu od 10 tisuća kuna Miljević smatra upozorenjem sisačkoj gradonačelnici. „Tu je prisutno kazneno djelo, ometanje dokaza. To je procesna odredba prema kojoj se može novčano kazniti svjedok, vještak, ili, kao u ovom slučaju, osoba koja bez opravdanog razloga neće postupiti prema nalogu državnog tijela“, objašnjava.

„Postoji i kazneno djelo ometanja dokazivanja, to je recimo u SAD-u opasno skoro kao ubojstvo. Prema tome, Ikić Baniček ovo uskraćivanje dokumenata USKOK-u neće proći“, uvjeren je Miljević, koji potvrđuje kako bi mogla uslijediti ozbiljnija kazna za tvrdoglavu gradonačelnicu. „Postoji čak i mogućnost da ode u zatvor. Tu se, doduše, ne mogu preskakati stepenice, to će ići postupno, ali gradonačelnica sada lako može ući u kriminalnu zonu“, smatra odvjetnik.

‘Pravo nije trgovina’

Miljević se osvrnuo na zahtjev Ikić Baniček da prije predaje traženih dokumenata dozna koga se istražuje, te zbog kojeg kaznenog djela. „Možda oni nisu bili dovoljno jasni. Svaki građanin, pa tako i ona, kao predstavnica jedne određene društveno-političke zajednice, odnosno lokalne samouprave, ima pravo pitati temeljem kojeg zakonskog propisa tijela od nje iz USKOK-a nešto traže. I građani, i pravne osobe, i državna tijela, svatko od koga se nešto zahtjeva ima pravo znati temeljem čega se to traži“, kaže odvjetnik.

„Nisu oni njoj dužni reći koju osobu istražuju“, ističe Miljević, „ali dužni su precizirati: nama su za potrebe tog i tog postupka, koji se nalazi u fazi izvida, potrebni ti i ti podaci. Tada gradonačelnica više nema manevarskog prostora. No, ako iz USKOK-a to nisu naznačili, tada je Ikić Baniček u pravu. Doduše, ne može tražiti da istražitelji imenuju osobe koje istražuju, ali ima pravo tražiti da zna temeljem kojeg zakonskog propisa od nje nešto traže“, objašnjava Miljević.

Naravno, sisačka gradonačelnica uvijek može tražiti i da istražitelji predoče nalog, naglašava odvjetnik. „Može im reći: formirajte nalog da sam ja vama dužna temeljem tog i tog propisa nešto dati. To olakšava poziciju i njoj. Nije pravo trgovina, kao što govorim već 30 godina, nažalost bez nekog vidljivog uspjeha“, primjećuje Miljević.

USKOK nije savršen

Odvjetnik se osvrnuo i na tvrdnje Kristine Ikić Baniček kako ne postoji kolegij gradonačelnika, pa tako ni zapisnici s održanih sjednica tog kolegija koje je USKOK od nje zatražio. „Ako je tako, otvara joj se manevarski prostor. To je ono što sam spomenuo, trgovina“, objašnjava.

„Vic je u tome da naša tijela gonjenja moraju biti malo stručnija i jasnija”, kaže Miljević, koji smatra kako USKOK nije ekipiran na zadovoljavajući način. “Umjesto da onamo postavimo najbolje što imamo, u USKOK su dolazili ljudi bez znanja i stručnosti, a postali su face jer su predmeti kojima se bavi USKOK elitni i zanimaju javnost“, smatra odvjetnik.

„Gradonačelnica je tu na neki način u pravu. Može im reći: oprostite, ali ja nemam to što od mene tražite. I kad bi došlo stani-pani, bila bi u pravu“, uvjeren je Miljević. „Netko tamo bi trebao znati sistematizaciju tijela u lokalnoj samoupravi, pa nije to baš tako jako teško. Uzme se statut te lokalne zajednice i u njemu se pogleda koja tijela postoje, a koja ne“, zaključuje odvjetnik.

Oporba kritizira gradonačelnicu

Kažnjavanje Ikić Baniček danas je komentirao Klub vijećnika HDZ-a, HSLS-a i HKS-a sisačkoga Gradskog vijeća. U priopćenju gradske oporbe proziva se Ikić Baniček zbog toga što opstruira rad hrvatskog pravosuđa i ne dopušta uvid u službenu dokumentaciju, a spominju se i afere koje se povezuje s gradonačelnicom, koje je nabrojao Telegram.

Oglasio se i saborski zastupnik HDZ-a Damir Habijan, ustvrdivši da je ponašanje Ikić Baniček “opasan i ozbiljan presedan”. Habijan je u njenim izjavama pronašao poveznicu s predsjednikom Zoranom Milanovićem. Naime, kazao je da je ona pitala DORH koje kazneno djelo je u pitanju i protiv koga se vode izvidi, a i Milanović je, napominje, tvrdio da s izvidima i predistražnim radnjama, koje su tajne, mogu i moraju biti upoznati premijer, predsjednik i ministar unutarnjih poslova. To nije točno i protivno je Zakonu o kaznenom postupku, istaknuo je Habijan, prenijela je Hina.