Situacija s naftom je sve napetija, cijena je najviša od 2014.; donosimo mini analizu

Stanje u naftnoj industriji je u posljednje vrijeme dosta dramatično

Cijena barela nafte prešla je posljednjih dana psihološki važan prag od 70 dolara, ali, što je jednako važno, uspijeva se zadržavati na toj razini. U jednom trenutku dosegnula je gotovo 75 dolara, a sada se stabilizirala na cijeni od oko 73 dolara po barelu.

Ovako dramatičan rast cijena nafte koje su najviše u posljednjih četiri godine, neminovno će dovesti do rasta cijena naftnih derivata, prije svega benzina i dizel goriva. Valja podsjetiti da je barel nafte 2013. pao na najniže razine, na, iz sadašnje perspektive gledano, nevjerojatnih 27 dolara po barelu.

Skok cijena nafte odgovara svima

Trgovinski rat koji je započeo američki predsjednik Donald Trump s Kinom, prijetnje Washingtona da će ponovno uvesti sankcije protiv Irana, trećeg po veličini proizvođača nafte u OPEC-u, zračni napadi SAD-a i saveznika na Siriju, eskalacija sukoba SAD-a i Velike Britanije s Rusijom, uvođenje novih sankcija protiv Moskve, nemiri i nestabilna vlast u Venezueli te otvoreno političko i vojno neprijateljstvo između Irana i Saudijske Arabije koje su na suprotstavljenim stranama u ratnim operacijama u Jemenu i Siriji, glavni su uzroci naglog porasta cijena nafte.

Tomu je pridonijelo i smanjivanje zaliha sirove nafte u svijetu, povećana potrošnja zbog relativno niske cijene te smanjena proizvodnja koju diktira naftni kartel OPEC. Takav skok cijena nafte odgovara svima: proizvođačima nafte i naftnim kompanijama. Premda se neko vrijeme Rusija i Saudijska Arabija nisu pretjerano bunile zbog niske cijene nafte, vjerujući da će ona uništiti američke proizvođače nafte iz škriljevca, sada kad su se uvjerili da im to neće poći za rukom, odlučili su odustati od te borbe te pustiti da cijene nafte ponovno krenu prema nebu.

Proizvođači žele 100 dolara po barelu

Takav gotovo nekontrolirani rast cijena nafte povećao je apetite najvećih proizvođača i izvoznika nafte koji su gotovo pet godina nemoćno promatrali urušavanje cijena što je ozbiljno ugrozilo cijelu naftu industriju. Stoga nije čudno da su neki ministri energetike najvećih proizvođača nafte na svijetu već počeli spominjati mogućnost da se cijena nafte izgura do 80 dolara po barelu.

Rusiji koja stenje pod sve većim sankcijama te Saudijskoj Arabiji ni ta cijena više nije zadovoljavajuća pa se već spominje sljedeći cilj: barel nafte od 100 dolara. Novi saudijski vladar Mohammed bin Salman grozničavo treba novac kako bi proveo obećane reforme te modernizirao zemlju. Rastom cijena nafte povećat će se i cijena državne saudijske naftne kompanije Aramco, čiji dio vlada u Rijadu želi prodati. Na sadašnjoj cijeni nafte Aramco je procijenjen na više od 1,5 bilijuna dolara, no ako se ona poveća na više od 80 dolara, tada će vrijediti više od 2 bilijuna dolara. Nova cijena nafte također će ozbiljno povećati vrijednost INA-e što, dakako, ide na ruku Mađarima.

Naftna industrija bi mogla oživjeti

Da bi uravnotežila svoj državni proračun Rusiji treba cijena od oko 100 dolara po barelu, Iranu 87 dolara, Iraku 81 dolar, Saudijskoj Arabiji 105 dolara, Nigeriji 122 dolara, Libiji 269 dolara, Kuvajtu 49.10 dolara, Venezueli 117, 50 dolara po barelu. Viša cijena odgovara i najvećim naftnim kompanijama na svijetu. Bob Dudley, šef British Petroleuma, kazao je da jedino cijena od 60 dolara po barelu omogućava normalno poslovanje pa i nove investicije.

Nedavno je pak izjavio da će kompanija biti zadovoljna ako će cijena kretati oko 55 dolara po barelu: povećali su, naime, svoju efikasnost i smanjili troškove tako da će moći realizirati visokokvalitetne projekte, ali uz maksimalnu investicijsku disciplinu. Sve to govori da bi naftna industrija, za koju se procjenjivalo da se nalazi pred kolapsom, ponovno mogla oživjeti te opet postati visoko profitabilna industrija.

Veliki izvoznici nafte sastat će se u Jeddahu u Saudijskoj Arabiji ovog vikenda kako bi provjerili poštivanje njihovog sporazuma o smanjenju proizvodnje. OPEC je, zajedno s ostalim proizvođačima nafte, uključujući i Rusiju, od siječnja 2017. smanjio proizvodnju kako bi stabilizirao cijene i povećao vrijednost dionica naftnih kompanija. Očekuje se da će se razgovarati o budućnosti ovog sporazuma, no tu neće biti problema. Svi su, naime, za to da se produži trajanje sporazuma budući da on unatoč smanjenoj proizvodnji, osigurava stalno povećanje prihoda.

Saudijci pomažu Rusima da prebrode sankcije

Predsjednik Upravnog odbora Gazproma Alexey Miller održao je radne sastanke u Saudijskoj Arabiji s ministrom energetike Khalidom al-Falihom i predsjednikom i izvršnim direktorom Armaca Aydom Nasserom. Dogovoreno je osnivanje zajedničkog odbora koji će kontinuirano pratiti kako se odvija suradnja između dvije države u proizvodnji nafte i plina. U listopadu 2017. Aramco i Gazprom potpisali su sporazum o suradnje u plinskoj industriji, posebice oko istraživanja, proizvodnje, prijenosa i skladištenja prirodnog plina sve do LNG projekata.

Ruska kompanija NOVATEK objavila je da namjerava brzo povećati proizvodnju LNG-a plina za što su joj potrebni i međunarodni partneri. Stoga je Moskva pozdravila interes tako globalno važne tvrtke kao što je Aramco da surađuje s kompanijom NOVATEK na svjetskim tržištima plina.

Taj sporazum još je jedan dokaz krajnje kompliciranih i posve nepredvidivih odnosa na međunarodnoj sceni. Dok SAD žele ekonomski i politički dotući Rusiju, njen najvažniji i najodaniji saveznik na Bliskom Istoku, pruža Moskvi ruku spasa te tako istodobno ugrožava američke ambicije da zatrpaju europsko tržište svojim viškovim LNG plina.