DIP je utvrdio da je Bandić uzimao novac iz zagrebačkog proračuna za svoju kampanju. I, što sad?

Državno izborno povjerenstvo obavijestit će, odgovorili su nam, DORH

28.03.2018., Kavana Korzo, Zagreb - Gradonacelnik Grada Zagreba Milan Bandic i ministar drzavne imovine Goran Maric potpisali su Ugovor o zamjeni nekretnina izmedju Grada Zagreba i Republike Hrvatske. 
Zamjenom nekretnina Grad Zagreb, medju ostalim, stjece u vlasnistvo prostor nekadasnje kavane Korzo, cime se ostvaruju uvjeti za njenu revitalizaciju, kao jednog od povijesno i tradicijski znacajnih toponima u sredistu grada.  
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Plakatima kojima je Zagreb bio obljepljen uoči izbora za Europski parlament, a na kojima se građanima objašnjavalo zašto je dobro živjeti u glavnom gradu, stranka zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića ogriješila se o zakon, utvrdilo je Državno izborno povjerenstvo. Prema priopćenju DIP-a, povrijeđena je odredba Zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma jer su, smatraju u DIP-u, suprotno zakonskoj zabrani korištena „sredstva proračuna jedinice samouprave za izbornu promidžbu”.

DIP je od Grada tražio očitovanje o tim plakatima na kojima je bio logo grada Zagreb, kao i podatke o glasilu koje se dijelilo građanima u vrijeme kampanje. Grad je DIP-u objašnjavao da su gradska tijela dužna „informirati javnost o poslovima iz svoga djelokruga”, kao i da, osobito uoči Dana Grada Zagreba, gradska uprava i gradonačelnik građane informira o svojim uspjesima i projektima preko promidžbenih spotova, plakata, press-konferencija…

Nesrazmjer u broju plakata

„Njihovo vremensko preklapanje s izborima za Europski parlament ili s bilo kojim drugima ne bi trebalo stvarati prijepor jer se ne mogu dovesti u vezu”, tvrdili su, prema izvješću DIP-a, iz gradske uprave. No, DIP je utvrdio da postoje nesrazmjer u broju plakata zadnjih godina.

Uoči svibanjskih EU izbora bilo ih je 175. Prošle godine svega 20. Godinu prije 60 plakata na jumbo panoima i 18 u osvijetljenim reklamnim vitrinama. I tako dalje.

„Za primijetiti je da se u ovoj godini, u vrijeme izborne promidžbe na izborima članova u Europski parlament, Grad Zagreb oglašavao osjetno većim brojem plakata nego što je to redovito činio u ranijim godinama”, utvrdili su u DIP-u. I poruke su, kažu, bile šire nego prošlih godina jer se s plakata, primjerice, poručivalo da je Zagreb „jedini grad s pozitivnim prirodnim prirastom u Hrvatskoj”.

Kazna od sto tisuća kuna

Plakati su, uz to, bili i u drugim mjestima, recimo u Velikoj Gorici. Zato je DIP zaključio da nije bila riječ o redovitom informiranju Zagrepčana o aktivnostima gradske uprave, nego o prikrivenoj izbornoj promidžbi.

Državno izborno povjerenstvo nije odredilo sankciju u ovom slučaju jer, kažu, nisu ovlašteni za tu vrstu povrede. No, u odgovoru na upit Telegrama, najavili su da će “o navednoj povredi dostaviti obavijest Općinskom državnom odvjetništvu u Zagrebu”. To će tijelo dalje odlučivati kako će postupiti s informacijom koju im je dostavio DIP. Opcija je pokretanje prekršajnog postupka. Prema navodima DIP-a, za ovaj prekršaj na koji su upozorili, propisane su novčane kazne koje se mogu kretati do sto tisuća kuna.

Kazna za SDP

DIP je objavio kako je kažnjen i SDP, s 86 tisuća kuna, zbog toga što je tijekom predizborne kampanje za EU izbore njihov kandidat Gordan Maras kao saborski zastupnik isticao izborni slogan na vlastitom laptopu u Hrvatskom saboru, stoji u odluci Državnog izbornog povjerenstva (DIP).

Nakon provedbe nadzora financiranja izborne promidžbe, DIP je utvrdio da je SDP-ov kandidat na EU izborima Gordan Maras u predizbornoj kampanji isticao svoj izborni slogan tijekom sjednica Hrvatskoga sabora. “Socijaldemokratskoj partiji Hrvatske – SDP izriče se administrativna sankcija gubitka naknade troškova izborne promidžbe u iznosu od 86.000.00 kuna koliko iznosi naknada za jedno osvojeno mjesto u Europskom parlamentu”, navodi se u odluci DIP-a.

Ignorirao upozorenje DIP-a

Maras je od 10. do 26. travnja na svom prijenosnom računalu u sabornici lijepio različite promidžbene izborne poruke, poput “Biraj Marasa” ili “Glasaj za 007”. Njihovim isticanjem, odlučio je DIP, Maras je prekršio Zakon o financiranju predizborne promidžbe jer je za izbornu promidžbu koristio uredsku prostoriju državnog tijela, odnosno službenu prostoriju u kojoj se održavaju sjednice Hrvatskoga sabora.

U odluci se navodi i kako je DIP u mišljenju od 10. travnja ocijenio kako je takvo ponašanje protivno zakonu, te je pozvalo Marasa da se ispriča i prekine s isticanjem slogana. “I nakon dostave navedene obavijesti SDP-u Maras je pokazao izuzetnu upornost u kršenju zakona, a što je vidljivo iz snimki sjednica Hrvatskoga sabora”, navode iz DIP-a.

Smanjili predviđenu kaznu

DIP je odredio da će visina sankcije, umjesto mogućih 344 tisuće kuna, biti u visini naknade za jedno osvojeno mjesto na izborima, odnosno 86 tisuća. Iako je zakonski propisano da sankcija bude potpuni gubitak naknade troškova izborne promidžbe, u DIP-u su je smanjili jer kazna ne bi bila razmjerna počinjenoj povredi zakona.

“Vodeći računa da je samo jedan kandidat na kandidacijskoj listi SDP-a postupio suprotno Zakonu o financiranju, povjerenstvo smatra da je administrativna sankcija uskraćivanja naknade troškova izborne promidžbe koja pripada za jedno od osvojena četiri mjesta u Europskom parlamentu primjerena težini povrede i načinu na koji je ona počinjena”, navode u odluci.