Sjeverna Koreja ponovno prijeti da će uništiti svijet, a ovo je 6 stvari koje morate o tome znati

Amerikanci u Južnoj Koreji izvode vojne vježbe što Kim Jong Unu nikako ne paše

This undated picture released from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on February 27, 2016 shows North Korean leader Kim Jong-Un inspecting the test-fire of a newly developed anti-tank guided weapon at an undisclosed location.  North Korea on February 27 boasted of a newly developed anti-tank weapon that its leader said was so powerful it could turn the most heavily armoured enemy tanks into "boiled pumpkin".      REPUBLIC OF KOREA OUT     AFP PHOTO / KCNA via KNS 
 ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS  
 THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP.      / AFP / KCNA / KNS
FOTO: AFP

Sjeverna Koreja poprilično se naljutila nakon vojnih vježbi koje su Amerikanci nedavno izvodili u Južnoj Koreji. Služeni Pyongyang zaprijetio je svojim južnim susjedima da će Južnu Koreju i njezine saveznike uskoro pretvoriti u more vatre.

Dobro, Kim Jong Un i njegov režim vole se hvaliti lansiranjem raketa i prijetiti cijelom svijetu uništenjem. No, postavlja se pitanje treba li nove prijetnje shvatiti ozbiljno. Ipak su čak i u zaluđenoj sjevernokorejskoj metropoli svjesni da Južna Koreja raspolaže mnogo naprednijim ratnom tehnologijom od Sjeverene Koreje, a usto je još i saveznica SAD-a – zemlje o čijem naoružanju Sjeverna Koreja može samo sanjati.

U nastavku vam donosimo sve što morate znati o prirodi sukoba koji posljednjih sedamdesetak godina razdire korejski poluotok.

1. Kako je sve počelo

Na kraju II. svjetskog rata korejski poluotok podijeljen je između komunističkih sila (Rusija i Kina) i kapitalističkih Sjedinjenih Američkih Država. Premda je ta podjela trebala biti tek privremeno rješenje, ona se na snazi zadržala sedamdesetak godina.

Sjeverna Koreja bila je prvih trideset godina ekonomski razvijenija od Južne Koreje, ali kako se Južna Koreja uslijed procesa industrijalizacije počela ubrzano razvijati je Sjeverna Koreja promijenila priču. Pyongyang počeo se, naime, prikazivati kao moralno superiorniji Seulu i inzistirati na tome da nakon ujedinjenja dvije Koreje sjevernokorejski način života postane općeprihvaćen.

Kimov režim oslanja se na činjenicu da sjeverenokorejski narod već sedamdeset godina ima osjećaj da živi pod opsadnim stanjem. Pridoda li se tome još i činjenica da službeni Pyongyang narod pokušava ujediniti huškajući ga protiv imprerijalističkih agresora, onda se dobiva formula zahvaljujući kojoj se jedina komunistička dinastija na svijetu i dalje održava na vlasti.

Naravno da sankcije koje SAD, Južna Koreja, Europska Unija i Ujedinjeni narodi nameću Sjevernoj Koreji Sjevernokorejce samo stalno iznova podsjećaju na stvarnost prijetnji koje im njihov diktator plasira na svakodnevnoj razini kako bih ih i dalje zadržao u šaci.

2. Uzroci recentnih prijetnji

Postoje dva razloga zbog kojih je Sjeverna Koreja u posljednje vrijeme dodatno zaoštrila diskurs. S jedne strane su tu teške sankcije koje su joj nametnuli Ujedinjeni narodi, a kojih se drži čak i Kina, a s druge vojne vježbe Amerikanaca koje Sjevernokorejci oduvijek tumače kao uvod u invaziju.

“Južna Koreja zajedno sa svojim susjedima nad Sjevernom Korejom trenutačno vrši jak pritisak”, rekao je Cheong Seong-chan sa Sejong instituta. “Čak je i Kina pojačala svoje saknkcije protiv Sjeverne Koreje.”

3. Postoji li stvarna prijetnja

Zasad ne postoji dokaz koji bi potvrdio istinitost sjevernokorejskih prijetnji. Jedina vrijednost nuklearnog oružja koje Sjeverna Koreja navodno posjeduje je ta da se njime može prijetiti.

No, američki stručnji upozoravaju da je ipak moguće da su Sjevernokorejci u međuvremenu osuvremenili i dodatno razvili svoj arsenal oružja s obzirom na to da već desetljećima ulažu enormne napore u razvijanje nuklearnog oružja.

Tome u prilog ide i stajalište južnokorejskih stručnjaka za Sjevernu Koreju sa Sveučilišta u Seulu koji poručuju i kako bi bilo glupo ishitreno odbaciti sjevernokorejske prijetnje jer se već i ranije dokazalo da Sjeverna Koreja jest u stanju proizvoditi radioaktivni uran, iako je svijet njihove trdnje ismijavao.

4. Napadan nuklearnim oružjem malo vjerojatan

Ali to što Sjeverna Koreja raspolaže radioaktivnim oružjem i dalje ne znači da će ga koristiti u bliskoj budućnosti. Naravno da bi se koristila njime da se obistine njezini strahovi o invaziji imeprijalista, ali čak su i u Pyongyangu svjesni razorne moći američke vojske.

Pa ipak, promijenile su se stvari koje ukazuju na to da bi te prijetnje ipak trebalo shvatiti nešto ozbiljnije. Sjeverna Koreja dosad je, naime, svoje nuklearno oružje nazivala zastrašujućom silom dok ga sad o njemu govori u kontekstu preventivnog napada. No, stručnjaci još uvijek ne znaju radi li se o stvarnoj promjeni retorike ili tek slučajno otkrivenoj riječi koju južnokorejski novinari u posljednje vrijeme koriste.

5. Novi načini ratovanja

Zanimljivo je da u zemlji koja jedva raspolaže strujom postoje računalni stručnjaci koje globalna zajednica smatra prilično velikom prijetnjom.

“Sjeverna koreja mogla bi Južnu Koreju napasti preko interneta. Moglo bi se ponoviti ono što se dogodilo prošle godine kad je zbog hakerskog napada sa sjevera zaustavljen ekonomski rast Južne Koreje”, kaže stručnjak sa Sveučilišta u Seulu.

6. Zasad nema straha od nuklearnog rata

Čak i uz retoriku kojom Sjeverna Koreja u posljednje vrijeme bombardira svijet nema stvarnih razloga za strah. Ne postoje nikakvi dokazi o mobilizaciji sjevernokorejskih trupa, nema novih objava rata niti je situacija između Sjeverne i Južne Koreje napeta poput one prošlog ljeta kad se stvarno mislilo do bi moglo doći do oružanog sukoba.

Štoviše, čini se da se sjevernokorejski mediji u ovom trenutku najviše bave ekonomskim temama koje se tiču njihovog gospodarstva i praćenjem priprema za Kongres Radničke partije koji će biti u svibnju.

Vjerojatno ćemo do tada svjedočiti zaoštrenoj retorici Sjeverne Koreje, a istovremeno bi trebale završiti i američke vojne vježebe u Južnoj Koreju, no nakon toga bi se stvari trebale opet normalizirati, a njihove prijetnje postati nešto manje globalne.