Škoro je dao još jedan intervju, skrećemo pažnju na stavove o abortusu, Za dom spremni i SDSS-u

Izvukli smo najupečatljivije odgovore Slobodnoj Dalmaciji

FOTO: Telegram ilustracija

Predsjednički kandidat Miroslav Škoro dao je intervju za Slobodnu Dalmaciju u kojem objašnjava svoju politiku, napada sadašnju Vladu i obećaje puno. Između ostalog poručuje da je “predsjednik danas sveden na osobu bez političke odgovornosti, dodjeljuje odličja i pomilovanja. Mene takva funkcija ne zanima”, govori za Slobodnu.

Škoro se u poduljem intervjuu dotiče i svog pokojnog dide, Rimca, Modrića… “Ušao sam u ovo jer sam duboko uvjeren da boljom organizacijom, odgovornim ponašanjem, boljom sinergijom znanosti i gospodarstva možemo napraviti od ove naše Hrvatske čudo. Pa mi imamo Rimca, nema ga Rusija. Mi imamo Luku Modrića. Mi imamo dišpet o kojem je govorio moj pokojni dida”, priča Škoro koji usput koaliciju sa SDSS-om naziva etnobiznisom, objašnjava zašto je ZDS prihvatljiv i na primjeru abortusa objašnjava zašto misli da bi kao predsjednik trebao imati pravo predlaganja ustavnih sudaca.

1. Želi pljunuti u ruke, ne ‘statirati u kukuruzu’

Ako dođe na vlast, Miroslav Škoro kaže da će popraviti ono što su vladajući uništili i degradirali. Precizirao je da pod time misli prvenstveno na funkciju predsjednika države, koja je uništena, degradirana i estradizirana.

“Sve što su mogli uzeti toj funkciji, uzeli su. Predsjednik je danas sveden na osobu bez političke odgovornosti, dodjeljuje odličja i pomilovanja. Mene takva funkcija ne zanima. Instituciji predsjednika želim vratiti dostojanstvo i učiniti ju djelotvornijom. Želim kao predsjednik biti prije svega koristan. Zasukati rukave, pljunuti u šake i raditi. Ne želim samo statirati u kukuruzu”, kaže za Slobodnu.

2. O žrtvama u Bleiburg i Jasenovcu

“Ja ne sudim žrtvama. Moj suradnik i prijatelj Stipo Mlinarić Ćipe hrvatski je branitelj s Trpinjske ceste, pripadnik Turbo voda Blage Zadre. On uvijek kaže da je neprijatelj neprijatelj sve dok traju borbe, a da je neprijatelj koji pogine samo žrtva. I da se prema njemu treba odnositi s dignitetom.
Žalosno je to što je kod nas nakon Drugoga svjetskog rata ubijen podjednak broj ljudi kao i tijekom rata. Hrvatska, nažalost, nije s tim raščistila, a mnoge žrtve totalitarnog komunističkog režima još uvijek nisu identificirane ni propisno pokopane…”

3. O NDH i Za dom spremni

Na pitanje je li NDH bila fašistička država odgovara: “Povijesne činjenice kažu da je bila. Ali nije bila samo to. Pitaju me često što mislim o pozdravu ‘Za dom spremni’. Točno je da se taj pozdrav koristio u NDH. Jednako se tako kao platežno sredstvo koristila kuna, a kao državna himna izvodila ‘Lijepa naša domovino’. Točno je i to da je u Domovinskom ratu postojala postrojba HOS-a kojoj je pozdrav bio ‘Za dom spremni’, da je tu insigniju na svojoj ruci nosio i moj kum dok je branio demokratsku Hrvatsku. To su različiti povijesni konteksti, što je, uostalom, na neki način priznao i Ivica Račan kad je dopustio legalizaciju HOS-ovih insignija.”

4. O štipanju Plenkovića za stražnjicu

Novinar je Škoru pitao o njegovoj izjavi da je Plenković izdao Tuđmanove ideale. “Prvog hrvatskog predsjednika nitko nije smio uštipnuti za stražnjicu. Moraš držati do sebe i dužnosti koju obnašaš jer predstavljaš državu. On i ekipa oko njega predstavljaju samo sebe i grade sebi karijere preko leđa Hrvatske. Plenković nikad nije do kraja shvatio da država nije ministarstvo vanjskih poslova. Da nije samo važno govoriti četiri-pet jezika i znati komunicirati s ljudima iz inozemstva. Država je puno više od toga, a život izvan inkubatora puno je drukčiji od onoga unutra. Morate provoditi vrijeme s narodom da biste ga razumjeli. On bi možda i bio dobar ministar vanjskih poslova, ali je jako loš premijer.”

5. Koalicija s SDSS-om je etnobiznis

Na pitanje smeta li mu Plenkovićeva koalicija sa SDSS-om odgovara: “Meni smeta etnobiznis. Smatram da u demokraciji nitko ni na koji način ne bi smio biti privilegiran ni diskriminiran. Pupovac hrvatske državljane dijeli na ‘naše’ i ‘njihove’. To je recidiv velikosrpske agresije.

Na pitanje bi li Tuđman zabranio SDSS odgovara: “Mogu govoriti samo u svoje ime i ostajem pri onome što sam rekao. Da se zadovolje zakonske pretpostavke za zabranu, ne samo SDSS-a nego bilo koje stranke, ne bih se libio kao predsjednik pokrenuti to pitanje. To je stvar odlučnosti i odgovornosti. Odluku o zabrani na kraju donosi Ustavni sud. Pupovac je svojim izjavama destabilizirao ustavnopravni poredak. Nedopustivo je u 21. stoljeću Hrvatima konstantno na nos nabijati prošlost i stavljati nas u kontekst fašizma. Dokle to? Pa upravo su Hrvati pobijedili posljednji fašizam u Europi – velikosrpski fašizam.”

6. O abortusu

Na pitanje Slobodne bi li podržao zabranu pobačaja odgovara: “To pitanje nije u ingerenciji predsjednika države, ali ja ću uvijek podržavati život. Tako sam odgojen, to su moje vrijednosti. Koliko sam upućen, Ustavni sud donio je odluku prema kojoj bi zabrana bila protuustavna i to će se pitanje očito morati rješavati na relaciji Sabor – Ustavni sud. Tu dolazimo do problema jer pitanje je koliko je ovaj sastav Ustavnog suda uopće kompetentan donositi takve odluke. Zato za predsjednika države tražim pravo predlaganja ustavnih sudaca koje potom bira Sabor. Ovako kao dosad, besramnom političkom trgovinom i zbrinjavanjem rashodovanih političkih kadrova, ne može se izabrati ustavne suce u koje će hrvatsko društvo imati povjerenja.”