Snimka razgovora ruskih vojnika dokaz je njihovih zločina u Buči. Objavljena je da otvori oči Putinovim fanaticima

Njemačka obavještajna služba objavila je razgovore ruskih vojnika u Ukrajini

FOTO: AFP

Njemačka vanjska obavještajna služba, Bundesnachrichtendienst (BND), obavijestila je u srijedu članove Bundestaga, njemačkog parlamenta, da su prisluškivanjem komunikacije između ruskih postrojbi u Ukrajini prikupljeni nepobitni dokazi kako su upravo ruski vojnici počinili jezive zločine u gradu Buči.

U jednom od presretnutih razgovora ruski je vojnik kazao drugome kako je upravo ustrijelilo osobu na biciklu. Taj opis se u potpunosti podudara s fotografijom mrtvog tijela muškarca koje leži pored bicikla. Ta zastrašujuća fotografija zaprepastila je svjetsku javnost. U drugom snimljenom razgovoru čuje se glas, očito zapovjednika, kako naređuje: “Prvo ispitujete vojnike, a potom ih upucajte.”

Ruska vlada opovrgava optužbe

Čim su objavljene fotografije masovne grobnice u Buči te tijela nekoliko desetaka mrtvih civila, koja su ostala ležati na ulicama, ruska vlada pokušala je opovrgnuti optužbe da su njeni vojnici izvršili masakr. Među ostalim, tvrdili su da su to počinili ukrajinski vojnici, potom da su oni iznijeli mrtva tijela na ulice i fotografirali ih.

Međutim, na fotografijama se jasno vidi da su neke od žrtava bile vezane i potom likvidirane, a na drugima su se jasno vidjeli tragovi mučenja. Strani novinari koji su posjetili Buču nakon povlačenja ruske vojske, u razgovorima s građanima saznali su da su na početku u grad ušle ruske trupe koje su bili sastavljene od vrlo mladih vojnika. No, kada su ih zamijenile druge postrojbe, za koje svjedoci tvrde da su bili Čečeni, počela je likvidacija civila.

Ubijanje civila kao nešto uobičajeno

Njihova svjedočenja podudaraju se s transkriptima koje je pripremio BND, iz kojih je razvidno da su upravo pripadnici zločinačke jedinice Wagner počinili te zločine, objavio je tjednik Der Spiegel. A ta je skupina poznata po tomu što je na sličan način djelovala u Siriji, nemilice ubijajući civile.

Prikupljeni dokazi potvrđuju da nisu u pitanju pojedinačni zločini ili postupci vojnika koji su izmakli kontroli, već da su oni dio sustavno razrađenog plana likvidiranja civila u svrhu odmazde i zastrašivanja. To potvrđuje audiozapis koji pokazuje da su ruski vojnici govorili o ubojstvima civila kao nečemu što je uobičajeno tijekom njihova djelovanja.

I još nešto jednako važno: snimke potvrđuju da su se takvi zločini događali i drugdje, primjerice, oko Mariupolja, grada na jugu Ukrajine koji je opsjedala ruska vojska.

Neobično brzo otkrivanje obavještajnih podataka

Vrlo je zanimljivo i to što je BND odlučio u javnost pustiti snimke razgovora ruskih vojnika. Nekada su tako prikupljene obavještajne informacije bili označene kao strogo povjerljive i bile su namijenjene isključivo najvišim vojnim i državnim dužnosnicima. Smatralo se, naime, da bi se objavljivanjem takvih otkrića moglo otkriti izvore i metode prikupljanja informacija te tako potencijalno ugroziti živote špijuna.

No, nakon ruske agresije na Ukrajinu došlo je do preokreta u pristupu obavještajnih službi upotrebi takvih informacija. SAD je, primjerice, neobično brzo deklasificirao obavještajne podatke koji su upozoravali da će predsjednik Vladimir Putin napasti Ukrajinu. Time je SAD pokušao uvjeriti Ukrajince i svoje saveznike da je Kremlj odlučio napasti Ukrajinu te da mirovnim pregovorima sa zapadnim političarima zapravo završava “prvu fazu” svoje takozvane specijalne vojne operacije. “Imali smo skup informacija koje su nam omogućile da to otkrijemo”, rekao je visoki američki obavještajni dužnosnik.

SAD je podijelio i informaciju o nagomilavanju ruske vojske na granici Ukrajine, kao i svoju procjenu da se Putin sprema za napad, sa svim savezničkim obavještajnim službama, pa i s hrvatskom Sigurnosno obavještajnom agencijom. To je pomoglo ojačati potporu sankcijama i uvjeriti skeptične saveznike, poput Francuske i Njemačke, u Putinove namjere.

Otvaranje očiju moskovskoj eliti i građanima

Otkrića su dio šire strategije, koja je bila na snazi ​​od početka rata, za skidanje tajnosti informacija o ruskim planovima širenja dezinformacija i lažni vijesti. Jedan američki obavještajac objasnio je da je objavljivanje najtajnijih informacija imalo za cilj povećati šanse da moskovska elita i ruski građani dobiju točniju sliku situacije u Ukrajini.

Jeremy Fleming, šef britanske špijunske agencije GCHQ, objavio je kako ruski vojnici u Ukrajini odbijaju izvršavati zapovijedi, da sabotiraju pa i preprodaju vlastitu opremu, što dokazuje dramatičan pad njihova morala. Američke obavještajne službe podijelile su pak s javnošću informacije kako se suradnici Vladimira Putina ne usuđuju pred njim govoriti o razmjerima gubitaka i neuspjeha ruske vojske.

Većina procjena ruskih operacija bila je točna

Istodobno, obavještajni podaci dokazuju da je povlačenje ruske vojske iz Kijeva veliki poraz Putina, a ne strateški zaokret, što slabi pregovaračku poziciju Moskve u mirovnim pregovorima s Ukrajinom. “Budući da činimo sve što je moguće da ojačamo Ukrajince u pregovorima, to će im pomoći da bolje razumiju koje informacije dolaze do Putina, a koje ne”, objasnio je jedan američki dužnosnik te potvrdio da je SAD ohrabrila činjenica da je većina njihovih procjena ruskih operacija u Ukrajini bila točna, za razliku od nedavnih obavještajnih neuspjeha u Afganistanu.

Njemačka obavještajna služba vjerojatno je objavila razgovore ruskih trupa prateći istu logiku kojom su se vodili Amerikanci i Britanci kada su puštali informacije dobivene na sličan način. Lako je zaključiti kako je BND usvojio tu strategiju kako bi svjetsku javnost dodatno mobilizirao protiv agresije, a ruskim građanima, izluđenim Putinovom propagandom, rasvijetlio zločine njihovih vojnika.