Španjolska uvodi porez na opuške, njime planira svake godine zgrtati milijardu eura

Pojavila se i ideja o povratnoj naknadi, ali nije prošla

13 January 2022, Hamburg: Cigarette butts lying on a playground. The CDU in Hamburg is calling for tougher action against butts in playgrounds. Photo: Marcus Brandt/dpa (Photo by MARCUS BRANDT / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Photo by MARCUS BRANDT / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP / Ilustracija

Španjolska je donijela novi zakon prema kojem će proizvođači cigareta morati platiti čišćenje milijuna opušaka koje ljudi svake godine odbacuju posvuda. Novi je to ekološki propis koji na snagu stupa u petak, a dio je paketa mjera kojim se pokušava smanjiti količina otpada i potaknuti recikliranje.

Zakon uključuje i zabranu jednokratnog pribora i tanjura, plastičnih štapića za uši, čaša i slamki. Njime će se smanjiti i količina hrane pakirane u plastiku. Zakon je u skladu s direktivom EU kojom se ograničava korištenje jednokratne plastike i čiji je cilj natjerati zagađivače okoliša da počiste svoj nered.

Proizvođači cigareta će biti odgovorni i za educiranje javnosti o bacanju opušaka u javnosti. No, nije jasno kako će čišćenje opušaka biti riješeno kao ni koliko će točno koštati, javlja Guardian.

Sve bi moglo koštati do milijarde eura

Jedna katalonska studija procijenila je kako bi sve moglo stajati od 12 do 21 eura po građaninu godišnje, što ukupno znači oko milijardu eura. Ranije je vlada Katalonije predložila uvođenje povratne naknade za svaki opušak, koja bi iznosila 20 centi po komadu, a što bi povisilo cijenu kutije cigareta za četiri eura. No, taj prijedlog nije prošao.

Pretpostavlja se da će proizvođači cigareta trošak u konačnici prebaciti na potrošače. To će, vjeruje se, biti još jedan poticaj da se prestane s pušenjem. Prema zadnjim statistikama oko 22 posto Španjolaca su pušači. EU prosjek je 18,4 posto.

Opušci cigareta su među vrstama otpada kojima je najduže potrebno da se razgradi, do 10 godina. Jedan su od najčešćih oblika zagađenja mora i oceana, više nego plastične vreće i boce. Procjenjuje se da ih je u oceanima pet milijardi komada, a španjolska je proteklih godina na svojih 500 najpopularnijih plaža zabranila pušenje.