Splitski znanstvenici kod Trogira naletjeli na spektakl od meduze; najveći primjerak koji su dosad vidjeli

Stručnjaci Instituta za oceanografiju i ribarstvo snimili su je u Marinskom zaljevu

FOTO: Institut za oceanografiju i ribarstvo/Ante Žuljević

Znanstvenici splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Marinskom su se zaljevu prije dva dana susreli s meduzom iz roda Chrysaora. Riječ je o primjerku, kako su rekli za Morski.hr, veličine kakvu u našim vodama nikad nisu vidjeli.

Chrysaora hysoscella, poznata kao kompas meduza, vrsta je koja inače živi u obalnim vodama Atlantskog oceana i Sredozemnog mora. Pojavljuje se i u blizini obala Ujedinjenog Kraljevstva, Irske i Turske, no posljednjih godina je sve češći stanovnik i Jadrana, piše Morski.hr.

Obitava pod površinom na dubinama i do deset metara gdje lebdi i povremeno pliva. S obzirom na to da u prosjeku naraste do 20 cm duljine i do 6 cm promjera klobuka, prije dva dana viđen primjerak iznenadio je naše znanstvenike.

Marinski zaljev, 09. listopada 2021., prilikom istraživanja naselja posidonije susreli smo meduzu iz roda Chrysaora. Ali ovako veliki primjerak nikad nismo vidjeli!

Posted by Institut za oceanografiju i ribarstvo on Sunday, October 10, 2021

Opasna vrsta

Kompas meduza u moru se “orijentira i održava ravnotežu uz pomoć senzorskih stanica nazvanih statocisti a pigmentirane mrlje omogućavaju joj percepciju promjene svjetlosti”, objašnjavaju stručnjaci. Hrane se zooplanktonom, a prirodni neprijatelj su joj morske kornjače i riba Mola Mola – Veliki bucanj.

Iz Centra za invazivne vrste upozoravaju da se ovoj vrsti nije dobro približavati te da je svakako potrebno izbjegavati dodir, jer on može izazvati opekline. U slučaju doticaja, opečeno mjesto treba što prije isprati morskom vodom kako bi odstranili lovke. Važno je znati da se opečeno mjesto ne smije trljati niti ispirati slatkom vodom ili alkoholom, a preporučuje se oblaganje octom ili limunovim sokom kako bi se spriječilo pucanje zaostalih žarnih čahura.