Stigla je potencijalno važna presuda, sud je prvi put potvrdio da doktori državnih bolnica slobodno smiju raditi i privatno

Poznati kirurg Mislav Gurić dobio je presudu protiv KBC-a Zagreb

FOTO: estetica.hr

Jedan od najpoznatijih hrvatskih otorinolaringologa i estetskih kirurga, profesor doktor Mislav Gjurić, svoje pravo da uz redovan rad u Kliničkom bolničkom centru Zagreb radi i u privatnoj klinici, morao je posljednjih nekoliko mjeseci braniti na sudu. Nevoljko nam potvrđuje da je slučaj riješen u njegovu korist, iako je dobio važnu presudu za sebe i kolege koji se nalaze u istoj situaciji.

Presudu je ovih dana donio Općinski radni sud u Zagrebu. Sudska je to odluka koja bi, ukoliko postane pravomoćna, mogla postati presedan, a za sada je, kako doznajemo, prvi takav sudski rasplet.

Još dvojica Gjurićevih kolega, prema informacijama Telegrama, našli su se u sličnoj situaciji, no za sada je samo on dobio ovu nepravomoćnu presudu. Slučaj je tim zanimljiviji ako se zna da 40 posto bolničkih specijalista, njih gotovo dvije tisuće, koristi tijekom godine pravo na rad u privatnim klinikama i poliklinikama. Sada je sve regulirano vrlo preciznim pravilima koja su na snagu stupila početkom svibnja prošle godine.

Inspekcija u privatnoj klinici doktora Gjurića

Doktor Gjurić je bez dozvole da radi u privatnoj poliklinici ostao 9. veljače ove godine i to nakon prijave zdravstvene inspekcije iz lipnja 2016., dakle nedugo nakon izmjene Pravilnika.

Baš nekako u to vrijeme, 19. svibnja 2016., od KBC-a Zagreb tražio je novo odobrenje za dopunski rad. Dok ga je čekao, u Polikliniku Sinteza stiže zdravstvena inspekcija. Inspektori su poslovanje i potrebnu dokumentaciju provjeravali dva dana – 31. svibnja i 1. lipnja. Utvrđuju na kraju da Gjurić nema odobrenje i protiv njega podnose prekršajnu prijavu.

Svega nekoliko dana kasnije, 14. lipnja 2016. KBC Zagreb izdaje mu suglasnost za dopunski rad. Formalno, riječ je o odobrenju za sklapanje poslova za svoj račun iz zdravstvene djelatnosti poslodavca. Njome je doktoru Gjuriću bilo dozvoljeno da u Poliklinici Sinteza u idućih godinu dana, dakle do sredine lipnja ove godine, radi najviše osam sati tjedno.

Ipak prekršajni postupak na sudu u Zagrebu

Ta odluka bila je utemeljena na Pravilniku o mjerilima za davanje odobrenja zdravstvenom radniku za sklapanje poslova iz djelatnosti poslodavca, kako se službeno zove dokument iz svibnja prošle godine. Iako je u međuvremenu dobio potrebnu suglasnost, protiv doktora Gjurića pokrenut je prekršajni postupak.

Zdravstvena inspekcija prijavila ga je za dopunski rad bez odobrenja. Radilo se o težoj povredi obveze iz radnog odnosa te kršenju ugovora o radu. Prekršajni sud utvrdio je da doktor Gjurić doista nije imao odobrenje za rad u privatnoj klinici, no prijavu inspekcije je odbacio ocijenivši da se radilo o tzv. beznačajnom prekršaju.

“Stupanj ugrožavanja društvenih vrijednosti bio je neznatan, pa je zato zaključeno da prekršaja i nije bilo”, navedeno je u oslobađajućoj presudi Prekršajnog suda u Zagrebu koji se, donoseći ju, pozvao na Članak 24.a Prekršajnog zakona.

Nakon više od pola godine KBC ukida odobrenje

Bez obzira što mu nikakva prekršajna odgovornost na sudu nije utvrđena, doktoru Gjuriću početkom veljače stiže opoziv odobrenja za privatni rad. Tada upozorava poslodavca da nije prekršajno kažnjen, a nakon što ne dobiva odgovor odlučuje potražiti sudsku zaštitu. Slučaj je stigao na Općinski radni sud u Zagrebu.

Tijekom procesa detaljno je analizirana sva dokumentacija – raniji zahtjevi doktora Gjurića za odobravanjem rada u privatnoj klinici što ih je podnosio i tijekom 2014. i 2015., presuda Prekršajnog suda u Zagrebu, odluka o opozivu odobrenja, zahtjev za zaštitu prava, kao i sam Pravilnik. Sud je primijetio kako je KBC Zagreb, uskraćujući doktoru Gjuriću pravo na dopunski rad, svoju odluku obrazložio dopisom iz Ministarstva zdravstva što je zaprimljen 9. veljače ove godine. Radilo se o nalazu zdravstvene inspekcije još iz lipnja 2016.

Očito bez provjeravanja ishoda u međuvremenu provedenog prekršajnog postupka, KBC Zagreb promptno uskraćuje doktoru Gjuriću dopunski rad, a tek tijekom ovog sudskog procesa priznaje kako presudu Prekršajnog suda u Zagrebu, koja je postala pravomoćna 20. siječnja ove godine, dakle prije nego što je stigla obavijest zdravstvene inspekcije, nikada nisu ni zaprimili. Bez obzira na to donijeli su odluku u kojoj tumače da je Gjurić radio u privatnoj klinici bez odobrenja.

Što stoji u presudi Općinskog radnog suda?

Zanemaruju i činjenicu da je 19. svibnja 2016. ovaj poznati otorinolaringolog podnio zahtjev za izdavanjem tog odobrenja, kao i da Pravilnik daje ravnatelju rok do 30 dana da o njemu odluči. U Gjurićevom slučaju u tom roku je i odlučio.

Osim toga, u odluci što ju je doktor Gjurić osporavao na sudu, KBC Zagreb je citirao dio Pravilnika, koji propisuje da poslodavac ne smije odobrenje za dopunski rad dvije godine izdati liječniku kojem je odobrenje bilo uskraćeno ili koji nije podnio uredan zahtjev.

No, kako ni to u ovom slučaju nije bilo točno, jer je Gjurić ranijih godina uredno dobivao odobrenja, odluku KBC-a Općinski radni sud u Zagrebu proglasio je nezakonitom.