Što je Bozanić zapravo napravio? Vratio je ljubitelje NDH na krajnje margine, gdje im je i mjesto

Bozanićeva propovijed zatvorila je mogućnost rasprave o prevrednovanju Jasenovca, na bilo kojoj službenoj razini

FOTO: PIXSELL

Sad već čuvena propovijed zagrebačkog kardinala Josipa Bozanića, u kojoj je prošli tjedan osudio ustaški režim, doživjela je karakteristično dvojake reakcije. S jedne, lijevo liberalne pa i centrističke strane, ona je doživljena kao znak olakšanja, uz očekivane primjedbe da zagrebački nadbiskup nije otišao dovoljno daleko, te da nije bio posve eksplicitan u osudi NDH.

Radikalno desna strana hrvatskog političkog spektra, Bozanićevu propovijed pak prešućuje ili minimalizira tezom da kardinal nije rekao ništa novo, nego da se, zapravo, radi o kontinuitetu crkvenih kritika protiv određenih brutalnosti u NDH, kakve je, kritike, izricao još Alojzije Stepinac.
Tom se tvrdnjom želi ublažiti težina Bozanićevih riječi o NDH, kako bi se izbjegao zaključak da se Kaptol, napokon, naglašeno negativno izjasnio o karakteru ustaške države.

U akciju se, skandalozno, uključila i državna televizija

No, bez obzira na prigovore s lijevo liberalne strane da nije rečeno dovoljno, i prešućivanje i relativizaciju s radikalno desne strane, prošlotjedna propovijed Josipa Bozanića, održana u zagrebačkoj katedrali, uistinu ima revolucionarni karakter, osobito zbog okolnosti u kojima je održana. Naime, u Hrvatskoj već dugo godina tinja trend prevrednovanja povijesnog značaja NDH, kojoj mnogi čimbenici u našem političkom, crkvenom pa i kulturnom životu žele oduzeti zločinačke atribute.

Da nije tako, ne bi bilo ni svih ovih žalosnih rasprava o ustaškom pozdravu Za dom spremni, niti bi Thompson, danas na donekle implicitnoj, a nekad na posve eksplicitnoj afirmaciji ustaštva, postao netko bez koga se ne može dočekati vicešampionska nogometna reprezentacija. Prevrednovanje stvarnog povijesnog karaktera NDH posebno se razbuktalo zadnjih godina, i to na primjeru revalorizacije Jasenovca.

Pa se sve glasnije, i na svim mogućim mjestima uključujući, što je skandalozno, i državnu televiziju, može čuti kako Jasenovac nije bio nikakav koncentracijski, nego “radni” logor, gdje skoro nitko nije stradao. Prevrednovanjem značenja Jasenovca želi se, ustvari, stvoriti čvrsti temelj za konačno prevrednovanje NDH iz zločinačke države u tek zlosretnu državu s dobrim nacionalnim namjerama, koju su slomile tragične povijesne okolnosti.

Zahtjev da mi, Hrvati, ističemo strahote Jasenovca

U tom združenom i sve snažnijem naporu za prevrednovanje Jasenovca i NDH istaknutu ulogu igraju razni crkveni ljudi, uključujući pojedine biskupe. I sada, odjednom, zagrebački nadbiskup, kardinal Bozanić u katedrali kaže: “Stalno moramo isticati strahote Jasenovca”. Baš Jasenovca, za kojeg se, dakle, sve glasnije tvrdi kako je bio tek “radni” logor.

Zahtjevom da mi, Hrvati, ističemo strahote Jasenovca, kardinal Bozanić brutalno je začepio usta svima koji se zalažu za prevrednovanje Jasenovca, uključujući svoje kolege svećenike.
Kardinal Bozanić prekinuo je, s visokog formalnog mjesta, užasno opasan trend prevrednovanja Jasenovca, te zatražio da se o Jasenovcu govori kao o mjestu strahota, što je i jedino ispravno.

Utoliko Bozanićeva propovijed ima povijesnu važnost i revolucionarni karakter: ona je, naime, zatvorila mogućnost rasprave o prevrednovanju Jasenovca, na bilo kojoj službenoj razini, te je brojne endehazijske nostalgičare vratila na krajnje margine društvenog života, gdje im je prirodno mjesto.
Riječ je, svakako, o najznačajnijoj modernoj delegitimizaciji NDH u središnjem javnom životu Republike Hrvatske.