Što još preostaje Putinu? Ovo su izgledni scenariji za idućih nekoliko mjeseci

Institut za proučavanje rata izvukao je nekoliko mogućnosti

Institut za proučavanje rata (ISW) u svojoj novoj analizi razrađuje načine kako bi moglo izgledati ratovanje u Ukrajini u sljedećih nekoliko mjeseci. Tvrde kako će ruski predsjednik Putin vjerojatno nastaviti s konvencionalnim vojnim operacijama duboko u 2023. godinu, kako bi pokušao zadržati okupirane teritorije, osvojiti pokoji novi teren, te pokušati zapadnjačku potporu Ukrajini dovesti pred kolaps. Smatraju kako do nuklearne eskalacije neće doći, no očekuju da će se potpora Zapada smanjiti ove zime.

Vrlo malo vjerojatnim ISW smatra da će Putin tražiti izravan vojni sukob s NATO-om. Međutim, vrlo je vjerojatno da će nastaviti nagovještavati mogućnost taktičke upotrebe nuklearnog oružja i napada na NATO, kao dio svojih nastojanja da slomi volju Zapada da nastavi podržavati Ukrajinu.

Problemi s popunjavanjem novih dobrovoljačkih postrojbi

U svojim predviđanjima, ISW se poziva na dvije procjene. Prvo, da će Putin nastaviti s ubacivanjem loše pripremljenih Rusa u borbe u Ukrajini u doglednoj budućnosti, umjesto da pauzira operacije za ponovno uspostavljanje učinkovitih vojnih snaga. Drugo, da se Putinova teorija pobjede oslanja na oštru zimu, kako bi se slomila volja Europe. ISW navodi scenarije koji se oslanjaju na te prognoze.

Ruski napori za stvaranje novih snaga odvijat će se u nekoliko etapa. Putin je objavio da je “djelomična mobilizacija” rezervista završena, što znači da će, u načelu, ruska vojska prestati pozivati rezerviste i umjesto toga će se usredotočiti na njihovu kratkotrajnu obuku prije nego što ih pošalje u borbe u Ukrajini. ISW je ranije procijenio da će većina preostalih pozvanih pričuvnika stići na ratište tijekom sljedećih nekoliko tjedana.

Ruski ministar obrane Sergej Šojgu najavio je da će se nastaviti regrutirati “dobrovoljci”, vjerojatno u dragovoljačke postrojbe, s čime se privremeno stalo tijekom “djelomične mobilizacije”. Rusija će vjerojatno imati problema s popunjavanjem novih dobrovoljačkih postrojbi, nakon što su na stotine tisuća Rusa pobjegli iz države. Pokušaj stvaranja “dobrovoljačkih” postrojbi će vjerojatno rezultirati ne pretjerano velikom borbenom moći.

Rusiji i dalje nedostaje kopnene vojske

Novi ročnici bez vojnog iskustva i s manje od četiri mjeseca obuke vjerojatno će biti gotovo beskorisni na bojnom polju. Putin bi mogao neke od njih poslati u borbu i prije nego što im završi četveromjesečna obuka, ali većina vjerojatno neće na teren prije ožujka 2023. Ruska će vojska svakako te ročnike poslati u postrojbe u Ukrajini čim im završi obuka, jer teško da će biti dovoljno funkcionalnih borbenih postrojbi bez njih, navodi ISW.

Djelomična mobilizacija i novačenje dobrovoljačkih postrojbi daljnji su dokazi da ruska vojska nema preostalih slobodnih kopnenih snaga za slanje u Ukrajinu. Ruska vojska vjerojatno neće moći zadržati pozvane ročnike u područjima za obuku dulje od šest mjeseci, jer bi sljedeći polugodišnji poziv za regrutaciju trebao započeti oko 1. travnja 2023. godine. Naime, Rusko ministarstvo obrane teško da će moći provesti dodatne pozive za mobilizaciju sve dok se ne završi obuka nedavno pozvanih ročnika. Ročnici koji su pozvani s 1. studenog 2022. na bojište bi trebali početi stizati oko svibnja 2023. Sljedeća velika mobilizacija vjerojatno ne bi bila moguća prije 1. ožujka.

Veliki problemi stižu u proljeće

ISW je analizirao i kako će meteorološke prilike sljedećih nekoliko mjeseci utjecati na rat. Jesen u Ukrajini općenito je mokra i blatnjava, ali obično nije toliko loša da bi onemogućila mehanizirane ofenzive. Zima je, s druge strane, obično najbolja sezona za ratovanje pomoću mehanizacije u Ukrajini. Ukrajinska zemlja jedna je od najplodnijih na svijetu dijelom zbog guste mreže rijeka i potoka koji je navodnjavaju.

Ta mreža također razbija zemlju i može spriječiti mehanizirano napredovanje tjerajući ih na ceste, premda su i ruske i ukrajinske trupe, u načelu, obučene i opremljene za djelovanje na ovom terenu u bilo koje doba godine, u čemu su ukrajinske trupe do sada bile daleko uspješnije. Međutim, kad se tlo smrzne, većina potoka i neke rijeke također se zalede, što uvelike olakšava napredovanje mehanizacijom. Proljeće je sezona noćne more za borbe u Ukrajini. Od topljenja bujaju rijeke i potoci, a polja se pretvaraju u mora blata. Mehanizirano ratovanje u proljetnoj blatnoj sezoni iznimno je teško iako nije nemoguće za snage poput Ukrajine i, teoretski, Rusije, koje su za to primjereno opremljene i obučene.

Ruska djelomična mobilizacija trebala bi učvrstiti rusku obranu i omogućiti ruskim snagama da zadrže svoje položaje protiv očekivanih ukrajinskih protuofenzivnih operacija do kraja jeseni i u zimskom razdoblju. Ako Putin namjerava rasporediti vojnike koji će biti poslani na bojište nakon četiri ili šest mjeseci obuke, ruske snage bi mogle nastaviti s ofenzivnim operacijama nakon završetka proljetnog otapanja, pretpostavlja ISW. Navode i da novačenje sugerira da je ruski predsjednik spreman ratovati kroz cijelu 2023. godinu.

Putin želi slomiti Europu

Još jedan scenarij ISW-a je Putinov pokušaj da slomi europsku volju uskraćivanjem ruskih energenata tijekom zime. Teorija na kojoj se temelji ova ruska strategija bila bi da će smrzavanje europskog stanovništva izvršiti takav pritisak na njihove vlade da će europske države početi prihvaćati Putinove zahtjeve da barem prestanu slati oružje i druge oblike potpore Ukrajini, a možda i da ukinu razne sankcije Rusiji.

ISW smatra da je to malo izgledno. Europske vlade pripremile su svoje stanovništvo za tešku zimu, opskrbile se zalihama energije najbolje što mogu i postavile uvjete za smanjenje potrošnje energije čak i uz značajne ekonomske troškove.

Ove radnje signaliziraju da su europski čelnici spremni na pritiske s kojima će se vjerojatno susresti početkom hladne sezone. Putin se može nadati da Europa neće moći izdržati te pritiske tijekom cijele zime, ali koliko je to realno neće biti jasno sve dok ne stigne najhladnije vrijeme. Ovaj scenarij podudara se i sa prvim sljedećim terminom kada bi se mogla provesti nova mobilizacija, na proljeće 2023. godine. Putin će moći promatrati učinak zime na europsku volju i odabrati hoće li angažirati svoje ročnike ili nastaviti s nekim drugim smjerom djelovanja.