Što kriju imovinske kartice državnih tajnika? Sve vrvi neprijavljenom imovinom, a ima i još nekih zgodnih detalja

Istraživački novinari pretresli su, između ostalog, imovinske kartice HDZ-ovca Ive Milatića i SDSS-ovog Mile Horvata

FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Nakon što su novinari istraživačkog portala Oštro u projektu “Detektor imovine” detaljno pročešljali imovinske kartice hrvatskih župana i gradonačelnika Zagreba te otkrili brojne nepravilnosti, na red su došli državni tajnici i njihova neprijavljena imovina.

Među državnim tajnicima čiju su imovinsku karticu pretresli novinari jest i HDZ-ov državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Ivo Milatić, koji je na Hvaru prijavio vlasništvo nad četiri kuće i zemljištima ukupne površine više od 240 tisuća kvadrata, ali nije prijavio poslovnu zgradu s dvorištem veličine 227 kvadrata u Vrbanju i zgradu u Svirču.

Nekretnina u Vrbanju prijavljena je kao građevinsko zemljište, a Milatić je za Oštro kazao da je riječ o bivšem vrtu koji je postao dvorište i na kojem se, uslijed upisa sagrađenih objekata, sada nalazi zgrada, nadstrešnica i dvorište. Državni tajnik dodao je da će tu nekretninu upisati prilikom ažuriranja nove imovinske kartice.

‘Povjerenstvo me prisililo na prijavu’

Govoreći o nekretnini u Svirču, koja je prijavljena kao šuma veličine 417 kvadratnih metara, dok je u zemljišnim knjigama ona opisana kao oranica, a katastar i satelitske snimke pokazuju da je riječ o kući, Milatić je kazao da ta kuća u stvarnosti nije njegova.

Ustvrdio je i da ga je Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa “doslovno prisililo” da je prijavi te da je u ovogodišnju prijavu neće uključiti jer nije njen vlasnik. U njegovoj imovinskoj kartici navedeno je i obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo, koje je, prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, u 2022. financijskoj godini ostvarilo 10.612 eura potpora.

Državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, SDSS-ov Mile Horvat, koji je u fokus javnosti posljednjih mjeseci došao zbog susreta sa Zvonkom Bedom, direktorom tvrtke Drava international u kojoj je buknuo požar, u Kneževim Dvorima prijavio je jednu kuću, no nije prijavio dvije kuće s oranicama koje se nalaze stotinjak metara dalje.

Tvrtka registrirana u neprijavljenoj kući

Oštro piše da je u jednoj od neprijavljenih kuća registrirana tvrtka Libertas Agro, koju je 2010. osnovala Visoka poslovna škola Libertas, a čiji je trenutni vlasnik Sveučilište Libertas, koje je pokrenuto 2016. nakon spajanja te poslovne škole s Međunarodnim sveučilištem u Dubrovniku.

Libertas Agro se, između ostalog, bavi proizvodnjom i prometom vina, a iz Sveučilišta su istraživačkom portalu odgovorili kako je poslovna strategija tvrtke “proizvodnja vina male kvantitete, ali visoke kvantitete”. Tumače i da je tvrtka Libertas Agro 2010. kupila vinograd površine 41.522 m2 od Horvata te da je njegov sin glavni vinar društva.

Kako je Oštru objasnilo Sveučilište, sjedište tvrtke nalazi se na adresi jedne od Horvatovih neprijavljenih kuća, a koriste i podrum na adresi prijavljene kuće. Osim kuća, SDSS-ov državni tajnik propustio je prijaviti i tri vinograda ukupne veličine 21.171 m2, od kojih se jedan nalazi uz inače prijavljenu vikendicu u vlasništvu njegove supruge u Kamencu.

‘Imovina je u potpunosti bezvrijedna’

Nekretnine, i to od supruge, propustio je prijaviti i HDZ-ov državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Domagoj Mikulić, o kojem je Telegramov Drago Hedl pisao 2019. kada u imovinsku karticu nije upisao građevinsko zemljište u Osijeku, na kojem je njegova supruga gradila veliku obiteljsku kuću.

Što se tiče aktualnog slučaja, Mikulić ponovno nije prijavio nekretnine supruge – oranice, pašnjake, livade i pripadajuće gospodarske građevine ukupne veličine 8750 metara kvadratnih u Runoviću pokraj Imotskog – koje je naslijedila 2015. godine.

Osim toga, Mikulićeva supruga je u susjednom Podbablju suvlasnica male kuće te livada, oranica, pašnjaka i vinograda ukupne površine 27.244 metara kvadratnih. Državni tajnik kazao je, objašnjavajući neprijavljivanje spomenutih nekretnina, kako je riječ o imovini koja je zbog udjela u vlasništvu i nesređenih zemljišnih knjiga “u potpunosti bezvrijedna i nemoguće ju je fizički definirati”.

Poslovanje s državnim institucijama

Kazao je kako se o tome početkom ove godine konzultirao s Povjerenstvom iz kojeg su mu rekli da te nekretnine može prijaviti u narednoj imovinskoj kartici. Povjerenstvo je Oštru odgovorilo kako trenutno nemaju podatke o tim nekretninama pa se ni ne mogu izjasniti kada su inicijalno trebale biti prijavljene.

Portal Oštro također piše da četiri državna tajnika nisu prijavila niti jednu nekretninu, a među njima je i HDZ-ov državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Josip Bilaver. No, njegova supruga vlasnica je tvrtke Miva jadera koja ima četiri stana u Zadru, a u 2023. je kupila i oranicu veličine 859 metara kvadratnih.

Osim Bilaverove supruge, još šest bračnih drugova državnih tajnika posjeduje udjele u ukupno deset različitih tvrtki. Portal piše i da je, prema podacima Državne riznice, pet tvrtki povezanih s bračnim drugovima Margarete Mađerić, HDZ-ove državne tajnice u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ivice Poljička, HDZ-ovog državnog tajnika u Ministarstvu kulture i medija, i Vedrane Šimundže-Nikolić, državne tajnice u Ministarstvu pravosuđa i uprave, poslovalo s različitim državnim institucijama.

‘Nisu imali ugovore s ministarstvima’

Od 2016. godine, odnosno za vrijeme trajanja njihova mandata na javnim funkcijama, za njihove usluge isplaćeno je ukupno 182 tisuće eura javnog novca. HDZ-ova Mađerić za Oštro je kazala kako njen suprug više nije zaposlenik niti ima suvlasničke udjele u odvjetničkom društvu kojem je isplaćivan javni novac.

Kazala je i da prema saznanjima njenog supruga, društvo u kojem je radio nije imalo ugovore o zastupanju s ministarstvima, pa pretpostavlja da je riječ o isplatama u kojima je društvo zastupalo stranke u sporovima s ministarstvima, a koje su ostvarile uspjeh u sporu. Istaknula je i da je promjena suvlasništva nastupila krajem 2023. te da će u novoj imovinskoj kartici to biti izmijenjeno u zakonskom roku.