Što Putin izvodi? Sve je očitije da je ovo s plinom i rubljima samo predstava

Putin inzistira na rubljima, ali evidentno je da se za kupce u načinu plaćanja zapravo malo toga mijenja

FOTO: AFP

Određeno je da posrednik pri kupnji plina bude Gazprombank, financijska institucija u vlasništvu plinskog diva Gazproma. Zamišljeno je da strani kupac doznači novac u stranoj valuti, eurima ili dolarima, na poseban račun u Gazprombanku, koji će onda ona konvertirati u ruski rubalj Praktički se plaćanje, iz perspektive kupca, i dalje odvija kao i ranije, osim što se cjelokupan iznos konvertira u rusku valutu i transferira prodavatelju plina

Ponovno su porasle tenzije oko opskrbe Europske unije ruskim plinom, nakon što je Vladimir Putin potpisao novi dekret prema kojem će od početka travnja “neprijateljske zemlje”, u koje su svrstane sve članice Europske unije, morati plaćati plin u rubljima.

Europska unija i dalje je ovisna o uvozu plina iz Rusije, koji pokriva oko 30 posto ukupne potrošnje, a Putin tu situaciju koristi kako bi odgovorio na sankcije koje su Rusiji nametnute nakon agresije na Ukrajinu. Ovaj potez, gdje se od zapadnih zemalja traži plaćanje plina u rubljima, ima za cilj dodatnu stabilizaciju ruske valute nakon dramatičnog pada vrijednosti početkom ožujka.

Zemlje EU smatraju da ih Putin ucjenjuje

Niz europskih zemalja taj zahtjev Rusije nazvao je ucjenom, smatraju da su time promijenjeni uvjeti ugovora o dobavi plina, te su najavile da će odbiti plaćanje u ruskoj valuti. No, kada se pogleda mehanizam kupnje plina koji je osmislila ruska vlada, čini se da je zapravo i Putin napravio ustupak, što i ne čudi jer jednako kao što Europa treba plin, tako i Rusija treba novac od njegove prodaje.

Naime, određeno je da posrednik pri kupnji plina bude Gazprombank, financijska institucija u vlasništvu plinskog diva Gazproma. Zamišljeno je da strani kupac doznači novac u stranoj valuti, eurima ili dolarima, na poseban račun u Gazprombanku, koji će onda ona konvertirati u ruski rubalj.

Plaćanja će i dalje biti u stranim valutama, ali će se konvertirati u rublje

Praktički se plaćanje, iz perspektive kupca, i dalje odvija kao i ranije, osim što se cjelokupan iznos konvertira u rusku valutu i transferira prodavatelju plina. Inače, i prije nego što je Putin objasnio kako bi se plaćanje trebalo odvijati, dužnosnici nekih zemalja (Njemačka i Italija) tvrdili su da im je i dalje omogućeno plaćanje u eurima. Neki analitičari to tumače pokušajem stvaranja podjela među europskim zemljama.

Treba reći da je već od ranije na snazi mjera koja sve ruske izvoznike obvezuje da 80 posto inozemnih prihoda konvertira u rusku valutu. Putin je to uveo kako bi stabilizirao tečaj ruske valute – što mu je i pošlo za rukom, s obzirom na to da je rubalj vratio vrijednost koju je imao prije agresije na Ukrajinu. Početkom ožujka bilo je potrebno izdvojiti oko 150 rubalja za jedan američki dolar, da bi se sada opet stabilizirao na nešto više od 80 rubalja za dolar.

Teško da će EU u ovom trenutku odustati od ruskog plina

U ovom trenutku, usprkos oštrim izjavama, čini se da je malo vjerojatno da bi europske zemlje bile spremne odbiti daljnju kupnju plina, po novim pravilima, s obzirom na to da su zalihe koje trenutno imaju na vrlo niskim razinama – ispod 30 posto ukupnih kapaciteta. Doduše, dolazi toplije vrijeme, ali s obzirom na to da Europska unija namjerava do sljedeće zime popuniti skladišta na oko 90 posto kapaciteta, to će bez plina iz Rusije biti vrlo teško ostvarivo.

Naftni konzultant Jasminko Umičević smatra da su zemlje Europske unije u pravu kada ne žele pristati na nove uvjete jer se radi o kršenjima ugovora.

“Cijena u ugovorima utvrđena je u eurima i jasno je da zemlje Europske unije ne žele da se ti ugovori mijenjaju. Da se kod njihova sklapanja tražilo da ugovori budu u rubljama, možda ih ne bi ni bilo”, kaže Umičević i dodaje da ipak vrlo vjerojatno da će se postići nekakav kompromis.

Europa bi mogla zajednički nastupiti kao kupac

Smatra da će zbog ovakvog ponašanja Rusija, dugoročno gledano, snositi posljedice. “Osnova u poslu i životu jest povjerenje. Ovo što sada oni rade je protiv njihovih vlastitih interesa – lažu, petljaju, manipuliraju s cijenama. Rat će proći, ali će trebati živjeti i nakon toga, a oni su izgubili povjerenje. S ovime su natjerali Europu da se ujedini – što je korisno. Ozbiljno se radi na tome da Europska unija zajednički nastupa na svjetskom tržištu kao kupac plina.

Kada se pojavi netko tko kupuje 150, 200 milijardi kubika plina, kao što će to biti slučaj s EU, tome je jako teško konkurirati. A i dobavljačima, poput SAD-a ili Katara lakše je opskrbljivati Europu nego puno malih terminala u Kini. A tko će zbog roga ispaštati? Rusi”, kaže Umičević.

‘Rusi su pucanjem na Ukrajinu pucali sami u sebe’

Podsjeća da je Njemačka najavila gradnju dva plinska terminala kapaciteta od 10 tisuća kubičnih metara svaki, koji bi trebali biti gotovi za dvije godine. To će značajno smanjiti potrebu za ruskim plinom.

“Rusi su pucanjem na Ukrajinu, pucali sami u sebe. Sada prijete i obustavom izvoza hrane – rade sve u korist svoje štete. Trebat će živjeti nakon toga rata, a bit će bojkotirani”, zaključuje Umičević.