Putin je, barem za sada, uspio obraniti vrijednost rublje

Putinove mjere zasad daju rezultate

FOTO: AFP

Uoči invazije na Ukrajinu za jedan američki dolar trebalo je izdvojiti oko 80 rubalja. Nakon uvođenja sankcija došlo je do snažnog pada vrijednosti, te je početkom ožujka bilo potrebno izdvojiti oko 150 rubalja za jedan američki dolar, da bi se sada opet stabilizirao na nešto više od 80 rubalja za dolar

Ruski rubalj gotovo se potpuno oporavio od gubitka vrijednosti koji je uslijedio nakon što su Europska unija i SAD uvele do sada najsnažnije sankcije prema Rusiji, kako bi pokušale stvoriti pritisak na Vladimira Putina i zaustaviti agresiju na Ukrajinu. No, Putin je uveo nekoliko mjera koje su trebale pripomoći stabilizaciji ruske valute, i one, barem za sada, daju rezultate.

Uoči invazije na Ukrajinu za jedan američki dolar trebalo je izdvojiti oko 80 rubalja. Nakon uvođenja sankcija došlo je do snažnog pada vrijednosti, te je početkom ožujka bilo potrebno izdvojiti oko 150 rubalja za jedan američki dolar, da bi se sada opet stabilizirao na nešto više od 80 rubalja za dolar.

Izvor: XE.com

Kako bi stabilizirao rusku valutu Putin je uveo obvezu izvoznicima da 80 posto deviznih prihoda konvertiraju u rublje i time umjetno stvorio potražnju koja je pomogla stabilizirati tečaj. Osim toga, donesena je i odluka da će ubuduće “neprijateljske zemlje” plaćati plin u ruskoj valuti, umjesto kao do sada u eurima ili dolarima.

Iako su dosadašnje sankcije neupitno napravile priličnu štetu ruskoj ekonomiji, nakon što je Rusija uspjela stabilizirati valutu, postavlja se pitanje jesu li one dovoljno snažne da natjeraju Putina da zaustavi rat i povuče vojsku iz Ukrajine.

EU je prisiljena financirati Putina

Ukrajinski predsjednik Volodomir Zelenski u više navrata pozivao je Zapad na dodatno zaoštravanje sankcija, no problem je što se Europska unija, u ovom trenutku, teško može odreći ruskih energenata. S druge strane, prihodi od prodaje nafte i plina čine jako veliki dio – oko polovice – ruskog federalnog proračuna, tako da se tim novcem Putin održava na vlasti i financira rat.

SAD su već ranije zabranile uvoz nafte i plina iz Rusije, dok je Velika Britanija najavila da će to učiniti do kraja ove godine. No te odluke neće imati preveliki značaj, ako i Europska unija ne prekine uvoz ruskih energenata, što je za nju mnogo teži zadatak.

Naime, Europska unija iz Rusije uvozi oko trećine potrošnje prirodnog plina, i oko 10 posto nafte, što su količine koje je nemoguće “preko noći” nadomjestiti iz drugih izvora.