Što se sve zbivalo ovaj tjedan? Kaos u Americi, cijepljenje koje je završilo kao tabloidni show i jedna lijepa presuda

Dragan Markovina donosi pregled zbivanja posljednjih sedam dana

07.01.2021., Zagreb - Zdravko Maric, potpredsjednik Vlade i ministar financija  javno se cijepio protiv koranavirusa u Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici. Photo: Marin Tironi/PIXSELL
FOTO: Marin Tironi/PIXSELL

Milanovićev intervju i osnivanje stožera

Teško je reći je li riječ o slučajnosti ili ne, ali prvo je u nedjelju ujutro Zoran Milanović u intervjuu za N1 televiziju uputio čitav niz kritika i pitanja Vladi, poput one zbog čega još uvijek nije proglašena katastrofa na potresom pogođenim područjima i zašto ne postoji sustav kojeg će voditi konkretna osoba. Štoviše, izrijekom je predložio Tomu Medveda kao čovjeka koji bi mogao biti zadužen za sve navedeno, uz napomenu da je razgovarao s premijerom Plenkovićem, da bi istog dana predvečer javnost dobila najavu kako će sutra osnovati poseban stožer koji će se baviti svime što se ukazalo kao problem nakon potresa na Baniji. Ako je suditi po ovome, puno je prije riječ o koordinaciji, nego o tvrdoj kohabitaciji premijera i predsjednika, neovisno o izrečenim kritikama.

Najavljeno-učinjeno. Vlada je donijela odluku o osnivanju posebnog stožera za obnovu potresom pogođenih područja, a potpredsjedniku Vlade i ministru hrvatskih branitelja Tomi Medvedu dana je ovlast za rukovođenje radom Stožera civilne zaštite RH u dijelu koji se odnosi na otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije. No, da nije isto nešto na papiru osnovati i pretočiti to u stvarnost svjedoči sve ono što smo gledali posljednjih dana, a o čemu je Telegram u nizu tekstova pisao.

Nastavak agonije Domovinskog pokreta

Nastavak agonije Domovinskog pokreta, što je bio neminovan scenarij nakon što nisu uspjeli ući u vlast, još jednom nas je između tragičnih vijesti oko pandemije i potresa podsjetio na predvidivost uobičajenog političkog života zemlje i barem na kratko razbio sumornu stvarnost. Ovog puta iz kluba zastupnika istupili su Milan Vrkljan i Karolina Vidović Krišto, uz sad već tradicionalne optužbe o tome kako je riječ o tome da je ovo akcija po nalogu HDZ-a. A stvar je zapravo vrlo jednostavna, bila ta tvrdnja točna ili ne. Radikalna desnica nema nikakav stvarni sadržaj, pa čak i kad se uspije s teškom mukom ujediniti oko jednog lidera, neovisno o njegovim kapacitetima jednostavno nema što za raditi, osim baviti se samom sobom.

Napad na Kongres SAD-a

Na drugom kraju svijeta, američka desnica je upadom u Kongres i pokušajem da spriječi proglašenje legalnog izabranog novog predsjednika SAD-a Joe Bidena, napravila do sada nezamisliv akt neprijateljstva prema ideji demokracije u toj zemlji. No, kao što je u svom tekstu naznačio Miran Pavić, nije se radilo o činu očaja nezadovoljnih oporbenjaka, nego o djelovanju na izravan poticaj predsjednika u odlasku. Drugim riječima, svjedočili smo klasičnom obrascu događanja naroda, kakvog je na ovim prostorima patentirao Slobodan Milošević, odnosno instrumentalizaciji rulje od strane samog vrha zemlje u svrhu rušenja kompletnog sustava. Bez obzira na to što akcija na kraju nije uspjela, još jednom je upozorila na duboki rascjep u američkom društvu i ostavit će trajne posljedice u svijesti građana SAD-a i čitavog svijeta. Iako je i do tog dana Donald Trump uspio sebe upisati u povijest, način na koji je okončao mandat ostat će na koncu njegova ključna ostavština i vjerovatno će ga koštati bilo kakve daljnje političke karijere.

Pravoslavni Badnjak u Petrinji

Istog dana, paljenjem Badnjaka i održavanjem bogoslužja pred razrušenom pravoslavnom crkvom Svetog Nikole u Petrinji predstavnici SNV-a na čelu s Miloradom Pupovcem i potpredsjednikom Vlade Borisom Miloševićem i uz prisustvo petrinjskog gradonačelnika Dumbovića te ministara Medveda i Horvata, župana Žinića i predsjednika Židovske općine Ognjena Krausa, obilježili su blagdan s vjernicima na Baniji, što je jedna od tužnijih i upečatljivijih slika tog kraja i njegovih ljudi nakon potresa i sigurno će ući u kulturnu memoriju zemlje.

Plenković udarnički po kritičarima

U međuvremenu, Andrej Plenković je nastavio udarničke obračune sa svim kritičarima, da slučajno ne bismo pomislili kako su izvanredne okolnosti možda nešto promijenile u njegovom komunikacijskom pristupu. Tako smo u emisiji ‘A sada Vlada’ čuli sve o tome kako će država unatoč kritičarima opstati, da ne mogu neki iz naslonjača kritizirati bez ikakvog uvida u stanje na terenu, da u roku od tri sekunde može prepoznati nečiju agendu i da je kreiranje nezadovoljstva u javnom prostoru neopravdano. Pojednostavljeno govoreći, sve je u zemlji postojano kao i uvijek i ništa nas ne može iznenaditi.

Pokazno kolektivno cijepljenje

Nakon što smo na samom kraju godine konačno dočekali dolazak simboličnog broja doza cjepiva, a potom ušli u zasad spori ritam procjepljivanja stanovništva, predsjednik Milanović i deset članova Vlade su se u svojevrsnom propagandnom performansu cijepili pred kamerama s upitnim rezultatima čitave akcije. Iako je glavni cilj bio da kod skeptičnog i antivakserskog dijela populacije razbiju strah i otklone eventualne upitnike, sve skupa se na kraju pretvorilo u iscrpnu analizu jesu li još uvijek in potkošulje ili su to kratke majice, tko je bio u teretani, a tko nije, izgleda li predsjednik kao netko tko se sprema u vojnu misiju i je li bilo potrebno da se toliki broj članova vlade javno cijepi. Ukratko, u Hrvatskoj ništa novo.

Produžetak epidemioloških mjera

Stožer Civilne zaštite je pak očekivano potvrdio da sve epidemiološke mjere koje su trenutačno na snazi ostaju barem do kraja siječnja, uz standardnu napomenu o tome da se prati stanje u zemlji kao i u ostatku Europe. Dojam je da, unatoč jasnom nezadovoljstvu ugostitelja i sve ležernijem odnosu dobrog dijela građana prema mjerama, društvo u cjelini nekako lakše podnosi ovo drugo zatvaranje jer se kraj barem nazire.

Presuda protiv udruge Vigilare

Na kraju tjedna stigla je lijepa vijest da je nepravomoćnom presudom na Županijskom sudu u Zagrebu udruga ‘Vigilare’ proglašena krivom za diskriminaciju, poticanje na diskriminaciju i uznemiravanje LGBT osoba, zbog pokretanja peticije ‘Stop homo-propagandi državne televizije’. U presudi Županijskog suda nalaže se udruzi Vigilare da u roku od osam dana mora ukloniti sav diskriminirajući i uznemiravajući sadržaj s njihove stranice te im se zabranjuje daljnje objavljivanje i korištenje sadržaja koji na bilo koji način diskriminira, potiče na diskriminaciju i uznemirava LGBTIQ osobe, njihove obitelji i djecu.

Vigilare također mora na svoj trošak u roku od osam dana objaviti presudu u dnevnim novinama Jutarnji list i Večernji list te udruzi Dugine obitelji moraju nadoknaditi parnične troškove. Županijski sud također navodi da je svojim postupanjem udruga Vigilare izravno povrijedila Ustavom zajamčena prava svakome na štovanje i pravnu zaštitu njegovog osobnog i obiteljskog života, te da se tekstovi na stranici peticije navedene u sporu ne mogu smatrati slobodnim iznošenjem misli i govora budući da nije u skladu s ustavom zajamčenim slobodama – prvenstveno zaštitom osobnog i obiteljskog života. Jedna presuda, jasno ne može iz temelja promijeniti društvo, ali djeluje ohrabrujuće da je pravosuđe počelo prepoznavati pravi sadržaj ovakvih nastojanja.