Što znači prijava visokih sudaca protiv Turudića: ovo je ozbiljan udarac i za njega i za premijera

Suci su tako konačno izrekli stav o Turudiću. A on bi sada, dakle, mogao biti i formalno opterećen stigmom da je prekršio etički kodeks

Potez koji je, uz suglasnost predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića, danas povukao predsjednik Visokog kaznenog suda Željko Horvatović, u suštini je snažna sudačka poruka javnosti o izabranom glavnom državnom odvjetniku Ivanu Turudiću. Još uvijek sudac tog istog Visokog kaznenog suda Turudić, prijavljen je za kršenje Kodeksa sudačke etike zbog sastanaka sa Zdravkom Mamićem 2015., odnosno u vrijeme kada je protiv njega bila pokrenuta istraga.

U ovom slučaju nije riječ o stegovnom postupku, za koji je zastara nastupila još 2018. godine. Riječ je o etičkom postupku koji se vodi prema odredbama Kodeksa sudačke etike. On propisuje kako je poštivanje Kodeksa sudačka obaveza, a Turudić je još uvijek sudac.

Donosi se odluka o povredi

Prema Kodeksu sudačke etike, predsjednik sudačkog vijeća Visokog kaznenog suda izložit će pritužbu sudačkom vijeću. Ono će, prema Kodeksu, omogućiti sucu Turudiću da se očituje o pritužbi.

Ako sudačko vijeće Visokog kaznenog suda utvrdi da je pritužba na Turudića osnovana, donijet će odluku kojom utvrđuje povredu Kodeksa sudačke etike. Osim ove odluke, sankcija nema. Protiv eventualne odluke o povredi Kodeksa, Turudić bi imao pravo prigovora u roku od osam dana od dostave odluke.

O prigovoru odlučuje Etičko vijeće od pet članova; četiri člana dolaze iz redova predsjednika sudačkih vijeća u RH, a peti član – predsjednik vijeća – je predsjednik sudačkog vijeća Vrhovnog suda. Finalna pravomoćna odluka objavljuje se na stranicama Vrhovnog suda RH.

Političko pitanje

Smjernice za tumačenje i primjenu Kodeksa sudačke etike iz 2016. godine ističu kako je odluka kojom se utvrđuje povreda Kodeksa svojevrsno upozorenje sucu na neprimjereno postupanje.

“Ne radi se dakle, o kažnjavanju suca, niti o njegovoj stegovnoj odgovornosti”, navodi se i dodaje kako treba imati na umu “da opetovano ili grubo kršenje odredaba Kodeksa, pogotovo ako je to učinjeno zbog grube nepažnje, može poprimiti i obilježja stegovnog djela”. U ovom je slučaju, međutim, nastupila zastara što se tiče stegovnog postupka.

Stoga se današnji potez visokih sudaca može tumačiti kao njihova jasna poruka o tome što misle o Ivanu Turudiću. Ovo, dakle, nije stegovno, već – u aktualnim okolnostima – moralno pitanje. Iz kojeg, osim za suca Turudića, proizlazi poruka i za premijera Andreja Plenkovića.