Stočari u okolici Knina očajni: 'Ovim krajem haraju megačopori vukova, ne možemo obraniti stoku'

Na području Knina su navodno dva megačopora vukova

31.03.2013., Zagreb, Zolooski vrt - Uskrsni dorucak za stanovnike zooloskog vrta. Uskrsnje pisanice dobili su stanovnici vrta, zdralovi, gavran, lemuri, cimpanze, lavovi, kapucini i rakuni. rPhoto: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Hrvatski stočari u pograničnom području s BiH žale se kako im je nemoguće obraniti stoku od vukova, odnosno dokazati štetu koju im ovi nanose. Tako su na području od Gračaca prema Kninu u zadnjih godinu žrtve čopora vukova bili deseci ovaca, koza, krava, teladi, ali i lovačkih pasa.

Stočar Anto Mrkonja procijenio je da mu je samo u zadnjih mjesec dana nanesena šteta preko 15.000 eura. Ostao je bez osam telića i četiri krave. Dvije krave su vukovi zaklali, dok su dvjema stradala vimena.

“Imao sam tri pobačaja zbog stresa od napada i što su ih vukovi ganjali… Dođe više puta da čovjek odustane, da otira sve na pijacu, da se riješi toga”, kazao je za RTL Mrkonja koji je iz mjesta Zrmanje. Pretpostavlja da se radi o čoporu od desetak vukova, koji su snimile lovačke kamere.

Na području Knina dva megačopora?

No, lovci tvrde da na kninskom području žive dva megačopora. U jednom je, navodno, sedam vukova, a u drugom njih 12. Roko Pavlić, tajnik Lovačkog saveza Zadarske županije, kaže: “Tome nema kraja i vrijeme je da se to zaustavi, treba zbiti redove. Ako izgubimo interes malog čovjeka u ruralnom području, bit će to jako veliki problem za sve nas.”

Vlasnici nakon napada ostatke svojih životinja traže danima jer moraju priložiti dokaze za prijavu štete. Kamere RTL-a snimile su ostatke teleta ubijenog prije tri dana. Vukovi su s njega, javljaju, pojeli oko 50 do 60 kilograma mesa i odvukli ga u gusto raslinje. Vlasnik ga je pronašao tek jučer. Naknada po teletu iznosi oko 200, a po kravi oko 600 eura. Anto Mrkonja je kazao da je to tek četvrtina tržišne vrijednosti životinje.

Govoreći o vukovima i njihovim napadima ispričao je da trebaju više hrane u proljeće. “Strvinu kidaju, na komade kidaju, gutaju i kad dođu u brlog di su mladi, oni povraćaju njima tu hranu, tako oni mlade i hrane”, kazao je.