Stručnjaci misle da Sjeverna Koreja raketom koju su testirali prije koji dan može ozbiljno zaprijetiti Americi

Više nitko ne može predvidjeti sljedeći potez Pjongjanja, i to postaje problematično

FOTO: screenshot

Samo šest minuta nakon što je Sjeverna Koreja lansirala novu interkontinentalnu balističku raketu, južnokorejska vojska ispalila je s pokretnog lansera stacioniranog blizini Seula, glavnog grada Južne Koreje, s razarača Aegis te s vojnog zrakoplova tipa F-16, tri projektila u more istočno od Korejskog poluotoka.

Park Soo-hyun, glasnogovornik južnokorejskog predsjednika Moon Jae-ina, tim je povodom izjavio: “Naša vojska, mornarica i zrakoplovne snage zajednički su ispalile tri projektila zemlja-zemlja, brod-zemlja i zrak-zemlja. Sve tri rakete pogodile su isti cilj koji je bio jednako udaljen kao i mjesto s kojeg je lansirana sjevernokorejska raketa. Time smo pokazali da možemo pogoditi svako mjesto na teritoriju Sjeverne Koreje iz kojeg se izvode provokacije protiv naše zemlje0”.

Brza reakcija Seula

Južnokorejski Boeing 737, koji je pretvoren u vojno-izviđački leteći centar, u samo nekoliko minuta locirao je mjesto s kojeg je lansirana interkontinentalna raketa. Potom je koordinate proslijedio dežurnim jedinicima koje su, čim je stigla zapovijed, ispalile tri rakete. Cijela ta operacija trajala je samo šest minuta čime je Seul potvrdio da je doista u rekordnom roku spreman uzvratiti na mogući udar sa Sjevera.

Najnoviju raketu Hwasong-15, Sjeverna Koreja ispalila je s pokretnog lansera koji se nalazio samo četrdesetak kilometara od glavnog grada Pjongjanga. S te lokacije prvi puta je lansiran jedan balistički projektil. Premda su sve tri raketa precizno pogodile isti cilj, vojni analitičari nisu sigurni da je Južna Koreja sposobna efikasno i brzo odgovoriti u slučaju pravog napada.

Sjeverna Koreja ima 160 pokretnih lansirnih rampi

Problem je, naime, što su posljednje tri sjevernokorejske interkontinentalne rakete tipa Hwasong, ispaljene s pokretnih lansirnih rampi i to s potpuno različitih pozicija. Golemi transporteri koji prevoze rakete, lako su pokretljivi i teško uočljivi, a uz to još se začas pretvore u lansirne rampe.

Procjenjuje se da Sjeverna Koreja ima najmanje 160 takvih golemih transportera, a još ih je desetak pri dovršetku. Stoga je gotovo nemoguće predvidjeti s kojih bi pozicija mogle biti ispaljene rakete, pogotovo stoga što će sasvim sigurno dio tih lansiranih rampi poslužiti kao mamac za zavaravanje neprijatelja.

Nova raketa veća i preciznija od prethodnih

Projektil Hwasong-15, znatno je veći od prethodnih modela, pa je za njega morao biti proizveden puno veći transporter. Novi “Transporter erector launcher”, (TEL), ima devet osovina i 18 kotača, dok je kamion s kojeg je bila lansirana raketa Hwansong 14 imao 8 osovina i 16 kotača.

Južnokorejski vojni stručnjaci potvrdili su da je interkontinentalna balistička raketa Hwansong 15 veća i moćnija od prethodnih modela, te da se bitno razlikuje od onih koje su prije testirane. Na temelju objavljenih fotografija vojni eksperti su zaključili da je Hwansong 15 duži za dva, a širi za gotovo metar od prethodnih projektila. Također i da je drugi stupanj rakete znatno veći u usporedbi s Hwasong-14. Jednako je tako važno da je projektil Hwasong-15 imao dva motora, što do sada nije imala niti jedna raketa.

Projektil s više bojevih nuklearnih glava?

Fotografije su također pokazale da Hwasong-15 ima zaobljeniju glavu, što je također važan pokazatelj: takvi modeli, naime, ruskih i američkih interkontinentalnih raketa mogu nositi više bojevih glava. No, analitičari sumnjaju da je Sjeverna Koreja sposobna napraviti glavu rakete koja može nositi više atomskih bombi.

“Pretpostavljamo da je riječ o posve novoj vrsti raketa”, izjavio je Roh Jae-cheon, glasnogovornik Glavnog stožera Južnokorejske vojske. “Očite su velike razlike između Hwasong-14 u vanjskom izgledu, u konusu glave, povezanosti između prve i druge faze projektila te njegove ukupne veličine”.

Nova vrsta rakete

Michael Elleman, stručnjak za raketno naoružanje na Međunarodnom institutu za strateške studije u Washingtonu, donio je slične zaključke na temelju analiza fotografija i videozapisa koje je objavila Sjeverna Koreja. U izvješću objavljenom u četvrtak, Elleman je izjavio kako njegovi “početni izračuni pokazuju da nova raketa može nositi umjerenu količinu nuklearnog oružja te da može pogoditi bilo koji grad na teritoriju SAD-a”.

Kim Dong-yub, analitičar na Institutu za Dalekoistočne studije u Seulu, objasnio je kako je projektil Hwasong-15 nastao nadogradnjom Hwasonga-14 te da je njime napravljen važan iskorak: dobio je još jedan motor koji mu je omogućio znatno veći domet od prethodnih modela. “Ovo je doista nova vrsta rakete”, zaključio je Kim Dong-yub.

Brzi napredak raketnog programa Sjeverne Koreje

Chang Young-keun, stručnjak za rakete na Sveučilištu Korea Aerospace u blizini Seula, kazao je kako veći drugi stupanj može ponijeti više goriva i imati veću snagu potiska. Taj novi sekundarni raketni motor omogućuje preciznije pogađanje ciljeva te veću brzinu rakete. No, za konačnu ocjenu pouzdanosti Hwasong-15 valja pričekati rezultate dodatnih testova.

Stručnjaci procjenjuju da ta raketa sada ima domet od 13.000 kilometara, dakle, da može pogoditi Washington, da je preletjela 950 kilometara na maksimalnoj nadmorskoj visini od 4.475 km.Sjeverna Koreja je pak objavila da Hwasong-15 sposoban nositi “super veliku bojevu glavu”. Južnokorejsko ministarstvo obrane priznalo je kako je raketni program Sjeverne Koreje napredovao brže nego što se moglo pretpostaviti. Projektili iz serije Hwasong najnapredniji su i najuspješniji dio raketnog programa Sjeverne Koreje.

Specijalna postrojba za likvidaciju Kim Jong una

Sve to nagnalo je južnokorejsko ministarstvo obrane da poduzme dodatne mjere kako bi se zemlja što učinkovitije suprotstavila mogućem napadu sa Sjevera. Tako je u subotu objavljeno da je dvije godine prije nego se najavljivalo, osnovana te započela s treninzima “specijalna operativna jedinica” takozvana “dekapitacijska postrojba”, jedinica koja broji tisuću posebno odabranih vojnika.

Ona je ustrojena i vježbat će po modelu američkih specijalnih postrojbi Rangers, Delta Force, SEAL Team Six i Zelene beretke. Postrojba ima zasebno zapovjedništvo i njena je zadaća da u slučaju rata likvidira sjevernokorejskog diktatora Kim Jong una, uže državno i vojno vodstvo te unište nuklearna i raketna postrojenja. Očekuje se da će ta elitna jedinica biti “udarna pesnica” južnokorejske vojske.

Intenzivne pripreme Južne Koreje

Također, osnovana je i nova obavještajna agencija koja će biti pod zapovjedništvom zrakoplovnih snaga.
Jedinica će biti zadužena za prikupljanje obavještajnih podataka, nadzor i izviđanje neprijateljskog teritorija uz pomoć High Maneuverable Unmanaged Arial Air Force.

Južna Koreja najavila je da će sljedeće godine kupiti od SAD-a dva zrakoplova Global Hawkom koji imaju radarski sustav visoke rezolucije i senzore dugog dometa. Zrakoplovi mogu letjeti na visini od 18 kilometara, mogu biti u zraku 34 sata i pokrivaju teritorij od čak 100.000 četvornih metara zemljišta.

CIA hitno traži agente koji govore korejski jezik

Da ni Amerikanci ne sjede skrštenih ruku otkriva oglas koji je 20. studenoga CIA objavila na Twitteru: “Govorite li korejski? Američki ste državljanin i imate diplomu? Imate interesa za nacionalnu sigurnost? Ako sve to imate, vaše su nam vještine potrebne.”

U dodatnom obrazloženju stoji da kandidati moraju posjedovati “vrhunsko znanje jezika u kombinaciji s kulturnim iskustvom te sposobnošću i stručnošću za izradu kvalitetnih, preciznih i pravovremenih prijevoda i tumačenja”.
Sve te vještine potrebne su ako se želi raditi u odjelu CIA-e za tajne operacije, a odabrani kandidati, stoji na kraju oglasa, radit će uglavnom u Washingtonu, uz mogućnost putovanja u inozemstvo.